Produkty

W jaki sposób wybrać wentylator dachowy?

Dodano 28.12.2021

Urządzenia przemysłowe, jakimi są wentylatory dachowe, mogą pracować w systemie nawiewnym lub wywiewnym. Wykorzystywane są nie tylko przez domy jednorodzinne, ale także przez firmy gastronomiczne, usługowe, handlowe, magazyny i biura. Często są instalowane w halach produkcyjnych. Cały czas cieszą się dobrą popularnością. Jednak co wziąć pod uwagę wybierając wentylator dachowy? Z czego w ogóle składa się to urządzenie i jakie są jego zalety i wady? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

Wentylatory dachowe – czym są?

Wentylator dachowy można zdefiniować jako sprzęt przepływowy, który umożliwia transportowanie powietrza w danym kierunku. Wszystko to dzieje się przy odpowiedniej prędkości i zwrocie. Aby wentylator mógł działać, potrzebna jest energia dostarczana przez wirnik z silnikiem elektrycznym.

 

Czym charakteryzuje się wyciąg wentylacyjny dachowy?

 

Wszystkie modele wentylatorów dachowych posiadają dość podobną konstrukcję. Prawie każdy wyposażony jest w okap, pod którym można znaleźć moduł wentylatora. Dzięki specjalnemu osłonięciu część ta jest zabezpieczona przed zanieczyszczeniami np. liśćmi. Niektóre wentylatory mogą być wyposażone w ogniwo fotowoltaiczne, choć wtedy ich moc nie jest za duża, jednak w przypadku mniejszych pomieszczeń, wystarczająca. 

Na rynku można zakupić również wentylatory dachowe ze stali kwasoodpornej. Najlepiej sprawdzają się one w miejscach, w których istnieje ryzyko większego stężenia substancji żrących w powietrzu. Do zakupienia są także wentylatory z zasilaniem trójfazowym, które mogą być wykorzystywane praktycznie w każdym miejscu. Tam, gdzie panuje dość wysoka temperatura, powinniśmy wyposażyć się w wentylator, który będzie na nią odporny. A w miejscu, które narażone jest na powstawanie iskier, warto wyposażyć się w wentylator przeciwwybuchowy. 

 

Jakie jeszcze rodzaje wentylatorów dachowych można wyróżnić?

  • Z wydzieloną komorą silnika – powinien być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie przetłaczany czynnik może mieć negatywny wpływ na pracę silnika. W tym przypadku jest on zamknięty w wodoszczelnej i pyłoszczelnej komorze. 
  • Z wirnikiem bębnowym – najbardziej podstawowy model wentylatora. Praca wirnika jest cicha, ale on sam w sobie nie jest odporny na zanieczyszczenia. Dlatego powinien być użytkowany tylko w takich miejscach, gdzie czynnik nie jest zbytnio zanieczyszczony.
  • Z wirnikiem promieniowym – są głośne, ale lepiej radzą sobie z zanieczyszczonym czynnikiem. Najczęściej jego silnik znajduje się w wodoszczelnej i pyłoszczelnej komorze.
  • Ze zintegrowanym sterownikiem – wykazują się wysoką funkcjonalnością. Dzięki sterownikowi wentylator może być przełączany w danym momencie na konkretny tryb. Jeśli wentylator nie ma zintegrowanego sterownika, to niektóre modele można podłączyć do sterownika zewnętrznego.  

 

Na rynku można otrzymać wentylatory, które mają kilka różnych kryteriów wymienionych powyżej. Np. podstawowe modele wentylatorów, mogą być wyposażone w korpusy kwasoodporne. 

 

Na co zwrócić uwagę kupując wentylator dachowy?

 

Jak widać powyżej, na rynku można znaleźć dziesiątki różnych wentylatorów dachowych, dlatego wybór tego najlepszego dla nas może nie być zbyt prostym zadaniem. Najważniejszymi dwoma elementami, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest kierunkowy strumień wylotowy i wydzielona komora silnika. Istotne są również wirniki bębnowe, ponieważ dzięki nim wentylator dachowy pracuje bardzo cicho i wykazuje odporność na częściowe zanieczyszczenia. Jeśli głośna praca wentylatora nie będzie nikomu przeszkadzać, wówczas można wybrać model z wirnikiem promieniowym, które są bardzo odporne na zanieczyszczenia znajdujące się w tłoczonym czynniku. W przypadku, gdy interesuje nas nowoczesny model wentylatora, będzie on wyposażony w dodatkową ochronę termiczną silnika. Podczas zakupu powinno się również zwrócić uwagę na kształt łopatek, ponieważ ma to znaczenie w przypadku osadzania się zanieczyszczeń. Ważne jest również to, z jakich materiałów wykonany jest wentylator dachowy. Im lepsza stal, tym większa wytrzymałość. 

 

Wentylatory dachowe przemysłowe – wady i zalety

Do zalet wentylatorów dachowych można zaliczyć przede wszystkim fakt, że urządzenia te nie potrzebują dodatkowych pomieszczeń, aby je zainstalować. Ich konserwacja jest prosta i tania, i nie zawsze istnieje konieczność demontażu wentylatora. Do swojej pracy nie potrzebują czerpni ani wyrzutni powietrza. Dobrze zaprojektowany, będzie dobrze wykorzystywał do swojej pracy warunki atmosferyczne.

Jedyną wadą może być fakt dużego poboru energii elektrycznej lub głośna praca. Jednak na rynku można znaleźć wentylatory dachowe, charakteryzujące się bardzo cichą pracą. 

 

Wentylatory dachowe i rekuperatory możesz znaleźć w naszym katalogu. Niejedna hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum, zaproponuje Ci najlepsze możliwe rozwiązanie. 

 

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę rekuperatorów na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!