Produkty

Pompa ciepła jednofazowa czy trójfazowa?

Dodano 06.05.2022

Jeszcze w szkolnych czasach uczono nas, że elektryka domowa może działać w układzie jedno- lub trójfazowym. Wybór jednego z nich jest ważny dla codziennego komfortu życia każdego z domowników. Różnic pomiędzy oboma układami jest kilka, dlatego warto wiedzieć czym różnią się od siebie i jak się do tego ma praca pomp ciepła. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Czym charakteryzuje się instalacja jednofazowa?

 

Konstrukcja instalacji jednofazowej opiera się na dwóch lub trzech przewodach – neutralnych lub fazowych. Napięcie wynosi w jej przypadku 230 V, a więc umożliwia przesył mocy o maksymalnej wartości 6 kWp. Moc ta przeważnie jest wystarczająca do tego, aby zapewnić odpowiednią jakość życia przeciętnej rodziny. Najczęściej instalowana jest w domach i mieszkaniach, gdzie wykorzystywanie mocy jest dość standardowe. Chodzi m.in. o zapewnienie pracy lodówki czy pralki a także o oświetlanie pomieszczeń. Jednak, jeśli chcielibyśmy zainstalować w takim mieszkaniu czy domu pompę ciepła lub folie grzewcze, raczej nie będzie to możliwe.

 

Czym charakteryzuje się instalacja trójfazowa?

 

Instalacja trójfazowa posiada cztery lub pięć obwodów fazowych, a ich napięcie może wynosić nawet 400 V. Dedykowana jest do przesyłania mocy o wartości powyżej 6 kWp, dlatego z pewnością spełni swoją rolę w przypadku bardziej wymagającej rodziny. W obecnych czasach instalacje trójfazowe są standardem w budowlance i są w stanie zasilać bardzo energochłonne urządzenia. Nie ma dla niej znaczenia, ile sprzętów będzie obsługiwać jednocześnie. Możesz w tym samym czasie prać, gotować obiad, odkurzać i piec w piekarniku. W przypadku tej instalacji warto pomyśleć o energooszczędnych systemach grzewczych czy klimatyzacyjnych.

 

Czy da się zmienić instalację jednofazową na trójfazową?

 

Bez problemu możesz zmienić instalację jednofazową na trójfazową, co jest nawet bardzo polecane, ponieważ nie warto przeciążać sieci, aby móc się nią cieszyć przez długie lata. Wymiana instalacji nie powinna być skomplikowana i dotyczy wymiany gniazdek, przewodów, rozdzielników, włączników i kilku innych elementów. Cały remont nie powinien zabrać więcej czasu niż tydzień.

Fakt, że wymienisz instalację jednofazową na trójfazową nie jest związany z tym, że od razu będziesz dostawać wysokie rachunki za energię. Będzie tak, jeśli masz w domu bardzo energochłonne urządzenia, dlatego zawsze warto zdecydować się na energooszczędne rozwiązania. Dodatkowo zyskasz wyższy komfort życia, ponieważ w końcu przestaną wybijać Ci korki.

 

Jaką pompę ciepła wybrać?

 

Na rynku możesz zakupić pompy ciepła jedno- i trójfazowe. Ważne jest to, aby sprawdzić ten parametr, ponieważ sprzęty jednofazowe są raczej tańsze niż modele trójfazowe, ale są one bardziej ograniczone. W niektórych przypadkach działanie pompy ciepła jednofazowej, np. przy bardzo niskich temperaturach, może mocno obciążyć instalację elektryczną a to w konsekwencji prowadzi do wyłączenia ogrzewania.

Mocniejsze modele od około 15 kW przeważnie wymagają zasilania prądem trójfazowym. Choć może wydawać się, że pompa trójfazowa będzie najlepszym rozwiązaniem, to jednak, jeśli mieszkamy w rejonie, w którym często dochodzi do problemów z zasilaniem, to lepiej wybrać model jednofazowy, ponieważ jedna faza jest wystarczająca do ogrzania domu i występuje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii czy zakończenia pracy urządzenia np. bez nagły zanik fazy.

 

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!