Produkty

W jaki sposób działa pompa ciepła podgrzewająca wodę użytkową? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Beretta.

Dodano 26.05.2022

Pompa ciepła powietrze-woda posiadająca wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej działa poprzez pobieranie energii cieplnej z powietrza, którą następnie wykorzystuje do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to składa się z czynnika chłodniczego, sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego i parownika. Każdy z tych elementów jest potrzebny równie mocno, aby odzyskiwanie ciepła z powietrza było możliwe i co za tym idzie, aby można było przygotować ciepłą wodę użytkową. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób działa pompa ciepła.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Pompa ciepła – jak działa?
  2. Powietrzne pompy ciepła i ich sprawność
  3. Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?
  4. Jakie są zalety powietrznych pomp ciepła?

Zobacz inne nasze PORADY 


Pompa ciepła – jak działa?

 

Warto wiedzieć, że pompa ciepła jest oddzielnie działającym systemem, który pobiera ciepło z powietrza i następnie ociepla nim wodę znajdującą się w zasobniku. Urządzenie to zasilane jest prądem, głównie sprężarka, jednak nie przynosi to wysokich rachunków za energię elektryczną, ponieważ wygenerowane ciepło składa się z energii elektrycznej tylko w 25%.

W pierwszym etapie powietrze zostaje zassane przez wentylator i przetransportowane jest do parownika pompy ciepła. W tym miejscu energię cieplną z powietrza przechwytuje czynnik chłodniczy, a sprężarka podnosi jego ciśnienie oraz temperaturę. Kiedy płyn staje się gorący, przedostaje się przez wężownicę, która znajduje się w zasobniku wody. Na etapie zaworu rozprężnego płyn traci swoje ciśnienie, zostaje schłodzony i przekształca się w stan gazowy, aby następnie trafić z powrotem do parownika. Tak więc w procesie podgrzewania wody najważniejszy jest płyn chłodniczy oraz temperatura wrzenia i skraplania płynu. Czynniki chłodnicze są zróżnicowane, ale wszystkie posiadają jedną wspólną cechę – charakteryzują się bardzo niską temperaturą wrzenia, co sprawia, że z łatwością przechodzą w stan gazowy.

 

Powietrzne pompy ciepła i ich sprawność

 

Urządzenia te zasysają powietrze z otoczenia i wydmuchują schłodzone z powrotem. Nowoczesne pompy ciepła działają w temperaturze od -20 st. C do +35 st. C. Najlepsze z nich są modulacyjne pompy ciepła, ponieważ rytm ich włączania i wyłączania uzależniony jest od zapotrzebowania na c.w.u. i temperatury zewnętrznej. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego włączania i wyłączania urządzenia. Funkcja odszraniana również nie jest tak często włączana.

 

 

Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?

 

Pompy ciepła powietrze-woda dzielą się na:

·      Typu Split – składają się z dwóch części – sprężarki i parownika. Pierwsza z części umieszczana jest w domu a druga na zewnątrz budynku. Dzięki temu można zaoszczędzić koszty i zredukować hałas generowany przez wentylator.

·      Do instalacji wewnętrznej – pompa ciepła, która instalowana jest wewnątrz budynku. Bardzo ważny jest tu wlot i wylot powietrza o dość dużej średnicy. Nie można zapominać również o odprowadzeniu wody kondensacyjnej. Najlepiej umieścić taką pompę ciepła w rogu pomieszczenia. Zasysa ona powietrze w kierunku przeciwnym, niż jest ono odprowadzane. Dzięki temu można uniknąć zasysania chłodnego wywiewu.

·      Do instalacji zewnętrznej – cała instalacja umieszczona jest poza domem i jest to możliwie najlepsze rozwiązanie, jeśli w danym budynku brakuje miejsca.

 

Warto pamiętać, że pompa ciepła z wbudowaną sprężarką może generować hałas i dodatkowe wibracje. Silnie zasysany strumień powietrza również może być słyszalny. Dlatego najlepiej postawić na pompy ciepła, które zostały dobrze wyciszone. Korzystając z doświadczenia specjalistów od montażu pomp ciepła, również możesz liczyć na zabezpieczenie rur i ścian domu przed ewentualnymi drganiami. Dodatkowo zanim wyrazisz chęć zainstalowania pompy ciepła na zewnątrz budynku, sprawdź najpierw, czy nie będzie ona przypadkiem przeszkadzać Twoim sąsiadom.

 

Jakie są zalety powietrznych pomp ciepła?

 

·      Możliwość instalacji w nowych i starych budynkach.

·      Możliwość instalacji mieszanej, wewnętrznej lub zewnętrznej.

·      Niższe koszty inwestycyjne w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami.

·      Niewielka powierzchnia instalacyjna.

·      Brak wiercenia i wykopów.

 

Powietrzne pompy ciepła mają również swoje wady, do których zalicza się:

·      Jeśli wybierzesz tańszą pompę, prawdopodobnie będziesz musiał liczyć się z generowanym hałasem.

·      W bardzo zimne dni, może dojść konieczność dogrzania wody za pomocą elektryczności lub kotła gazowego.

·      Jeżeli na zewnątrz panowałyby naprawdę ciężkie warunki atmosferyczne, np. bardzo niska temperatura, wówczas mogłoby to wpłynąć na obniżenie efektywności i większe zużycie energii. Jednakże w dzisiejszych czasach w Polsce jest to minimalne ryzyko.

 

Powietrzna pompa ciepła a fotowoltaika

 

Coraz więcej inwestorów decyduje się na połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Wynika to z faktu, że energia słoneczna, przekształcana na energię elektryczną, jest w stanie zasilić pracę pompy. Dzięki temu stajemy się całkowicie uniezależnieni od cen prądu i żyjemy w sposób energooszczędny i niezagrażający środowisku naturalnemu.

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!