Jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła?
Dodano 29.07.2022
Pompy ciepła są jednym z elementów nowoczesnych systemów grzewczych, które wybierane są przez użytkowników z racji bezobsługowej eksploatacji i oszczędności, na jakie pozwalają. Praca każdego urządzenia dostępnego na rynku przebiega według jasnych zasad, które zostały określone już na etapie projektowania. Dlatego też, aby można było optymalnie wykorzystać możliwości każdej pompy ciepła, należy od początku znać mechanizm jej działania. Jednym z parametrów, na który warto zwrócić uwagę, jest krzywa grzewcza w pompie ciepła. Dziś opowiemy o tym, czym jest i jak ją mierzyć.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest krzywa grzewcza w pompie ciepła?
- Jakie czynniki wpływają na krzywą grzewczą?
- Jak powinna wyglądać krzywa grzewcza dla pompy ciepła?
- W jaki sposób prawidłowo ustawić krzywą grzewczą?
Decydując się na pompę ciepła, musisz wiedzieć, że zazwyczaj praca nowego urządzenia jest wstępnie konfigurowana przez instalatora lub technika z firmy, w której nabywa się pompę ciepła. Obecnie dobrą i często stosowaną praktyką, jest podłączenie pompy ciepła do usługi zdalnego sterowania nią poprzez Internet. Dzięki niej możliwy jest monitoring online, który pozwala na kontrolę oraz konfigurację wybranego urządzenia w kolejnych dniach funkcjonowania. Zdarzyć się może jednak, że po montażu pompy ciepła, Klient samodzielnie konfiguruje wybrane rozwiązanie do stanu, który najbardziej odpowiada jego potrzebom i preferencjom oraz charakterystyce energetycznej budynku.
Dzięki wprowadzeniu odpowiednich ustawień pompy ciepła użytkownik będzie w stanie automatycznie wyregulować wszystkie parametry, które są potrzebne do prawidłowej pracy całej instalacji. Jednym z najważniejszych parametrów, na jakim należy skupić się na samym początku regulacji jest krzywa grzewcza w pompie ciepła. Pomimo tego, że ten parametr jest dla wielu początkujących użytkowników tajemniczy i skomplikowany, podczas jego ustawiania okazuje się, że zadanie to jest bardzo proste. Warto pamiętać, że dobrze dobrana konfiguracja pozwoli zoptymalizować pracę pompy ciepła biorąc pod uwagę występujące w danym momencie warunki atmosferyczne oraz oczekiwaną temperaturę w budynku. Zastanawiasz się, czym jest krzywa grzewcza w pompie ciepła i jak prawidłowo ją ustawić? Szczegóły opisujemy poniżej.
Czym jest krzywa grzewcza w pompie ciepła?
Krzywa grzewcza w pompie ciepła to nic innego, jak zależność pomiędzy temperaturą zasilania instalacji grzewczej a temperaturą występującą na zewnątrz. Parametr ten określa temperaturę, do jakiej pompa ciepła musi podgrzać wodę odpowiedzialną za zasilenie instalacji grzewczej w określonej temperaturze, jaka występuje na zewnątrz. Krzywa grzewcza określana jest za pomocą dwóch parametrów — jej poziomu i nachylenia. Wzór, jaki stosuje się do określenia krzywej grzewczej, pozwala jasno określić nachylenie (kierując się parametrami systemu grzewczego).
Jakie czynniki wpływają na krzywą grzewczą?
Głównym czynnikiem, jaki ma wpływ na ustawienie krzywej grzewczej, są oczekiwania mieszkańców, jakie mają względem temperatury wewnętrznej w każdym pomieszczeniu. Temperatura wewnętrzna w budynku uzależniona jest od wielu czynników, m.in.: izolacyjności konstrukcji, czy mocy pompy ciepła, jaką wybrano. Nie bez znaczenia jest także rodzaj posiadanej instalacji grzewczej oraz związany z nią czas bezwładności.
