Produkty

Pompa ciepła Vaillant a koszty eksploatacji – jakich się spodziewać?

Dodano 26.12.2022

Eksperci Vaillant słusznie twierdzą, że koszt eksploatacji pompy ciepła jest niski. Jest to wynikiem wysokiej efektywności urządzenia. Tak naprawdę wszelkie koszty, jakie ponosi użytkownik, wynikają z użytkowania energii elektrycznej, która zużywana jest przez sprężarkę. Użytkownicy, którzy chcą maksymalnie obniżyć koszt eksploatacji pompy ciepła Vaillant, powinni zapoznać się z poniższym wpisem. Podpowiemy w nim, jak zredukować do minimum koszt ogrzewania pompą ciepła. Omówimy także aspekty, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, chcąc oszacować wydatki związane z eksploatacją pompy ciepła.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie czynniki mają wpływ na zużycie energii elektrycznej przez pompy ciepła Vaillant?
  2. Jaki wpływ na zmianę kosztu eksploatacji pompy ciepła ma zmiana taryfy na zakup energii elektrycznej na korzystniejszą?
  3. W jaki jeszcze sposób można obniżyć koszt eksploatacji pompy ciepła Vaillant?

Koszty eksploatacji każdej pompy ciepła zależą od jej efektywności. Parametr ten opisywany jest za pomocą wartości COP (chwilowa efektywność energetyczna) oraz SCOP (średnioroczna efektywność energetyczna). Każdy właściciel domu, w którym ma być zamontowana pompa ciepła Vaillant, powinien znać przewidywane koszty eksploatacji urządzenia. Ich nieznajomość może znacznie utrudnić podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie pompy ciepła.

pompa ciepła Vaillant

Jakie czynniki mają wpływ na zużycie energii elektrycznej przez pompy ciepła Vaillant?

Eksperci marki Vaillant słusznie zauważyli, że koszt ogrzewania pompą ciepła jest znacznie niższy, niż koszt eksploatacji konwencjonalnych źródeł ciepła. Poza wspomnianymi wyżej współczynnikami podczas szacowania kosztów należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • rodzaj systemu grzewczego, jaki będzie zastosowany w budynku;
  • standard energetyczny budynku;
  • typ pompy ciepła;
  • zapotrzebowanie budynku na ciepło i ciepłą wodę użytkową.

Nie da się ukryć, że na zużycie przez pompę ciepła energii elektrycznej wpływ ma wiele czynników. Na część z nich można wpłynąć jeszcze na etapie projektowania systemu grzewczego. Inne można zoptymalizować w czasie zainstalowanej już pompy ciepła Vaillant. W pierwszej grupie czynników znajduje się przede wszystkim rodzaj systemu grzewczego. Temperatury robocze, jakie będzie osiągał obieg, będą miały znaczny wpływ na efektywność pompy ciepła. To od nich zależy także zakres pracy pompy ciepła, czyli tzw. punkt biwalencyjny, w którym pompa ciepła będzie potrzebowała wspomagania dodatkowego źródła grzewczego.
Decydując się na pompę ciepła Vaillant, użytkownik powinien wiedzieć, że istnieją sposoby, które pozwalają znacząco obniżyć koszty eksploatacji pompy ciepła. I nie jest to jedynie zmiana taryfy na zakup energii elektrycznej. Pierwszym z nich jest możliwość zasilenia obiegu wtórnego pompy ciepła za pomocą kolektorów słonecznych albo instalacja fotowoltaiki, która pozwoli zmniejszyć zużycie prądu.
Jeśli w domu pracuje pompa ciepła powietrze woda, koszty eksploatacji można zmniejszyć za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego. Jest to rozwiązanie, które pozwala obniżyć koszty nawet o 15-20%.

użytkownik cieszy się z niskich kosztów za eksploatację pompy ciepła Vaillant

Jaki wpływ na zmianę kosztu eksploatacji pompy ciepła ma zmiana taryfy na zakup energii elektrycznej na korzystniejszą?

Aby sprawdzić, jak zmniejszą się rachunki za ogrzewanie domu jednorodzinnego po zainstalowaniu pompy ciepła, eksperci Vaillant dokonali stosownej analizy. Pod lupę wzięto dom wybudowany w 2011 roku, w którym trzeba ogrzać 210 m2 powierzchni. Dom użytkowany jest przez rodzinę 4-osobową.

