Produkty

Czy warto montować GWC?

Dodano 26.09.2021

Coraz więcej osób decyduje się na zakup rekuperacji, a co za tym idzie, również GWC, czyli gruntowego wymiennika ciepła, który sprawia, że cały system rekuperacji działa jeszcze lepiej, a komfort życia ulega o wiele większej poprawie. Jednakże wraz z pomysłem o zakupie GWC pojawiają się pytania, kiedy urządzenie to może się zwrócić i czy faktycznie warto je instalować. Na te i inne pytania, uzyskasz odpowiedź w poniższym tekście.


 

Z artykułu dowiesz się:

 

 


  1. Czym charakteryzuje się gruntowy wymiennik ciepła
  2. Jakie są rodzaje gruntowych wymienników ciepła
  3. Jak działa gruntowy wymiennik ciepła
  4. Jakie sa zalety gruntowego wymiennika ciepła
  5. Czy zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła to dobry pomysł
  6. Jaki jest koszt montażu gruntowego wymiennika ciepła
  7. Czy GWC zwiększa oszczędności

Czym charakteryzuje się gruntowy wymiennik ciepła?

 

GWC to urządzenie montowane pod ziemią, którego zadaniem jest podniesienie wydajności systemu rekuperacji. Z racji miejsca, w którym znajduje się gruntowy wymiennik ciepła wysokie, czy bardzo niskie temperatury nie są aż tak odczuwalne, dzięki czemu zapewnia on wymianę energii na odpowiednim poziomie pomiędzy powietrzem a gruntem.

Gruntowy wymiennik ciepła jest bardzo często wybierany do energooszczędnych domów jednorodzinnych.

 

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

 

Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów gwc i każdy z nich różni się od siebie budową, niesionymi korzyściami i zasadami działania:

  • przeponowe – w ich przypadku powietrze nie styka się z gruntem w sposób bezpośredni. Znajduje się w nich tzw. przepona, czyli warstwa rozdzielająca, znajdująca się pomiędzy mediami. Najczęściej wykorzystywanymi wymiennikami przeponowymi jest rodzaj rurowy. Model przeponowych wymienników ciepła jest prosty w budowie i może być montowany na mniejszych głębokościach i na terenach ze zwiększonym poziomem wód gruntowych. Zaleca się ich montowanie na głębokości od 120 do 140 cm.
  • bezprzeponowe – do ich grupy zaliczają się wymienniki żwirowe, płytowe i grzebieniowe. W ich przypadku powietrze ma bezpośredni kontakt z gruntem. Ich realizacja jest bardziej czasochłonna a głębokość, na której mają być montowane, zależna jest od rodzaju wymiennika. Parametr ten wynosi od 50 do 200 cm.

Każdy z tych gruntowych wymienników ciepła, należy ocenić w sposób indywidualny. Tylko wówczas będziemy wiedzieli, na ile podniesie on komfort naszego życia i po jakim czasie zwróci się ta inwestycja.

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

 

Całe działanie GWC opiera się na energii pochodzącej z gruntu. To właśnie w gruncie gromadzona jest energia termiczna, więc jest idealnym akumulatorem ciepła, co sprawia, że energia cieplna utrzymuje się w nim przez dłuższy czas niż w powietrzu. Dzięki temu wahania temperatur w gruncie są mniej intensywne.

Na głębokości około 2 metrów, w gruncie utrzymuje się stała temperatura, wynosząca od 5 do 14 stopni Celsjusza. Na głębszych poziomach jest ona coraz wyższa oraz coraz bardziej stabilna. Na głębokości 100 metrów temperatura ta wynosi kilkanaście stopni i jest ona wykorzystywana w przypadku pomp ciepła, które przeznaczone są do ocieplania budynków. Wyższa temperatura przydaje się również w konstrukcji gruntowego wymiennika ciepła.

W lecie GWC obniża temperaturę w domowych pomieszczeniach, więc upały nie są tak odczuwalne. Natomiast zimą GWC podwyższa domową temperaturę, a co za tym idzie, rachunki za ogrzewanie ulegają zmniejszeniu.

Zalety gruntowego wymiennika ciepła

 

  • skutecznie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie,
  • ochładza powietrze podczas okresu letniego,
  • reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach,
  • obniża poziom grzybów i bakterii,
  • nie ma negatywnego wpływu na środowisko,
  • nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych,
  • jest idealnym wsparciem dla rekuperatora,
  • nie trzeba go obsługiwać.

Czy zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła to dobry pomysł?

 

Montaż gruntowego wymiennika ciepła pod rekuperator generuje bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim chodzi o możliwość oddychania świeżym powietrzem, odpowiednim poziomem wilgotności czy obniżeniem rachunków za ogrzewanie. Połączenie GWC z rekuperacją pozwala na jeszcze mniejszą eksploatację rekuperacji. Należy pamiętać, że najlepiej montować GWC w budynkach energooszczędnych i pasywnych, gdzie straty ciepła są już mocno zminimalizowane.

Koszt montażu gruntowego wymiennika ciepła

 

Pełen koszt GWC zależy od jego rodzaju oraz materiałów wykorzystanych do jego instalacji. Samodzielnie wykonany wymiennik rurowy czy żwirowy, może kosztować mniej więcej od 3 do 5 tys. złotych. Jeżeli jednak zlecimy wykonanie go specjalistycznej firmie, wówczas koszt zwiększa się i może wynieść od 15 do 25 tys. złotych. Każda firma podchodzi do takich wyliczeń indywidualnie, dlatego warto poprosić o wycenę.

Czy GWC zwiększa oszczędności?

 

Gruntowy wymiennik ciepła zwiększa oszczędności zwłaszcza, w warunkach dużych różnic temperatur. Oszczędności sięgają od 1 do 4 tys. złotych rocznie, więc GWC może zwrócić się już po kilku latach. Dodatkowo należy wspomnieć, że urządzenia te są mało wadliwe i nie wymagają zaawansowanej konserwacji, więc z pewnością przydają się w celu zredukowania kosztów eksploatacyjnych budynku.

Rodzaje rekuperatorów

W jaki sposób wybrać wentylator dachowy?

 

 


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę w ik.pl:


Oferta rekuperatorów w ik.pl




Autor: Małgorzata Buchkovska