Produkty

Regulator temperatury kotła CO — jak ustawić sterownik na piecu

Dodano 11.03.2023

Odpowiednio dopasowane sterowniki i regulatory pozwalają na komfortowe i ekonomiczne użytkowanie instalacji grzewczej. Warto pamiętać, że system pełni dwie funkcje. Jednocześnie odpowiada za wytwarzanie ciepła oraz jego rozprowadzanie w obiegu mieszkania. Z tego powodu należy zadbać o układ regulacji, który umożliwi jak najefektywniejsze wykorzystywanie wyprodukowanej energii. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest i jak powinien pracować sterownik na piecu.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działa regulator temperatury kotła CO?
  2. Dlaczego warto korzystać z regulatora temperatury?
  3. Jak ustawić regulator temperatury kotła?
  4. Jaki sterownik do pieca CO z nadmuchem?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działa regulator temperatury kotła CO?

Regulator temperatury kotła CO ma postać niewielkiego elektronicznego urządzenia, które odpowiada za uruchamianie i wyłączanie kotła, pozwalając tym samym na maksymalnie efektywną pracę systemu grzewczego. Najczęściej zlokalizowany jest na kotle lub obok niego. Składa się z komponentów automatyki, panelu sterowania, czujników oraz obudowy zabezpieczającej mechanizm.

Te proste urządzenie umożliwia skuteczne zarządzanie zarówno procesami spalania i wytwarzania ciepła, jak i jego rozprowadzaniem w obiegu. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie optymalnej równowagi pomiędzy ekonomią produkcji energii oraz zachowaniem komfortu termicznego użytkowników. Oprócz termostatów umieszczonych na kotle przydatne są także pokojowe regulatory, które umożliwiają szybki podgląd parametrów. Sterowniki mogą być ustawiane zarówno automatycznie, jak i manualnie. Pierwsze z nich działają samodzielnie po wcześniejszym zaprogramowaniu trybu pracy oraz temperatury.

Dlaczego warto korzystać z regulatora temperatury?

Do ich największych zalet należy pełna automatyzacja. Oznacza to, że regulator temperatury kotła, dzięki czujnikom, kontroluje temperaturę powietrza i uruchamia kotły, jedynie, gdy zajdzie taka potrzeba. To właśnie dlatego system grzewczy nie pracuje bez potrzeby, co znacznie przyczynia się do zwiększenia efektywności oraz zmniejszenia rachunków. Ekonomiczne użytkowanie wpływa przy tym pozytywnie na żywotność układu oraz jego bezawaryjne działanie. Poczynione oszczędności przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

Ponadto urządzenie wyposażone jest w szereg praktycznych udogodnień, które pozwalają na podniesienie komfortu grzewczego. Sterowniki ułatwiają bowiem kontrolowanie temperatury powietrza o różnych porach dnia, dzięki czemu możesz odpowiednio przygotować mieszkania na noc lub na powrót z pracy. W ten sposób dostosujesz parametry na czas snu oraz wzmożonej aktywności domowników. Jeśli zależy Ci na możliwości regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, możesz skorzystać z prostych w obsłudze termostatów.

Jak ustawić regulator temperatury kotła?

Sposób ustawienia regulatora zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju wybranego urządzenia. Niektóre z nich oferują bowiem jedynie podstawowe funkcjonalności, które pozwalają na wybranie jednej temperatury. W takiej sytuacji najczęściej na piecu wynosi ona od 50 do 70 stopni i od 18 do 21 stopni Celsjusza na grzejniku. Warto pamiętać jednak, że parametry powinny być dostosowane do potrzeb i preferencji użytkowników. Niektóre modele umożliwiają ustawienie dwóch wartości na dzień i na noc. W takiej sytuacji w dzień warto decydować się na temperaturę w okolicach 20 stopni. Będzie ona wystarczająca w przypadku ciepłego ubrania się. Wiele osób decyduje się na obniżenie parametrów na noc. Warto pamiętać jednak, iż nie powinna ona spadać nigdy poniżej 16 stopni. W przeciwnym razie w pomieszczeniach może pojawić się wilgoć oraz szkodliwa dla zdrowia pleśń.

Najbardziej zaawansowane sterowniki wyposażone są w rozbudowane ustawienia, służące do wyznaczania różnej temperatury w zależności od godziny i dnia. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które cenią sobie automatykę w mieszkaniach i chcą postawić na maksymalnie bezobsługowe rozwiązania. Warto jednocześnie pamiętać, iż zupełne wyłączanie ogrzewania na czas nieobecności w domu nie jest najlepszym pomysłem. W takiej sytuacji znacznie wzrasta ryzyko rozwinięcia się pleśni oraz trudniej jest nagrzać mieszkanie po powrocie do domu. Pamiętaj o zwiększaniu temperatury na 30 min przed wstaniem oraz przyjściem do mieszkania. W ten sposób zachowasz maksymalny komfort termiczny.

Jaki sterownik do pieca CO z nadmuchem?

Ciekawym rozwiązaniem jest także sterownik do pieca CO z nadmuchem, który oprócz temperatury reguluje pracę wentylatorów. Zbyt niska moc nadmuchu będzie skutkować niedostatecznym spalaniem surowca. Jednocześnie zbyt wysoka może doprowadzić do nadmiernego zużycia paliwa. W przypadku pieców na ekogroszek nadmuch powinien wahać się w granicach od 45 do 55%. Szczegółowe parametry podaje najczęściej producent.

Najbardziej zaawansowane regulatory pozwalają tym samym na kompleksową automatyzację pracy kotła, zapewniając maksymalną efektywność. Ciekawym rozwiązaniem są dodatkowo sterowniki odpowiadające za podawanie paliwa. Wiele nowoczesnych urządzeń odznacza się przy tym estetycznym wyglądem oraz intuicyjnym sterowaniem, dzięki czemu mogą być użytkowane przez wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania technicznego.

Interesują Cię kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne? A może kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne? Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum ma dla Ciebie szereg rozwiązań. Czekają na Ciebie również akcesoria do kotłów i automatyka kotłowa.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK