Produkty

Jaki system ogrzewania wybrać do nowego budownictwa? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Vaillant.

Dodano 29.04.2022

Budując nowy dom, warto pamiętać o możliwości obniżenia koszów ogrzewania, dzięki zamontowaniu oszczędnego systemu grzewczego. W ten sposób nie tylko chronisz środowisko naturalne, ale i dbasz o swoje finanse. W nowych budynkach coraz częściej wykorzystywane są urządzenia pracujące w oparciu o odnawialne źródła energii. Jednak należy pamiętać, że nie każdy rodzaj instalacji grzewczej pasuje do każdego budynku. Więcej dowiesz się od eksperta z Vaillant.

 

O czym należy pamiętać przed zakupem wybranego systemu ogrzewania?

·      W pierwszej kolejności należy zaplanować z wyprzedzeniem, jaki rodzaj instalacji ogrzewania ma znaleźć się w naszym domu. Najlepiej zrobić to jeszcze na etapie przygotowywania projektu. Dzięki temu zyskasz pewność, że dany system jest najlepszym z możliwych do Twojego budynku.

·      Dobór odpowiedniej mocy grzewczej również musi być dobrze określony, aby system mógł zapewnić dostateczną ilość energii cieplnej. Warto również wziąć pod uwagę, aby dana instalacja grzewcza mogła być modernizowana z czasem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawsze sprosta Twoim oczekiwaniom.

·      Moc instalacji obliczana jest na podstawie powierzchni domu i liczby mieszkańców. Najlepiej wybrać taką instalację, która ma wyższą wydajność niż wychodzi z aktualnego maksymalnego zapotrzebowania. Tyczy się to zwłaszcza zapotrzebowania na ciepłą wodę, ponieważ wówczas nawet w trakcie bardzo mroźnej zimy, nie będzie problemu z dostępem do ciepłej wody. Dokonując obliczeń, warto skorzystać z tego wzoru – moc ogrzewania w kW (powierzchnia domu w m² x 50 W/m² / 1000) + moc podgrzewania wody użytkowej w kW (około 30% powyższej wartości) = moc znamionowa instalacji grzewczej w kW. Znamionowa moc grzewcza określa maksymalną osiągalną moc instalacji grzewczej, która pracuje w trybie ciągłym, także w trakcie mroźnych zim. Podczas określania zapotrzebowania na ciepło, warto skorzystać z pomocy projektanta instalacji, który weźmie pod uwagę wszystkie istotne parametry.

·      Zastanawiasz się, czy wybrać centralne, czy zdecentralizowane podgrzewanie wody? Jeśli masz małe mieszkanie lub dom z jedną łazienką, wówczas możesz zdecydować się na małe urządzenie dwufunkcyjne Vaillant, ponieważ masz mniejsze zapotrzebowanie. Jednak jeśli posiadasz duży dom lub bardzo duże mieszkanie, w którym zamieszkuje wielu domowników, wtedy warto zdecydować się na centralne zaopatrzenie w ciepłą wodę podłączone do dużego zasobnika.

Jakie źródło energii wybrać?

Coraz więcej osób stawia na odnawialne źródła energii np. promienie słoneczne czy ciepło z otoczenia. Dzięki temu są w stanie przygotować się na coraz wyższe ceny paliw, które są wyczerpywalnym źródłem, ale i przystosowują się do coraz ostrzejszych wymogów ochrony klimatu. Jednak na rynku wciąż istnieją również sensowne i sprawdzone technologie, w których wykorzystuje się paliwa kopalne. Dlatego warto zapoznać się z różnymi rozwiązaniami i dopasować je do swoich oczekiwań.

W jakim miejscu powinna znajdować się kotłownia?

Niezależnie od tego, jakie wymiary ma Twoja kotłownia, piwnica lub inne pomieszczenie, w którym ma się znaleźć system grzewczy, marka Vaillant oferuje różne rozwiązania konstrukcyjne oparte o nowoczesne opcje.

Jeśli posiadasz piwnicę, to w takim miejscu może znaleźć się zarówno pompa ciepła, jak i kotły kondensacyjne i duże zasobniki na ciepłą wodę. W przypadku, gdy piwnica ma być również wykorzystywana do innych celów, np. jako siłownia, można w niej zainstalować również mniejsze urządzenia grzewcze.

W mieszkaniach zawsze znajdzie się miejsce na kocioł kondensacyjny wiszący, ponieważ nie zabiera praktycznie w ogóle miejsca. Chcesz zainstalować kocioł kondensacyjny wraz z solarnym wspomaganiem? W takim razie najlepszym miejscem na tego typu system jest strych. W ofercie Vaillant znajdują się kotły kondensacyjne auroCOMPACT, które są już na etapie produkcji przystosowane do pracy z instalacją solarną.

Jaki sposób dystrybucji ciepła wybrać?

W wielu nowoczesnych domach instaluje się ogrzewanie ścienne lub podłogowe, które są kompatybilne z instalacjami solarnymi i pompami ciepła Vaillant. Dodatkowo pozwalają one zaoszczędzić przestrzeń i zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – Im większą mamy powierzchnię grzejącą, tym niższą temperaturę powinna wytwarzać instalacja ogrzewania, gwarantując tym samym wyższą efektywność.

Dlaczego warto rozważyć wentylację z odzyskiem ciepła?

Jeśli chcesz zadbać w swoim domu nie tylko o komfort cieplny, ale także o czyste powietrze, zainwestuj w centralną jednostkę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Urządzenie to zatrzymuje pyłki, kurz, dwutlenek węgla i odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz. Jej zadaniem jest również odzyskanie ciepła z powietrza, które usuwane jest z domowych pomieszczeń. Instalacje grzewcze Vaillant mogą być łączone z jakimikolwiek instalacjami ogrzewania. Dzięki temu jesteś w stanie ograniczyć zużycie energii przynajmniej o 20%.

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!