System

Opis

Rodzaj energii, jaki wykorzystywany jest do zasilania budynku

  • energia elektryczna w 100% dla całego budynku, w którym nie ma gazu ziemnego;

  • kominek, który rodzina użytkuje sporadycznie, dlatego nie będzie wliczany do końcowego bilansu;

Źródło ciepła

  • pompa ciepła solanka/woda, której moc wynosi 10 kW — pracuje w trybie monowalentnym, czyli bez grzałki elektrycznej;

  • sondy pionowe, których łączna długość wynosi 220 mb — dom posadowiony jest na gruncie piaszczysto-skalistym

System grzewczy

  • w domu wykorzystano w 100% ogrzewanie podłogowe, bez grzejników;

  • temperatury robocze wynoszą maksymalnie 35/30°C;

  • średnia temperatura, jaka występuje wewnątrz pomieszczeń w sezonie grzewczym wynosi 21,0+22,5°C;

  • tryb pracy jest obniżony zarówno w nocy, jak i podczas nieobecności mieszkańców - 1K

Ciepła woda użytkowa

  • podgrzewacz, którego pojemność wynosi 300 litrów;

  • dom wyposażono w instalację solarną, która składa się z dwóch kolektorów płaskich, których łączna powierzchnia brutto wynosi 5 m2;

  • nastawa temperatury wodu użytkowej (dla wykorzystywanej w domu pompy ciepła) wynosi 48°C;

  • cyrkulacja c.w.u. - praca taktowana — łącznie wynosi maksymalnie około 5h/dzień

Wentylacja i chłodzenie

  • w domu zastosowano wentylację mechaniczną z rekuperacją ciepła, centralną 600 m3/h oraz wentylatory z silnikami prądu stałego. Przeciętna wydajność rozwiązania — latem 60+80%, zimą między 30 a 40%;

  • chłodzenie pasywne, które jest możliwe dzięki chłodnicy na powietrzu nawiewanym (pompa obiegowa, która występuje w obiegu solanki przez sondy gruntowe.

Porównując zużycie energii elektrycznej w roku, kiedy w domu nie była zainstalowana pompa ciepła Vaillant oraz w roku, kiedy była ona głównym urządzeniem grzewczym, można stwierdzić, że montaż urządzenia spowodował spadek zużycia energii elektrycznej o 2,6%, pomimo dłuższego okresu grzewczego. Zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu zmalało o 3%, natomiast same koszty ogrzewania o 3,8%.
Zmniejszenie kosztów ogrzewania ciepłej wody użytkowej spowodowane było zamontowaniem instalacji solarnej, dzięki której można było pokryć aż 50% zapotrzebiwania na ciepło. Dzięki niej możliwa była także regeneracja dolnego źródła ciepła poza sezonem grzewczym.

W jaki jeszcze sposób można obniżyć koszt eksploatacji pompy ciepła Vaillant?

Jeżeli w systemie wykorzystano regulatory pozwalające sterować pompą ciepła, możesz zoptymalizować proces ogrzewania budynku, a tym samym oszacować zużycie energii elektrycznej przez urządzenie. Dzięki temu jesteś w stanie kontrolować koszt eksploatacji pompy ciepła.
Aby dokładnie określić zużycie energii, warto założyć osobny licznik dla pompy ciepła oraz jej osprzętu (mowa tutaj np. o grzałce elektrycznej, pompie obiegu solanku itp.). Koszt zakupu energii będą uzależnione nie tylko od jej zużycia, ale również od taryfy zakupowej.
Decydując się na taryfę 2-strefową, możesz mieć pewność, że w większości przypadków będzie opłacalny. Warto tutaj zwrócić uwagę, że w porze szczytu koszt energii elektrycznej znacznie się zwiększy niż w taryfie 1-strefowej. Warto jednak pamiętać o tym, że poza szczytem, koszt energii jest znacznie niższy. Wystarczy wówczas nastawić odpowiednio czas pracy pompy ciepła, co pozwoli korzystać z niej w większym zakresie godzin poza szczytem, dzięki czemu znacznie obniżysz koszty eksploatacji pompy ciepła.
Dom, który eksperci Vaillant omówili w przykładzie spełnia Warunki Techniczne 2021. Po zmianie taryfy na zakup energii elektrycznej średnia cena spadła, co przełożyło się na zmniejszenie kosztów eksploatacji pompy ciepła o ponad 23%. Warto zwrócić uwagę na to, że im więcej energii będzie zużywanej przed szczytem (jeśli chodzi o taryfę G12w są to dni robocze w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00, a także święta i weekendy, tym użytkownik pompy ciepła będzie mógł liczyć na większą korzyść finansową.

regulator pompy ciepła oraz aplikacja pozwalająca zarządzać urządzeniem

Podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach podczas stosowania pompy ciepła Vaillant, zwrócić uwagę na rozwiązania, które wyposażone są w zaawansowane regulatory. Możesz dodatkowo zastosować ogrzewanie podłogowe oraz skupić się na odpowiedniej termoizolacji budynku oraz jego masywnej konstrukcji. Zwiększona akumulacja ciepła sprawia, że pompa ciepła włącza się rzadziej w okresach, kiedy ceny energii elektrycznej są wysokie. 
Zależy Ci na doborze najlepszej pompy ciepła Vaillant? Skontaktuj się z ekspertami pracującymi w każdej hurtowni instalacyjnej należącej do Grupy Instal-Konsorcjum, którzy pomogą prawidłowo wyznaczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku i dobrać najlepszą pompę ciepła.

Autor: Aneta Wojtczak

Przeczytaj także:

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!