Produkty

Sterowanie pompą ciepłą — jakie mamy możliwości?

Dodano 02.03.2023

Pompy ciepła to ekologiczne źródła ciepła, które coraz chętniej wykorzystuje się do ogrzewanie i chłodzenia domów, a także przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wspomniane urządzenia posiadają wiele zalet, jednak aby uzyskać maksymalną efektywność i wysoki komfort ich użytkowania, należy nimi optymalnie sterować. Jakie sterowanie pompą ciepła wybrać, aby uzyskać najlepsze rezultaty? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Co warto wiedzieć o bezpośrednim sterowaniu pracą pompy ciepła?
  2. Czym wyróżnia się zdalne sterowanie pompą ciepła z telefonu lub przez WiFi?
  3. Który regulator będzie lepszy — pokojowy czy pogodowy?

Chcąc uzyskać tańszy i bardziej wydajny system grzewczy, warto zastosować pompę ciepła wyposażoną w odpowiedni sterownik. Urządzeniem można sterowa na dwa sposoby: bezpośrednio (za pomocą panelu sterującego). Można także wykorzystać sterowanie pompą ciepła przez internet. W tym celu należy wykorzystać dedykowane do urządzenia aplikacje.

sterowanie za pomocą

Co warto wiedzieć o bezpośrednim sterowaniu pracą pompy ciepła?

Zaawansowane moduły sterujące pozwalają na kontrolę każdego elementy wchodzącego w skład systemu grzewczego. Inwestor może zarządzać m.in.:

  • produkcją ciepłej wody użytkowej — mowa tutaj m.in. o ustawieniu preferowanej temperatury, okresowym podwyższeniu/obniżeniu temperatury wody, czy ustawieniu trybu urlopowego;
  • ogrzewaniem i chłodzeniem (w przypadku chłodzenia należy wybrać pompę ciepła, która ma taką funkcję) — w tym wypadku można ustawiać inną temperaturę dla różnych dni tygodnia, programować zmiany temperatury pokojowej w czasie trwania doby, czy wyznaczać własną krzywą grzania/chłodzenia;
  • pracą dodatkowych systemów połączonych z pompą ciepła w układzie hybrydowym, np. systemem solarnym, kotłem gazowym czy grzałką elektryczną.

Odpowiednio dobrane akcesoria do pompy ciepła pozwolą efektywnie zarządzać pracą pompy ciepła. Przykładem takiego urządzenia są moduły NIBE SMO, które wyróżniają się czytelnym wyświetlaczem z menu w języku polskim. Wyposażono je również w gniazdo USB, które pozwala na bezproblemową zmianę danych lub aktualizację oprogramowania urządzenia. Wspomniany moduł zapewnia także dostęp do ważnych informacji dotyczących pracy pompy ciepła, np. czasie pracy sprężarki czy temperaturach, jakie odczytano na urządzeniach. Informuje również o zakłóceniach, jakie pojawiły się w systemie grzewczym.

Czym wyróżnia się zdalne sterowanie pompą ciepła z telefonu lub przez WiFi?

Jeszcze do niedawna za sterowanie pompą ciepła w dużej mierze odpowiadały moduły wykorzystywane do bezpośredniego, ręcznego zarządzania pracą urządzenia lub całego systemu. Obecnie jednak coraz chętniej właściciele domów sięgają po zdalną kontrolę pompy ciepła.
Sterowanie pompą ciepła z telefonu jest możliwe dzięki specjalnym aplikacjom, które instaluje się na smartfonie. Sprawdzą się także na tablecie lub laptopie. Aby możliwe było zarządzanie pompą ciepła w ten sposób, jej sterownik musi być podłączony do Internetu. Można to zrobić za pomocą kabla sieciowego lub WiFi. Przykładem aplikacji, która zapewnia sterowanie pompą ciepła przez Internet z dowolnego punktu na świecie, jest np. NIBE Uplink, która w podstawowej wersji jest bezpłatna. Decydując się na to rozwiązanie, użytkownik może liczyć na bieżący monitoring pracy pompy oraz otrzymywanie ostrzeżeń o zakłóceniach, które dotrą nie tylko do użytkowników, ale również instalatora i serwisanta. W podstawowej, bezpłatnej wersji inwestor otrzyma także 1-miesięczną historię stanu systemu grzewczego. Decydując się na wersję płatną aplikacji, dodatkowo będzie mógł sterować systemem grzewczym. Otrzyma również dostęp do historycznych danych, które zapisały się od momentu podłączenia urządzenia do systemu grzewczego.

sterownik pokojowy Vaillant

Który regulator będzie lepszy — pokojowy czy pogodowy?

Zanim odpowiemy na to pytanie, należy zdefiniować, czym jest regulator pogodowy, a czym pokojowy. Pierwszy z wymienionych, mówiąc najprościej, pozwala na regulację temperatury w obiegu grzewczym, który wyposażono w czujnik temperatury. Dzięki niemu możliwe jest dopasowanie temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania pozwalającej utrzymać temperaturę zadaną przez domowników. Regulator pogodowy steruje nią na podstawie tej, która panuje na zewnątrz. 
Warto tutaj pamiętać o najważniejszej zasadzie — czujnik zewnętrzny musi być umiejscowiony w miejscu nienasłonecznionym i nienarażonym na działanie czynników atmosferycznych. Jeżeli inwestor ma taką możliwość, powinien zamontować go od strony północnej. Minusem regulatora pogodowego jest to, że nie uwzględnia on strat ciepła, które pojawiają się podczas wietrzenia pomieszczeń, czy też jego uzysków, jakie wynikają z promieniowania słonecznego.
Drugi z wymienionych — regulator pokojowy służy do utrzymywania temperatury zadanej przez użytkownika. Tego typu urządzenie uzależnia pracę pompy ciepła oraz całej instalacji grzewczej od temperatury, jaka panuje w budynku. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu, w którym regulator został zamontowany. Dzięki niemu użytkownicy mogą szybko skorygować jej wartość wg własnych upodobań.
Jeśli zastanawiasz się, które sterowanie pompą ciepła wybrać, pamiętaj, że obydwa mają swoje wady i zalety. Kiedy inwestorowi zależy na optymalnym i najlepszym rozwiązaniu, które pozwoli uzyskać komfort cieplny, warto połączyć te urządzenia. 

Podsumowanie

Systemy zdalnego i stacjonarnego sterowania powietrznymi i gruntowymi pompami ciepła zapewniają proste i szybkie zarządzanie nie tylko samym urządzeniem, ale także rozbudowanym systemem grzewczym. Wystarczy dobrać odpowiedni osprzęt do pomp ciepła, aby mieć pewność, że w pomieszczeniach zawsze będzie panowała optymalna temperatura.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? A może interesują Cię najchętniej wybierane powietrzne pompy ciepła? Skontaktuj się ze specjalistami, którzy pracują w hurtowniach instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum. Ich wiedze i doświadczenie gwarantuje wybór najlepszych rozwiązań dopasowanych do potrzeb użytkowników.


Autor: Aneta Wojtczak

zdalne sterowanie pompą ciepła

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!