Zalety i wady korzystania z kotłów gazowych w domu
Dodano 12.03.2023
Kotły gazowe stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych. Najczęściej inwestorzy decydują się przy tym na montaż praktycznych pieców dwufunkcyjnych, które nie tylko odpowiadają za skuteczne ogrzewanie mieszkania, ale także służą do podgrzewania wody użytkowej. Stanowią tym samym wielofunkcyjne urządzenie, które zaspokaja wszelkie potrzeby domowników. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak chętnie sięgamy po kotły gazowe w domu.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak działają kotły gazowe?
- Jakie są zalety kotłów gazowych?
- Jakie są wady ogrzewania kotłem gazowym?
- Czym są kondensacyjne kotły gazowe?
Jak działają kotły gazowe?
Każdy dwufunkcyjny piec gazowy składa się z:
· palnika gazowego wraz z zapalarką,
· orurowania wodnego i gazowego,
· przewodów doprowadzających gaz i powietrze,
· wymiennika ciepła,
· pompy obiegowej,
· zaworu bezpieczeństwa,
· zaworu trójdrogowego.
Kocioł gazowy w domu działa w oparciu o paliwo, jakim jest gaz ziemny lub płynny. Po przedostaniu się do palnika jest zapalany przy pomocy iskry. Następnie ma miejsce podgrzewanie wody w wymienniku ciepła o znacznej powierzchni, która umożliwi skuteczne ogrzewanie cieczy. Następnie woda jest rozprowadzana w instalacji przy pomocy pompy obiegowej, która pełni jednocześnie funkcje bezpieczeństwa. Uruchamia się bowiem razem z zapalnikiem, dzięki czemu uniemożliwia przegrzanie cieczy w wymienniku. Zawór trójgłowy odpowiada natomiast za przełączanie trybów pracy kotła.
Jest to wyjątkowo praktyczne i kompaktowe rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domach prywatnych, jak i mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych oraz punktach handlowo-usługowych, zapewniając maksymalną funkcjonalność. Pozwalają na zamontowanie jednego urządzenia odpowiedzialnego za podgrzewanie wody i ogrzewanie, dzięki czemu skraca czas i koszty potrzebne na termomodernizację.
Kotły gazowe – zalety
Jedną z głównych zalet dwufunkcyjnego pieca gazowego jest jego kompaktowa budowa. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców na węgiel lub drewno nie wymaga posiadania osobnej kotłowni. Może być z powodzeniem montowany w przestrzeni użytkowej bez szkody dla komfortu mieszkańców oraz aranżacji wnętrz. Nowoczesne modele utrzymane są w minimalistycznym wzornictwie, dzięki czemu świetnie wpisują się do każdego projektu. Są przy tym wyjątkowo proste w codziennym użytkowaniu. Bezobsługowe działanie sprawia, że mogą z niego skorzystać osoby starsze oraz wszyscy domownicy, którzy cenią sobie komfort i wygodę mieszkania.
Obsługa pieca ogranicza się jedynie do ustawienia odpowiedniej temperatury. Warto jednocześnie podkreślić, iż nowoczesne regulatory wyposażone są w czujniki pogody, dzięki czemu mogą ustawiać się automatycznie, gwarantując komfort termiczny przy utrzymaniu ekonomicznych parametrów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, iż miesięczne rachunki nie przekroczą zakładanego budżetu. Sterowniki mogą być wygodnie ustawiane na wyświetlaczu lub w aplikacji na urządzenia mobilne. Z tego powodu możesz dostosować czas uruchamiania ogrzewania do indywidualnego rozkładu dnia. W ten sposób precyzyjnie określisz temperaturę oraz czas pracy. Jest to zatem kolejny sprawdzony sposób na oszczędzanie paliwa, a tym samym pieniędzy.
Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne są przy tym tańsze niż kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne i późniejsze dokupienie zasobnika. Z tego powodu na sposób ogrzewania i podgrzewania wody warto zdecydować się jeszcze na etapie projektowania. Późniejsze zmiany mogą być bowiem bardziej kosztowne. Piec na gaz sprawdzi się także w instalacjach hybrydowych z pompą ciepła, stanowiąc uniwersalne rozwiązanie do każdego domu.
Jakie są wady ogrzewania kotłem gazowym?
Największą wadą dwufunkcyjnych kotłów gazowych jest fakt, iż nie powinny być stosowane w domach, w których planujemy jednoczesne korzystanie z dwóch ujęć wody, np. w zlewie i kabinie prysznicowej. Piec może nie być wystarczająco skuteczny także w sytuacji, gdy jego odległość od punktu pobierania ciepłej wody będzie większy niż 10 m. Nie sprawdzi się zatem w dużych domach z kilkoma łazienkami.
Kolejną wadą jest uzależnienie cen ogrzewania od kosztów zakupu surowca. Ten ostatni zależy od trudnych do przewidzenia sytuacji społecznych, ekonomicznych i politycznych. W związku z tym ciężko jest oszacować, ile będzie kosztować nas ogrzewanie gazowe w perspektywie kilku następnych lat. Dodatkowe koszty generuje sam zakup urządzenia, montaż oraz ewentualne opłaty związane z przyłączeniem domu do miejskiej sieci gazociągowej.
Czym są kondensacyjne kotły gazowe?
Alternatywnym wyborem dla tradycyjnych pieców gazowych są kotły kondensacyjne, które odznaczają się wyższą efektywnością. Pozwalają bowiem na pozyskiwanie energii ze spalin, które w standardowych modelach emitowane są do atmosfery. W procesie tym wykorzystywane jest zjawisko kondensacji pary wodnej. W ten sposób mogą generować nawet 30% więcej ciepła. Ilość pozyskiwanej energii jest zatem wyższa niż wartość opałowa, dlatego właśnie ich efektywność szacuje się na ok. 110%. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu spalin jest to wyjątkowe przyjazne dla środowiska naturalnego rozwiązanie. Stanowi tym samym świetną alternatywę dla świadomych klientów, którzy poszukują nowoczesnych alternatyw.
Być może interesują Cię jeszcze pompy ciepła? Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum zapewni Ci najlepsze, możliwe rozwiązania.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK