Produkty

Protokół odbioru kotła CO - co to takiego?

Dodano 28.03.2023

Rosnące rachunki za ogrzewanie oraz wzrastająca świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wymianę pieca oraz instalacji centralnego ogrzewania. W zależności od osobistych preferencji oraz możliwości finansowych można zdecydować się na montaż nowoczesnych kotłów na paliwa stałe spełniające wymagania 5 klasy lub przyłączyć się do sieci zewnętrznej. Coraz większą popularnością cieszą się także przyjazne dla środowiska pompy ciepła. Wymagają one jednak większego nakładu inwestycyjnego. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, o czym należy pamiętać na koniec prac montażowych.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Co to protokół odbioru kotła CO?
  2. Jak przebiega obiór kotła CO?
  3. Co powinno znaleźć się w protokole odbioru kotła?
  4. Kiedy należy sporządzić protokół odbioru kotła?

Zobacz inne nasze PORADY 

Co to protokół odbioru kotła CO?

Jeśli planujesz podłączyć kotły do sieci gazowej, musisz pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności. W pierwszej kolejności należy zdobyć odpowiednie pozwolenie na budowę wewnętrznej instalacji gazowej. Uzyskasz je na podstawie sporządzonego projektu systemu w odpowiednim wydziale starostwa powiatowego. Następnie możesz przejść do właściwego montażu. Warto pamiętać o tym, że poszczególne etapy pracy powinny być odnotowywane w dzienniku budowy. Po sfinalizowaniu prac konieczne jest przeprowadzenie odbioru oraz sporządzenie stosownego dokumentu potwierdzającego.

Protokół odbioru kotła CO stanowi potwierdzenie sprawności oraz szczelności stworzonej instalacji centralnego ogrzewania. Wspomniany dokument będzie potrzebny podczas montowania gazomierza. Na koniec budowy systemu ogrzewania konieczne jest także przedstawienie protokołu odbioru kominiarskiego przewodów dymowych i wentylacji. Dokumenty te należy przedstawić podczas podpisywania umowy z gazownią. Warto podkreślić przy tym, iż zarówno w przypadku kotła gazowego, jak i innego rodzaju pieców, podczas odbioru autoryzowany serwisant dokonuje pierwszego uruchomienia sprzętu, potwierdzając tym samym jego sprawność.

Jak przebiega obiór kotła CO?

Obiór kotła CO jest jednym z najważniejszych momentów budowy nowej instalacji centralnego ogrzewania. Autoryzowany serwisant ma za zadanie uruchomienie sprzętu oraz przeprowadzenie kontroli sprawności urządzenia. W razie konieczności zajmuje się także regulacją mocy oraz przekazaniem podbitej karty gwarancyjnej. Dodatkowo wyjaśni, w jaki sposób użytkować piec oraz objaśni zawartości instrukcji obsługi.

W przypadku odbioru kotła gazowego i olejowego specjalista z uprawnieniami ma obowiązek dokonać szczegółowej inspekcji w celach bezpieczeństwa. Podczas kontroli sprawdzi szczelność uszczelek oraz elementy termoizolacji, w tym drzwi kotła i części zabezpieczające. Jednocześnie wykona test przekaźników oraz zweryfikuje układ podwyższania temperatury wody powrotnej.

Co powinno znaleźć się w protokole odbioru kotła?

Każdy serwisant jest zobowiązany przy tym do wystawienia odpowiedniego protokołu. Znajdziemy w nim szereg najważniejszych informacji dotyczących instalacji centralnego ogrzewania. W dokumencie wyszczególniona zostanie zarówno osoba odpowiedzialna za sporządzenie projektu, jak i specjalista, który dokonał jego weryfikacji. Ponadto znajdziemy tam dane komisji przeprowadzającej odbiór, w skład której wchodzi inwestor, wykonawca, osoba nadzorująca oraz projektant.

Protokół odbioru kotła zawiera przy tym informacje dotyczące przedstawionej przez wykonawcę dokumentacji, w tym pozwolenia na budowę oraz dziennika budowy. Do protokołu zostają dołączone protokoły odbiorów technicznych poszczególnych części instalacji, dokumenty zawierające dany eksploatacyjne oraz dokumenty dotyczące późniejszej konserwacji. Konieczne jest załączenie także dokumentów inwentarzowych oraz protokół przeprowadzanych prac. Serwisant potwierdza na koniec zgodność projektu i montażu.

Kiedy należy sporządzić protokół odbioru kotła?

Protokół odbioru kotła jest przeprowadzany po sfinalizowaniu wszystkich prac montażowych. Wielu inwestorów przeprowadzających modernizację decyduje się na udział w rządowym programie Czyste Powietrze, umożliwiającym zdobycie dofinansowania w przypadku zmiany nieekologicznych pieców na nowoczesne, przyjazne środowisku, rozwiązania. Wsparcie finansowe możesz uzyskać na przeprowadzenie audytów energetycznych, termomodernizację i docieplenie budynku oraz wymianę instalacji C.O.

Aby skorzystać z dodatkowego źródła finansowania, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego protokołu odbioru kotła. Dokument stanowi potwierdzenie, iż prace instalacyjne zostały przeprowadzone w zgodzie z regulaminem programu rządowego. W pierwszej części konieczne jest dokładne opisanie prac wraz z informacjami, dotyczącymi zainstalowanych urządzeń. Konieczne jest przy tym wyszczególnienie materiałów razem z ich parametrami technicznymi. Należy jednocześnie podpisać stosowne oświadczenie, które obejmuje potwierdzenie spełniania przez sprzęt określonych norm oraz odpowiedniego ulokowaniu urządzenia. Protokół powinien zostać podpisany przez instalatora i beneficjenta świadczenia.

Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum oferuje kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, jak i kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK