Produkty

Przygotowanie domu pod rekuperację – jak działa rekuperacja?

Dodano 22.06.2022

Rekuperacja posiada wiele zalet, nad którymi można byłoby rozwodzić się godzinami. Dostarcza ona wysokiej jakości powietrze i dba o jego czystość, co ma duży wpływ na samopoczucie Twoje i Twoich bliskich. Dodatkowo pomaga zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jej metoda działania mocno odbiega od metody działania wentylacji grawitacyjnej, która w dzisiejszych czasach jest po prostu nieskuteczna. Rekuperacja pozwala na stałą wymianę powietrza zabrudzonego na świeże i na pozyskiwanie energii cieplnej z powietrza wywiewanego, dzięki wymiennikom ciepła. Dodatkowo filtry zapobiegają zwiększonej obecności bakterii, pyłków, alergenów czy roztoczy. To jednak nie wszystkie zalety rekuperacji, dlatego poniżej poszerzyliśmy temat korzyści tego urządzenia i poruszyliśmy jeszcze jeden, którego nie sposób pominąć.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. W jaki sposób przygotować dom do zainstalowania rekuperacji?
  2. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, przygotowując dom do podłączenia rekuperacji?
  3. Jaki związek z rekuperacją ma okap kuchenny?
  4. Jakie korzyści przynosi zainstalowanie rekuperacji?
  5. Jaki jest koszt rekuperacji?

Zobacz inne nasze PORADY 


W jaki sposób przygotować dom do zainstalowania rekuperacji?

 

Aby rekuperacja mogła działać w skuteczny sposób, należy dobrze przygotować dany budynek do jej instalacji. W szczególności ważna jest dbałość o prawidłową izolację kanałów wentylacyjnych. Chodzi o to, aby nie tracić po drodze ciepła, które pozyskuje się z powietrza wywiewanego. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, możemy liczyć się z tym, że utracimy konkretną sumę pieniędzy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby zadbać o bardzo dobrą szczelność okien, pozbawionych nawiewników.

O czym jeszcze należy pamiętać? Równie ważne jest to, aby pod poszczególnymi drzwiami domowych pomieszczeń były wykonane podcięcia, co umożliwi dobry przepływ powietrza. Nie można także zapominać o odpowiednim doborze wydajności instalacji wentylacyjnej dla naszego domu. Jeśli wydajność będzie zbyt niska, rekuperacja nie będzie pracować skutecznie. Wiąże się to również z dodatkowymi kosztami, ponieważ część pieniędzy trzeba będzie wyłożyć na demontaż rekuperacji i zakup i montaż nowej.

 

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, przygotowując dom do podłączenia rekuperacji?

 

Budynek, w którym ma być umieszczona rekuphttps://ik.pl/produkty/centrala-rekuperacyjna-cwl-excellent-400-l-wersja-lewamodul-bm-2-bez-czujnika-temperatury-zewnetrznejpodstawa-scienna-do-modulu~p2851693eracja, powinien być również zaaranżowany w taki sposób, aby uniknąć jakichkolwiek mostków termicznych. Współczynnik izolacyjności i grubość samej izolacji muszą odpowiadać współczynnikom dla domu energooszczędnego. Temat ten dotyczy nie tylko ścian czy dachu, ale również podłóg i fundamentów. Nie można zapominać o pomieszczeniu, przez które będzie przechodziła instalacja wentylacyjna, ponieważ samo zaizolowanie kanałów nie wystarczy. Jeżeli rekuperacja będzie montowana na nieużytkowym strychu, to w tym przypadku to pomieszczenie również musi zostać zaizolowane termicznie. Staranność ta dotyczy również kanałów stalowych, które powinny być rozmieszczone również tylko w pomieszczeniach izolowanych. Dzięki temu osiągniesz duże korzyści energetyczne i finansowe.

 

Należy pamiętać, że w budynkach, w których ma być zainstalowana rekuperacja, nie muszą występować kominy. Chyba że występują w nich kotły gazowe. Wówczas komin jest niezbędnym elementem. Od tego, jaki system grzewczy jest wykorzystywany w danym domu, zależy system wentylacyjny pomieszczenia, w którym zostało zainstalowane urządzenie grzewcze.

 

Jeżeli w Twoim domu znajduje się kominek, to wiedz, że rekuperacja może współpracować tylko z modelami z zamkniętą komorą spalania, ponieważ pobierają one powietrze z zewnątrz.

 

Okap kuchenny a rekuperacja

 

Chcąc zainstalować w swoim domu rekuperację, w którym znajduje się okap kuchenny, wówczas należy przygotować niezależną instalację wywiewną okapu. Jeśli sprzęt będzie długo chłodził, może wytworzyć się niewielkie podciśnienie, wynikające z tego, że w krótkim czasie z pomieszczenia została wywiana duża ilość powietrza. Należy więc zamontować klapę zwrotną na przewodzie wyrzutowym, co zablokuje dopływ powietrza z zewnątrz do wnętrza, gdy okap nie będzie pracował. Aby wyrównać ciśnienie w pomieszczeniu, warto podczas pracy okapu, otworzyć na chwilę okno.

Inną opcją jest zamontowanie okapu w filtrującej wersji za pomocą filtra węglowego lub przeciwtłuszczowego, bez konieczności wyprowadzania na zewnątrz. Należy pamiętać, że nie powinno się łączyć systemu wentylacyjnego rekuperatora z okapem kuchennym.

 

Jakie korzyści wypływają z zamontowania rekuperacji?

 

·       Rekuperatory wspomagjąa ogrzewanie, dzięki czemu można zakupić urządzenie grzewcze o niższej mocy, a co za tym idzie – tańsze.

·       Nawiewniki nie są konieczne, ponieważ rekuperacja nie wymusza otwierania okien, czy właśnie montowania nawiewników.

·       Rekuperacja może być zamontowana w każdym domu, niezależnie od metrażu i stanu.

·       Rodzaj ogrzewania w budynku nie ma żadnego znaczenia.

·       Rekuperacja pracuje cicho i jest niewidoczna, ponieważ montuje się ją w pomieszczeniach gospodarczych lub na strychu.

·       Urządzenie to nie tylko pomaga zatrzymywać energię cieplną zimą, ale również bierze udział w chłodzeniu pomieszczeń latem.

 

Rekuperacja – koszt

 

W zależności od mocy i rodzaju rekuperatora, jego cena może wahać się od 7 do 25 tys. złotych. Doliczając do tego montaż, koszt może wynieść nawet 35 tys. złotych. W wycenie uwzględnia się sposób prowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz ich typ i zastosowane rozwiązania.

 

 

Właściwie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum jest w stanie zaoferować Ci wysokiej jakości rekuperator od renomowanych producentów. W katalogu Instal-Konsorcjum oprócz rekuperatorów, możesz również wybrać pompy ciepła. 

 

Przeczytaj także: 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!