Produkty

Pompy ciepła w powierzchniach wielkometrażowych — czy się sprawdzą?

Dodano 22.04.2023

Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła do budynków wielkometrażowych, np. do hal pozwoli zapobiec nierównej pracy wybranego urządzenia. Prawidłowa moc z pewnością przełoży się na wydłużenie żywotności w standardowych warunkach pracy. Dodatkowo zapobiega również ryzyku niedogrzania budynku w chłodniejsze dni. Prawidłowy dobór pompy ciepła jest szczególnie ważny, jeśli ma ona ogrzewać budynek wyróżniający się dużą powierzchnią.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy dobór ogrzewania do budynku wielkometrażowego może być problematyczny?
  2. Na jakie parametry pompy ciepła trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając urządzenie do budynku wielkometrażowego?
  3. Jakich korzyści można spodziewać się przy wykorzystaniu pompy ciepła do ogrzewania hali wielkometrażowej?
  4. Które pompy do budynków wielkometrażowych warto wybrać?

Pompa ciepła to obecnie jeden z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych sposobów na ogrzewanie budynku. Chcąc uzyskać jak najniższe rachunki oraz najdłuższą żywotność urządzenia, należy prawidłowo dobrać jednostkę do inwestycji. Oznacza to, że zupełnie inna pompa ciepła sprawdzi się w niewielkim domu jednorodzinnym, a inną pompę ciepła trzeba będzie wykorzystać jako ogrzewanie hali. Na jaki rodzaj pompy ciepła postawić, chcąc efektywnie ogrzać dużą powierzchnię budynku? Odpowiadamy!

pompa ciepła Vaillant geoTHERM przekrój

Czy dobór ogrzewania do budynku wielkometrażowego może być problematyczny?

Budynki wielkometrażowe i wysokie pomieszczenia stanowią dla projektantów największe wyzwanie w kwestii ich skutecznego ogrzania. Chcąc zapewnić komfort dla przebywających w nich osób, należy wziąć pod uwagę kolejno:

  • rodzaj urządzeń grzewczych;
  • rozmieszczenie wybranych rozwiązań;
  • kontrolę całego procesu, dzięki której możliwe będzie sterowanie całą inwestycją.

Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze, które będzie w stanie skutecznie ogrzać budynek wielkopowierzchniowy, należy mieć na uwadze, że tego typu miejsca są narażone na dodatkowe wyzwania grzewcze. O czym mowa? Przede wszystkim będą to częstsze, niż w przypadku domów jednorodzinnych, awarie różnego rodzaju, wysokie koszty użytkowania, cy też źle dobrana instalacja. Wymienione składowe sprawiają, że budowle tego typu będą potrzebowały urządzeń niezawodnych, wysokiej jakości, które wyróżniają się na tle innych wieloletnią gwarancją oraz możliwością serwisu wykonanego przez specjalistów.
W takich wypadkach pompy ciepła do budynków wielkoformatowych będą najlepszym rozwiązaniem. Zanim jednak inwestor zdecyduje się na określone rozwiązanie, musi poddać analizie wiele ważnych czynników, które będą miały wpływ na końcowy wybór.

Na jakie parametry pompy ciepła trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając urządzenie do budynku wielkometrażowego?

Chcąc wykorzystać pompę ciepła jako skuteczne ogrzewanie hali lub innego budynku wielkometrażowego, w pierwszej kolejności należy sprawdzić:

  • Moc pompy ciepła — parametr ten powinien być dobrany do właściwości cieplnych budynku, a także ilości ciepłej wody, jaka jest zużywana przez użytkowników. Do ogrzania powietrza oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych można wykorzystać pompę ciepła, której moc wynosi o. 8-19 kW, natomiast w budynkach wielorodzinnych oraz firmach — moc pompy ciepła powinna wynosić powyżej 11 kW.
  • Sprawność pompy ciepła — zanim inwestor wybierze pompę ciepła, powinien szczególną uwagę zwrócić również na wskaźnik COP. To on określa sprawność pompy ciepła. Pod tym pojęciem kryje się stopień pozyskania ciepła ze środowiska do ilości prądu, jaką zużyła pompa. Należy pamiętać, że COP jest wartością zmienną, która uzależniona jest od temperatury górnego i dolnego źródła. Wpływ na wielkość COP mogą mieć również urządzenia, które są częścią pompy ciepła, takie jak np. sprężarka czy zawór rozprężny.

pompy ciepła geoTHERM

Jakich korzyści można spodziewać się przy wykorzystaniu pompy ciepła do ogrzewania hali wielkometrażowej?

