Produkty

Pompa ciepła wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa?

Dodano 14.10.2021

Pompy ciepła są nowoczesnymi i ekologicznymi systemami grzewczymi, które cechuje niska temperatura zasilania. Dlatego też najlepiej sprawdzają się w niskotemperaturowych systemach, które stosowane są w nowym budownictwie. Nie oznacza to jednak, że nie mogą także współpracować z tradycyjną, wysokotemperaturową instalacją ogrzewania. Będzie to możliwe pod warunkiem, że inwestor wybierze wysokotemperaturową pompę ciepła, która przystosowana jest do wysokiej temperatury zasilania. Która pompa ciepła — wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa będzie zatem najlepszym rozwiązaniem? W dzisiejszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Którą pompę ciepła wybrać — niskotemperaturową, czy wysokotemperaturową?

  2. Jakie zastosowanie ma wysokotemperaturowa pompa ciepła?

  3. Co warto wiedzieć o niskotemperaturowych pompach ciepła?


Którą pompę ciepła wybrać — niskotemperaturową, czy wysokotemperaturową?

Niskotemperaturowe pompy ciepła wykorzystuje się do zasilania systemów o niskich temperaturach, takich jak:

  • ogrzewanie podłogowe;

  • ogrzewanie sufitowe;

  • ogrzewanie ścienne.

System niskotemperaturowy wyróżnia się tym, że woda, która zasila instalację grzewczą nie może mieć więcej niż 30-40°C. Jeżeli zatem połączy się niskotemperaturową pompę ciepła z jednym z ww. rozwiązań, można mieć pewność, że ogrzewanie będzie niezwykle efektywne.

Trzeba mieć na uwadze, że moc pompy ciepła nie zawsze jest taka sama. Ulega zmianie w zależności, jak zmienia się temperatura dolnego lub górnego źródła ciepła. Kluczowa w tym wypadku jest różnica temperatur, jaka występuje pomiędzy powietrzem, wodą albo gruntem, a instalacją grzewczą zamontowaną w budynku. Kiedy różnica jest niska, wówczas pompa ciepła ma większą moc i jest bardziej efektywna, co oznacza także niskie koszty eksploatacji.

Oprócz niskotemperaturowych pomp ciepła, na rynku dostępne są także te, które działają w wysokich temperaturach. Urządzenia te różnią się od niskotemperaturowych wyższą temperaturą zasilania, jednak podobnie jak one czerpią energię z odnawialnych źródeł. Widoczną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest temperatura wody. Wysokotemperaturowe pompy ciepła produkują wodę, których maksymalna temperatura może wynosić nawet 80°C. Okazuje się zatem, że wysokotemperaturowe pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla stosowanych do tej pory, starych źródeł ciepła, np. kotłów węglowych lub olejowych.

Jakie zastosowanie ma wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie w domach, w których potrzebne jest urządzenie grzewcze, które będzie współpracować z istniejącą już instalacją grzewczą oraz tradycyjnymi grzejnikami wysokotemperaturowymi.

Tego typu urządzenia stosuje się w budynkach, w których wcześniej wykorzystywano do ogrzewania kocioł na paliwa stałe. Zasada działania systemu grzewczego jest taka sama, z tą różnicą, że pompa ciepła wykorzystuje do wytworzenia ciepła energię, która pochodzi z powietrza. Dzięki temu instalacja staje się nie tylko tańsza w użytkowaniu, ale także ekologiczna.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła można z powodzeniem zamontować m.in. w:

  • starszych budynkach, w których właściciele nie chcą zmieniać istniejącej już instalacji grzewczej;

  • wielorodzinnych budynkach mieszkalnych;

  • budynkach, w których niemożliwe jest przeprowadzenie modernizacji instalacji grzewczej, np. w obiektach sakralnych lub zabytkowych;

  • obiektach, w których zastosowanie ogrzewanie podłogowego jest po prostu nieopłacalne;

  • obiektach użyteczności publicznej;

  • zakładach przemysłowych.

Pompa wysokotemperaturowa doskonale sprawdza się nawet podczas mroźnych zim. Potrafią podgrzać wodę nawet do 80°C. Rozwiązanie to sprawia, że może być samodzielnym źródłem ciepła.

Co warto wiedzieć o niskotemperaturowych pompach ciepła?

Pierwsze z dostępnych na rynku niskotemperaturowe powietrzne pompy ciepła nie zawsze sprawdzały się, kiedy na zewnątrz panowały duże mrozy. Obecnie jednak producenci tworzą rozwiązania, które doskonale radzą sobie nawet  podczas dużych mrozów (dochodzący do -20°C).

Aby móc zastosować niskotemperaturową pompę ciepła, należy przystosować do niej instalację grzewczą. Im temperatura wody grzewczej będzie mniejsza, tym pompa ciepła będzie bardziej oszczędna.

Niskotemperaturowe pompy ciepła stosuje się najczęściej w nowych budynkach, w których dopiero tworzy się instalację grzewczą. Wówczas można zastosować tutaj ogrzewanie podłogowe lub ścienne, które najlepiej współpracuje z urządzeniem. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wykorzystać w modernizowanych domach. Sprawdzą się tam doskonale, jednak trzeba będzie pomyśleć o wymianie instalacji grzewczej lub zastosowaniu grzejników niskotemperaturowych (których temperatura wody grzewczej nie będzie przekraczała 50-60°C). W tym wypadku trzeba liczyć się z tym, że kaloryfery będą musiały być stosunkowo duże lub konieczne będzie zastosowanie kilku produktów w jednym pomieszczeniu.

Decydując się na niskotemperaturową pompę ciepła możesz mieć pewność, że w najzimniejszym czasie przyjemną temperaturę w pomieszczeniach zapewni woda grzewcza, której temperatura nie będzie przekraczała 35-40°C. Warto bowiem podkreślić, że ogrzewanie przestrzenne (podłogowe lub ścienne) ma ogromną przewagę nad pozostałymi systemami. Jego duża bezwładność cieplna sprawia, że pompa ciepła może mieć dłuższe przerwy w pracy nie obniżając przy tym komfortu w ogrzewanych pomieszczeniach.

Przeczytaj także:

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!