Produkty

Pompy ciepła do modernizowanych budynków - czym kierować się przy wyborze?

Dodano 03.11.2022

Nie od dziś wiadomo, że pompy ciepła są jednym z lepszych rozwiązań do budynków nowych, ale i modernizowanych. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tych urządzeń i z pewnością nie powinno wybierać się ich pochopnie. Pompy ciepła do nowych budynków różnią się pewnymi aspektami w stosunku do pomp ciepła dedykowany do budynków modernizowanych. Ważna jest analiza wydajności i energooszczędności tych urządzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z poniższym materiałem.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Z jakim systemem ogrzewania, warto łączyć pompy ciepła?
  2. Co wziąć pod uwagę, wybierając pompę ciepła do modernizowanego budynku?
  3. Czy pompa ciepła może współpracować ze standardowymi grzejnikami?
  4. Jaką pompę ciepła wybrać do obiektu modernizowanego?

Zobacz inne nasze PORADY 

Modernizacja budynków a pompa ciepła

 

Większość pompa ciepła jest niskotemperaturowa i są one w stanie podgrzewać wodę w rozpiętości od 30 do 55 st. C. Takie rozwiązanie musi mieć zagwarantowany odpowiedni system rozprowadzania powietrza, czyli dużą powierzchnię, na której przekazywana będzie energia cieplna. Dlatego też do najczęściej integrowanych z pompą ciepła systemów grzewczych, wybierany jest system płaszczyznowy np. podłogówka. Tego typu ogrzewanie składa się z wielu połączonych ze sobą rurek, zatopionych w wylewce, która pod podgrzaniu przekazuje energię cieplną do pomieszczenia. Ogrzewanie płaszczyznowe może być również zainstalowane na ścianach lub suficie. O ile w przypadku nowobudowanego domu zainstalowanie ogrzewania płaszczyznowego nie jest trudnym zadaniem, o tyle w budynku modernizowanym już tak. Dlatego też wielu inwestorów nie chce decydować się na podłączenie pompy ciepła z ogrzewaniem np. podłogowym w modernizowanym budynku, ponieważ odstraszają ich koszty. Istnieją jednak inne możliwości niż ogrzewanie płaszczyznowe, z którym z pewnością warto się zapoznać.

 

Ogrzewanie w modernizowanym budynku

 

Odpowiedni dobór pompy ciepła do budynku modernizowanego jest trochę bardziej skomplikowany niż w przypadku nowego obiektu. Wybierając pompę ciepła do budynku poddawanego modernizacji należy wziąć pod uwagę stan izolacji, a także instalacji grzewczej. Przyda się także wiedza na temat rodzaju i ilości zużytego paliwa. Dzięki temu łatwiej jest oszacować, jaka ilość energii zużywana jest przed obiekt do ogrzania powietrza, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Powietrzne pompy ciepła mogą pracować z systemem ogrzewania, który jest zainstalowany w danym budynku. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby system grzewczy działał wydajnie i efektywnie. Wiele osób decyduje się na instalację pompy ciepła po wymianie kotła na paliwo stałe na gazowy. W takim przypadku głównym urządzeniem grzewczym w systemie może być pompa ciepła, a kocioł gazowy może włączać się tylko wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

 

Pompy ciepła w remontowanym budynku

 

Decydując się na pompę ciepła w modernizowanym budynku, nie musisz podejmować decyzji o kosztownej instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Zawsze warto pomyśleć o grzejnikach dedykowanych do współpracy z tymi urządzeniami grzewczymi. Nowoczesne grzejniki mają możliwość ogrzewania pomieszczeń nawet przy o wiele niższej temperaturze zasilania. Takie rozwiązanie dla wielu inwestorów, może być jednym z lepszych, bo najmniej kosztownym a nadal wydajnym.

 

Jaką pompę ciepła wybrać do modernizowanego budynku?

 

Na rynku urządzeń grzewczych znajdziesz wiele pomp ciepła, które z powodzeniem mogą być instalowane w modernizowanych budynkach. Jedną z nich jest pompa ciepła aroTHERM PLUS monoblok, która może współpracować nawet z ogrzewaniem grzejnikowym. A wszystko dzięki naturalnemu czynnikowi chłodniczemu R290, dzięki któremu wciąż jest w stanie utrzymać wysoką sprawność. Do jej podłączenia nie są wymagane żadne uprawnienia F-gazowe, a jej instalacja zajmuje zaledwie jeden dzień. Pompa ciepła od firmy Vaillant charakteryzuje się nie tylko wysoką sprawnością, ale także możliwością współpracy nawet z wyższymi temperaturami niż w porównaniu z pompami ciepła typu split. Dodatkowo charakteryzuje ją bardzo cicha praca, dzięki czemu może być z powodzeniem instalowana nawet w gęstej zabudowie miejskiej.

 

Interesują Cię powietrzne pompy ciepła, a może gruntowe pompy ciepła? Jeśli chcesz mieć pewność, że decydujesz się na urządzenie grzewcze najwyższej jakości, koniecznie zapoznaj się z asortymentem, który przedstawi Ci niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum. To właśnie w ich asortymencie znajdziesz m.in. urządzenia firmy Vaillant, ale i Saunier Duval, i wielu innych, renomowanych producentów.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!