Ulga termomodernizacyjna — dla kogo, gdzie i kiedy?
Dodano 29.09.2021
Ulga termomodernizacyjna to jedno z narzędzi, które ma wspomóc Polaków w podjęciu decyzji o wymianie kotłów na paliwa stałe na nowe urządzenia, które nie tylko są zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami prawa, ale także które pomogą prawidłowo zadbać o środowisko naturalne. Kto może skorzystać z ulgi? Jakie przedsięwzięcia można sfinansować wykorzystując ulgę termomodernizacyjną? Czy dzięki uldze można sfinansować zakup pompy ciepła lub rekuperatora?
Z artykułu dowiesz się:
-
Kto i w jakim zakresie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
-
Jakie prace wchodzą w skład przedsięwzięcia termomodernizacyjnego?
Kto i w jakim zakresie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Ulga termomodernizacyjna jest odliczeniem wydatków, z jakiego mogą skorzystać podatnicy, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Istotne jest to, że ulgę bez problemy można połączyć z programem "Czyste Powietrze", o którym pisaliśmy ostatnio.
Ulga termomodernizacyjna zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Aby móc z niej skorzystać należy przedstawić dowód poniesionych kosztów — w tym wypadku są to faktury VAT.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy, którzy posiadają prawo do jednorodzinnego budynku mieszkalnego (są właścicielami lub współwłaścicielami).
Jaką kwotę można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Kwota odliczenia wydatków nie powinna przekroczyć 53 tys. zł. Jest to suma kosztów, jakie poniesiono za wszystkie przedsięwzięcia, jakie podatnik przeprowadził w budynkach, których jest właścicielem.
Jakie prace wchodzą w skład przedsięwzięcia termomodernizacyjnego?
Nie wszystkie zadania, jakie wykonywane są podczas remontu mogą być przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, które uprawnia do skorzystania z ulgi. Warto zatem wiedzieć, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne to:
-
ulepszenie, które pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania i podgrzania wody użytkowej w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych;
-
udoskonalenie, które sprawia, że straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych (jeżeli do budynków mieszkalnych dostarczane są właśnie z tych sieci) są mniejsze. Istotne jest tutaj, aby ulepszenia były zgodne z wymaganiami, które jasno określają w jaki sposób można oszczędzać daną energię i są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego;
-
likwidacja lokalnego źródła ciepła i wykonanie przyłącza technicznego, które będzie łączyło budynek mieszkalny ze scentralizowanym źródłem ciepła, dzięki czemu zmniejszą się koszty pozyskania ciepła, które dostarczane jest do budynków mieszkalnych;
-
częściowa lub całkowita zmiana źródeł energii na te odnawialne;
-
zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, warto wiedzieć, jakie działania podlegają odliczeniu. Wykaz określonych wydatków wymieniono w załączniku, które jest częścią rozporządzenia Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.. Dokument ten jasno określa wykaz materiałów budowlanych oraz urządzeń i usług, jakie związane są z wykonaniem przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Można w nim odnaleźć informację, że odliczeniom podlegają także pompy ciepła z osprzętem (pozycja 11 dokumentu) oraz materiały budowlane, które wykorzystuje się do stworzenia systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła albo odzyskiem ciepła oraz chłodu (pozycja 15 dokumentu).
Wydatki, które właściciel domu jednorodzinnego chce odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej powinny dotyczyć działań, które musi być zakończone w ciągu 3 kolejnych lat. Okres ten liczy się końca roku podatkowego, w którym inwestor poniósł pierwszy wydatek. Istotne jest również to, aby każdy koszt, który będzie odliczony w ramach ulgi musi być udokumentowany fakturą VAT.
O czym warto pamiętać?
Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre prace są czasochłonne. Dlatego też wszystkie prace, które podlegają uldze termomodernizacyjnej można rozłożyć w czasie. Na początek można ocieplić budynek, następnie zamontować fotowoltaikę, a na końcu pompę ciepła, rekuperację lub piec elektryczny.
Decydując się na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, warto pamiętać o tym, że wydatki nie mogą być dofinansowane ze środków przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy przekazanych na ochronę środowiska i gospodarkę wodną. Koszty nie mogą także być zwrócone podatnikowi w żadnej innej formie.
Należy mieć na uwadze, że nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeżeli budynek jest dopiero w budowie.
Czy prawo do ulgi termomodernizacyjnej można stracić?
Podatnik, który nie ukończy przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ciągu trzech lat, będzie zobowiązany do zwrotu ulgi. Oznacza to, że do dochodu (przychodu) zostaną doliczone kwoty z tytułu odliczeń na ulgę za rok, w którym upłynął termin realizacji.
Przeczytaj także:
-
Standard WT 2021 - co warto o nim wiedzieć? – w kontekście pomp ciepła, rekuperacji (rekuperatorów)?
Autor: Aneta Wojtczak