Pompa ciepła do hali lub innego budynku wielkometrażowego może nieść za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że jest to rozwiązanie nowoczesne i wygodne w obsłudze (śmiało można powiedzieć, że w dużej mierze jest bezobsługowe). Systemy ogrzewania hal, które oparto na współpracy z pompami ciepła zapewniają wysoki komfort cieplny, na który pozwala m.in. niska temperatura zasilania.
Ogrzewanie hali pompą ciepła często można połączyć z procesami technologicznymi w danej firmie, gdzie można wykorzystać zarówno ciepło odpadowe, jak chłodzenie, jeśli zajdzie taka konieczność. Szczególną uwagę warto zwrócić na ogrzewanie hali w zimie oraz chłodzenie jej w lecie. Prawidłowo dobrane pompy ciepła mogą zaspokoić obie potrzeby, wykorzystując w tym celu jeden system grzewczo-chłodniczy. Warto podkreślić, że zastosowanie pomp ciepła do zapewnienia odpowiednich warunków mikroklimatycznych jest zazwyczaj jednym z bardziej ekonomicznych rozwiązań eksploatacyjnych. Wykorzystując zatem pompę ciepła zarówno do ogrzania, jak i chłodzenia hali, inwestor często może liczyć na atrakcyjne koszty inwestycyjne.
Pompa ciepła do budynków wielkometrażowych to dobre rozwiązanie z jeszcze jednego powodu — urządzenie gwarantuje brak zanieczyszczenia środowiska w miejscu, w którym wytwarzane jest ciepło/chłód, a jeśli inwestor zastosuje dodatkowo np. fotowoltaikę, cały system stanie się rozwiązaniem praktycznie bezemisyjnym.

Które pompy do budynków wielkometrażowych warto wybrać?

Zasoby energii cieplnej ukryte w ziemi są bardzo duże. Gruntowa pompa ciepła pozwoli je wykorzystać w 100% do ogrzania wielkometrażowych budynków, a także do przygotowania dla nich ciepłej wody użytkowej.
Urządzenia, które czerpią energię cieplną z gruntu zalicza się do tych wyjątkowo efektywnych, ponieważ temperatura w gruncie nie zmienia się za bardzo w ciągu roku. Szukając zatem rozwiązania, które byłoby w stanie wykorzystać energię skumulowaną w gruncie, warto wybierać pompy ciepła typu solanka-woda. Dzięki kolektorom lub sondom gruntowym pobierają energię cieplną z gruntu i przekształcają ją w ciepło, które można wykorzystać do ogrzania wnętrz i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Gruntowe pompy ciepła wyróżniają się nie tylko wydajnością, ale również niezawodnością, dzięki czemu z powodzeniem można wykorzystać je zarówno w nowopowstałych lub modernizowanych domach wielorodzinnych lub budynkach wielkometrażowych.

pompa ciepła geoTHERM w pomieszczeniu gospodarczym

Na jakie pompy ciepła postawić?

Każdy inwestor zastanawia się które pompy ciepła spełnią jego oczekiwania. Do powierzchni wielkometrażowych warto wybrać nową pompę ciepła Vaillant geoTHERM perform, której moc wynosi 25, 40 lub 78 kW. Wspomniane rozwiązanie ma szeroki zakres zastosowań. Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie na ciepło będzie bardzo wysokie, wspomniane pompy ciepła będzie można połączyć w kaskady, które mogą składać się nawet z 8 jednostek, których moc całkowita wynosi 624 kW. Oznacza to, że instalacja będzie w stanie ogrzać i wychłodzić nawet 15 000 m2 powierzchni (oznacza to 40 W na m2). Warto mieć na uwadze, że pompy ciepła geoTHERM, jeśli będą pracować w prawidłowo zaprojektowanej instalacji są w stanie nie tylko ogrzać wnętrze i przygotować ciepłą wodę użytkową, ale również obniżyć w nim temperaturę nawet o 3°C.

Pompy ciepła do budynków wielkometrażowych — podsumowanie

Decydując się na ogrzewanie hali za pomocą pompy ciepła można liczyć przede wszystkim na duży zakres regulacji, który przekłada się na pokrycie dużego zapotrzebowania zarówno wa ogrzewanie hali, jak i przygotowanie dla niej ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo system można połączyć z fotowoltaiką, dzięki czemu znacznie zwiększy się jego wydajność i jednocześnie zmniejszy produkcja dwutlenku węgla, co będzie korzystne dla środowiska naturalnego. Dzięki możliwości zarządzania pracą chłodzenia pasywnego, pompy ciepła zapewniają także wyższy komfort użytkowania hali latem.
Gruntowe pompy ciepła to systemy wysokiej jakości, które sprawdzają się nie tylko w domach wielorodzinnych, ale również w budynkach użyteczności publicznej, czy obiektach komercyjnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat lub interesują Cię powietrzne pompy ciepła oraz osprzęt do pomp ciepła, zachęcamy do kontaktu. Specjaliści współpracujący z hurtowniami instalacyjnymi Grupy Instal-Konsorcjum chętnie odpowiedzą na każde pytanie, a także pomogą wybrać dopasowane akcesoria do pompy ciepła oraz samo urządzenie.

Autor: Aneta Wojtczak

kaskada stworzona z pomp ciepła geoTHERM

Przeczytaj także: 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:
 


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!