Wymagania dotyczące montażu pompy ciepła - czy można zainstalować ją samodzielnie?
Dodano 20.03.2023
Rosnące rachunki za ogrzewanie oraz większa świadomość ekologiczna coraz częściej skłania klientów do poszukiwania alternatywnych rozwiązań grzewczych, takich jak pompy ciepła. Urządzania stanowią świetną inwestycję na długie lata, odznaczając się przy tym bezobsługowym działaniem. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak przygotować się do montażu pompy ciepła.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak działa pompa ciepła?
- Na czym polega montaż powietrznej pompy ciepła?
- Jakie są wymagania techniczne dotyczące pomp ciepła?
- Czy można samodzielnie przeprowadzić montaż pompy ciepła?
- Czy do montażu pompy ciepła potrzebne jest pozwolenie?
Jak działa pompa ciepła?
Pompa umożliwia sprawne wykorzystanie naturalnego ciepła pobieranego z dolnego źródła, którym może być grunt, woda lub powietrze. Na początku pompa odbiera i przekazuje energię przy wykorzystaniu roztworu glikolu lub wiatraków, wtłaczających powietrze bezpośrednio do obiegu.
Następnie, w parowniku, pod wpływem ciepła, czynnik roboczy odparowuje i zostaje przetransportowany do sprężarki zasilanej prądem. Następuje podniesienie temperatury gazu oraz późniejsze oddanie ciepła w skraplaczu. Kolejno energia zostaje rozdystrybuowana w obiegu wewnątrz domu przy użyciu grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego.
Na czym polega montaż powietrznej pompy ciepła?
Zanim przystąpimy do montażu, powinniśmy pamiętać o odpowiednim dobraniu lokalizacji. Warto pamiętać o tym, iż jednostka zewnętrzna w modelach typu Split nie powinna być usytuowana ani zbyt blisko, ani zbyt daleko ściany. Niezachowanie odstępu może znacznie utrudnić swobodny przepływ powietrza. Dodatkowo każdy producent określa maksymalne oddalenie jednostki wewnętrznej od zewnętrznej. Zastosowanie większego dystansu wiąże się z koniecznością dobicia czynnika chłodniczego.
Powietrzne pompy ciepła są proste w montażu. Nie wymaga prowadzenia skomplikowanych i kosztownych prac ziemnych oraz wykonywania odwiertów. Dodatkowo nie wiąże się z koniecznością instalacji dodatkowego sprzętu do odbioru ciepła. Najczęściej zajmuje od jednego do dwóch dni roboczych w zależności od warunków atmosferycznych. Podczas podłączania należy pamiętać przy tym o dopasowaniu odpowiednich przewodów elektrycznych. Na rynku dostępne są bowiem zarówno modele jednofazowe, jak i dwufazowe.
Montaż pompy ciepła – wymagania techniczne
Gruntowe pompy ciepła są trudniejsze w instalacji, co wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów oraz koniecznością przeprowadzenia dodatkowych robót ziemnych. W pierwszej kolejności należy zaprojektować system oraz dopasować mocy urządzenia. Następnie, po dopełnieniu kwestii administracyjnych, można przejść do przeprowadzenia robót wiertniczych. W tym celu niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego tworzenie odwiertów na głębokości kilkudziesięciu metrów. Sposób tworzenia otworów dostosowany jest do charakteru gruntów. W przypadku twardego podłoża stosuje się metodę wiercenia obrotowo-udarowego z młotkiem dolnym.
Następnie zostają wprowadzone i zalane betonem rury PE z głowicami do odbioru ciepła. Kolejno sondy zostają podłączone do rozdzielacza oraz budynku. Ostatni etap montażu związany jest z instalacją dodatkowych części, takich jak zasobnik c.w.u., pompa obiegowa oraz pozostałe elementy armatury. Po poprawnym podłączeniu wszystkich elementów następuje kontrola szczelności oraz pierwsze uruchomienie przez autoryzowanego serwisanta, który potwierdzi sprawność urządzenia oraz poinstruuje, w jaki sposób korzystać ze sprzętu.
Czy można samodzielnie przeprowadzić montaż pompy ciepła?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż nieprawidłowa instalacja może uniemożliwić ekonomiczne i efektywne użytkowanie sprzętu. To właśnie dlatego tak ważne jest powierzenie zadania doświadczonym instalatorom. Ponadto niektóre programy dofinansowania wymagają przedstawienia odpowiednich certyfikatów i uprawnień. W związku z tym samodzielny montaż powietrznych pomp ciepła typu split uniemożliwia skorzystanie z rządowych programów finansowych. Dodatkowo sam montaż wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień F-gazowych, pozwalających na ingerencje w układ chłodniczy oraz uprawnień elektrycznych tzw. SEP.
Niemożliwe jest także samodzielne podłączenie gruntowej pompy ciepła. Prace wymagają nie tylko posiadania specjalistycznej wiedzy, ale także odpowiednich narzędzi. Montaż urządzenia wiąże się z koniecznością projektowania, odpowiednim doborem mocy, wykonaniem prac ziemnych oraz instalacją całego systemu. Ważnym etapem jest także przeprowadzenie kontroli szczelności, która powinna być przeprowadzona zgodnie z instrukcją producenta.
Instalacja pompy ciepła – pozwolenie
Zastanawiasz się, jakich przygotowań formalnych wymaga pompa ciepła. Pozwolenie konieczne jest w przypadku montażu pionowego wymiennika modelu gruntowego. W tym celu należy przygotować projekt robót geologicznych oraz pamiętać o zgłoszeniu planowanych robót wiertniczych na dwa tygodnie przed rozpoczęciem prac. W przypadku poziomych wymienników nie ma konieczność występowania o pozwolenie na budowę. Jeśli zdecydowałeś się na montaż powietrznego urządzenia, pozwolenie jest potrzebne tylko wtedy, gdy Twój dom znajduje się na obszarze objętym programem Natura 2000 lub został wpisany do rejestru zabytków.
Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum oferuje nie tylko pompy ciepła, ale i kotły, i akcesoria do pompy ciepła.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także: