Produkty

Zalety i wady rekuperacji

Dodano 27.09.2021

Rekuperacja, która jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w wielu domach posiada swoje wady i zalety. Osoby chcące wybudować ekonomiczny dom zastanawiają się nad jej montażem, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. W poniższego artykułu dowiesz się, jakie aspekty pozytywne niesie zainstalowanie rekuperacji, ale również zapoznasz się z możliwymi negatywnymi zjawiskami, które mogą być z nią związane.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są zalety wynikające z instalacji rekuperacji?
  2. Jakie są wady wynikające z instalacji rekuperacji?

Zalety wynikające z instalacji rekuperacji

 

Poniżej zostały wymienione najważniejsze zalety instalacji rekuperacji:

  • stały dostęp do świeżego powietrza – nie ważne, jaka pora roku aktualnie panuje w Twoim otoczeniu, rekuperacja pozwala na wymianę powietrza na świeże przez cały czas. Skrajne wysokie czy niskie temperatury nie mają tu wielkiego znaczenia, ponieważ zimą powietrze zaciągane do pomieszczeń jest ogrzewane przez to wywiewane a latem ochładzane. Dodatkowo powietrze nawiewane przez rekuperację jest oczyszczane z alergenów, związków chemicznych czy roztoczy i posiada niską ilość dwutlenku węgla.

  • Skuteczna ochrona przed smogiem – wiele osób chce skutecznie walczyć ze smogiem, a otwieranie okien w okresie zimowym, niestety uniemożliwia napływ świeżego powietrza do domowych pomieszczeń. Montaż rekuperacji z odpowiednim rodzajem filtra umożliwia oddychanie świeżym powietrzem bez konieczności otwierania okien. Zamontowanie filtra klasy F7 umożliwia oczyszczenie powietrza o 90% z nawiewanego powietrza – w przypadku pyłu o wielkości 1-10µm oraz o 75% w przypadku pyłu o wielkości 0,3-1µm. Osoby bardziej wymagające, mogą zdecydować się na system antysmogowy ALPHAclear, będący najlepszym sposobem na oczyszczenie powietrza, który dodatkowo je jonizuje. 

  • Oszczędność na rachunkach za ogrzewanie – zimą rachunki za ogrzewanie rosną. Instalując rekuperację z wymiennikiem ciepła, nie musisz obawiać się o drastyczny wzrost opłat, ponieważ nawiewane zimne powietrze, ogrzewane jest energią cieplną powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Należy zaznaczyć, że powietrze to nie miesza się ze sobą. Rachunki za ogrzewanie przy użyciu wentylacji mechanicznej są niższe o około 50%, w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. 

  • Możesz skontrolować ilość dostarczanego świeżego powietrza – rekuperacja pozwala na kontrolę nawiewanego powietrza do pomieszczeń. Możesz zwiększyć jego przepływ, kiedy Ty i inni domownicy przebywacie w domu i zmniejszyć, kiedy jest Was mniej lub w ogóle nie ma nikogo. Rekuperacja posiada opcję “Nieobecność”, która pozwala na wentylowanie pomieszczeń na najniższym poziomie. 

  • Podwyższony komfort życia – instalując rekuperację, pozbywasz się wielu trosk, generujących się, gdy otwierasz okna. Podwyższony komfort wynika z braku nieprzyjemnych zapachów, owadów czy kurzu i pyłów. Możesz również liczyć na obniżenie wilgoci w powietrzu, braku zaparowanych okien i luster po kąpieli czy szybkie pozbycie się zapachu przygotowywanych potraw. 

  • Możliwość zainstalowania GWC – gruntowy wymiennik ciepła zamontowany w rekuperacji pozwala na czerpanie energii z gruntu. Dzięki temu do rekuperatora bezpośrednio trafia powietrze ogrzane zimą i ochłodzone latem. 

  • Oszczędzasz więcej pieniędzy – i nie chodzi tu tylko o kwestię rachunków za ogrzewanie. Inwestycja w rekuperację zwraca się w ciągu kilku lat, zwłaszcza jeśli połączy się ją z pompą ciepła.

Wady wynikające z instalacji rekuperacji

 

Instalacja rekuperacji generuje przede wszystkim pozytywne rezultaty, jednak tak jak wszystko, posiada również i wady, które zostały przedstawione poniżej:

  • to duża inwestycja – prawa jest taka, że zakup rekuperacji wiąże się z wysokim, jednorazowym kosztem. Należy jednak pamiętać, że inwestując w rekuperację, pozbywasz się wysokich rachunków za ogrzewanie i dodatkowych elementów, które muszą być zamontowane, jeśli wybrałbyś wentylację grawitacyjną. Chodzi m.in. o niektóre kominy, czy zamontowanie okien nieotwieranych, czy bez nawiewników, które są znacznie tańsze. 

  • Źle zamontowana rekuperacja – decydując się na rekuperator, zawsze warto skorzystać z opinii prawdziwych specjalistów, którzy mają na swoim koncie wiele udanych instalacji i doradztwa w zakresie doboru odpowiedniego urządzenia do danego domu. Jeżeli rekuperacja zostanie źle zamontowana lub jej moc nie będzie wystarczająca dla danego metrażu, wówczas możesz pożegnać się z komfortem wentylacji pomieszczeń.

  • Rekuperacja też może się popsuć – na urządzenia te przeważnie otrzymasz 2-letnią gwarancję. Jeśli istnieje taka możliwość, zawsze warto wydłużyć okres gwarancyjny. Naprawa rekuperacji podczas trwania gwarancji powinna być bezpłatna. Dodatkowo przy wyborze tego urządzenia sprawdź, czy posiada ono wszelkie atesty i certyfikaty. 

  • Higiena rekuperatora – od czasu do czasu należy przetrzeć urządzenie, zwłaszcza w okolicach anemostatów, ponieważ to głównie obok nich mogą pojawić się zabrudzenia.

  • Obniżenie poziomu wilgotności – wysoka wilgotność w pomieszczeniach nie jest wskazana, tak samo, jak zbyt niska. Poziom wilgotności w pomieszczeniach powinien wynosić od 30 do 40%, jednak przy rekuperacji takiego poziomu osiągnąć się nie da. Wówczas można pomyśleć o powszechnych nawilżaczach powietrza lub nawet specjalistycznych nawilżaczach, które można zamontować przy rekuperacji. 

 

Jak widać wszelkich wady, które mogą wynikać z instalacji rekuperacji, da się uniknąć stosując przekonujące rozwiązania. Negatywnych aspektów jest jednak o wiele mniej niż pozytywnych, dlatego z pewnością warto wziąć pod uwagę instalację rekuperacji we własnym domu. 

 

Przeczytaj także:

Czym jest i jak działa rekuperacja w domu?

7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji

 


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę w ik.pl:


Oferta rekuperatory w ik.pl




Autor: Małgorzata Buchkovska