Jak powinna wyglądać krzywa grzewcza dla pompy ciepła?
Krzywa grzewcza w pompie ciepła opisywana jest jako prosta, która przechodzi przez punkty określone na osi: pionowej i poziomej.
Ta pierwsza określa temperaturę zasilania instalacji grzewczej. Mówiąc o pompach ciepła niskotemperaturowych (w zależności od wybranego modelu) może ona wynieść między 50 a 60°C. Jeśli inwestor zdecyduje się na instalację niskotemperaturową, maksymalna temperatura zasilania będzie wynosiła około 38°C.
Druga z osi określa wysokość temperatury zewnętrznej. Dla przykładu — jeśli temperatura, przy której budynek potrzebuje ogrzewania, na zewnątrz wynosi 15°C, pompa ciepła zasili instalację grzewczą wodą, której temp. będzie wynosiła 25°C.
W jaki sposób prawidłowo ustawić krzywą grzewczą?
Jeśli uda się odpowiednio ustawić krzywą grzewczą, pozwoli ona zapewnić użytkownikom komfort cieplny w budynku, bez względu na to jaka temperatura panuje na zewnątrz. Prawidłowa nastawa krzywej grzewczej jest procesem złożonym, nie tyle jeśli chodzi o dostępne wzory, ile o metody prób i błędów. Pamiętaj, że podłączenie pompy ciepła i pierwsza nastawa krzywej grzewczej nie zawsze się udaje. Instalatorzy oczywiście zawsze dążą do tego, aby ustawić jak najbardziej dopasowaną krzywą, która pozwoli osiągnąć odpowiednią temperaturę we wnętrzach, jednak ostatecznych szlifów dokonuje użytkownik.
Dlaczego użytkownicy pompy ciepła powinni obserwować warunki panujące wewnątrz budynku?
Użytkownik pompy ciepła cały czas ma możliwość korekty położenia krzywej grzewczej. Robi to na podstawie obserwacji warunków, jakie panują wewnątrz budynku:
- jeśli w budynku jest za zimno albo za ciepło, należy odpowiednio przesunąć krzywą grzewczą albo w górę albo w dół;
- kiedy podczas mrozów w budynku robi się chłodno, użytkownik powinien skorygować kąt nachylenia krzywej grzewczej w górę, a jeśli jest zbyt ciepło, powinien skorygować krzywą ciepłą w dół.
Jeśli krzywa grzewcza dla pompy ciepła jest zbyt stroma, może dojść do przegrzania budynków, a jeśli za bardzo ją wypłaszczymy, może zdarzyć się, że dom lub inny obiekt budowlany będzie niedogrzany.
Czas, jaki użytkownik poświęci regulacji parametrów krzywej grzewczej, zwróci się mu w postaci idealnego komfortu cieplnego oraz realnych oszczędności jeśli chodzi o zużycie energii. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że choć montaż pompy ciepła, bez względu na to, czy są to powietrzne pompy ciepła czy gruntowe pompy ciepła generują spore oszczędności. Jeśli jednak właściciel budynku podniesie niepotrzebnie temperaturę wewnętrzną o 1°C, wówczas może dojść do wzrostu zapotrzebowania budynku na ciepło nawet o ok. 6%.
Odpowiednie ustawienie krzywej grzewczej jest ściśle powiązane z układem sterowania pompą ciepła przy wykorzystaniu regulatora temperaturowego. Pogodowy lub pokojowy regulator optymalizuje system grzewczy w dużo sprawniejszy i prostszy sposób. Nie trzeba ciągle kontrolować i dostosowywać trybu pracy do ciągle zmieniających się warunków na zewnątrz.
Podsumowanie
Krzywa grzewcza pompy ciepła jest istotnym parametrem, na który zawsze należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, a także dobrze wybrać rodzaj pompy ciepła, zachęcamy do kontaktu. Specjaliści, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum, z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także: