Produkty

Rodzaje rekuperatorów

Dodano 04.01.2022

Jeszcze kilkanaście lat temu, aby dostarczyć do pomieszczenia świeże powietrze, trzeba było otworzyć okno. Jednak na przestrzeni tych lat poziom zanieczyszczenia powietrza bardzo wzrósł, dlatego przestało być to zdrowym nawykiem. Dodatkowo otwieranie okien zimą tylko wychładzało pomieszczenia i zwiększało rachunki za energię. Wraz z nadejściem rekuperacji wszystko się zmieniło. Kiedyś instalowana przez garstkę osób, zaczęła podbijać serca wielu innych. Dziś już praktycznie wszyscy stawiający nowoczesne domy, nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez tego urządzenia. Z poniższego materiału dowiesz się, jak działa rekuperacja, jakie rodzaje wymienników może zawierać i czy faktycznie warto ją mieć.

 

W jaki sposób działa rekuperacja?

Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Polega na pobieraniu świeżego powietrza z zewnątrz budynku, które następnie transportowane jest kanałami przez wymiennik ciepła ogrzewający je. Następnie świeży strumień powietrza, również oczyszczony z zanieczyszczeń dzięki wbudowanym filtrom, zostaje dostarczony do domowych pomieszczeń. Inną trasę przemierza zabrudzone powietrze z wnętrza domu, które odprowadzane jest swoimi kanałami na zewnątrz budynku. 

 

Rodzaje wymienników ciepła w rekuperatorach

Na rynku można znaleźć rekuperatory z różnymi wymiennikami ciepła. Ma to niebagatelny wpływ na jakość, cenę i skuteczność rekuperatora. Poniżej przedstawiamy poszczególne rodzaje wymienników ciepła:

  • Wymiennik krzyżowy – przeważnie znajduje się w najtańszych rodzajach rekuperatorów, ponieważ nie charakteryzują go najlepsze parametry pracy. Powietrze nawiewane, jak i usuwane z pomieszczenia transportowane jest pomiędzy płytkami, które oddzielają oba strumienie. Zadaniem płytek nie jest tylko rozdzielenie zabrudzonego i czystego powietrza, ale także pobieranie ciepła z powietrza zużytego, które następnie oddawane jest do strumienia nawiewanego. Wymienniki te są niestety podatne na szronienie nawet już w temperaturze -5 st. C. Zjawisko to może doprowadzić do zatkania się rekuperatora i braku wymiany powietrza. Istnieją dwa rozwiązania, aby temu zapobiec – jedno to zastosowanie obejścia, które zmniejsza przepływ powietrza, co jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem. Drugie dotyczy instalacji nagrzewnicy wstępnej, która zanim powietrze dostanie się do wymiennika, podgrzewa powietrze przynajmniej do -5 st. C. Minusem jest dodatkowa energia potrzebna do działania nagrzewnicy i zmniejszenie odzysku ciepła z powietrza usuwanego. Sprawność odzysku ciepła w rekuperatorach z wymiennikiem krzyżowym wynosi ok. 60%, dlatego wiele osób decyduje się na łączenie ze sobą dwóch wymienników, co podnosi sprawność nawet do 80%.
  • Wymiennik przeciwprądowy – droższe rozwiązanie, ale bardziej efektywne i coraz częściej wybierane do domów jednorodzinnych. Ich budowa podobna jest do modeli krzyżowych. Różnią się one jednak sposobem przepływu powietrza, ponieważ w ich przypadku strumienie również płyną równolegle, jednak w przeciwnych kierunkach. Za sprawą tego ich sprawność odzysku ciepła wzrasta do 90%. Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym są odporne na zjawisko szronienia. W ostatnim czasie na rynku pojawiła się ulepszona wersja wymienników przeciwprądowych – spiralno-przeciwprądowe, które zostały urozmaicone o spiralnie skręcone blaszki, przez które przepływa powietrze. Nie dość więc, że droga przepływu powietrza jest wydłużona to jeszcze strumień nawiewany może dłużej pobierać energię cieplną, pozostawioną na blaszkach przez wywiewany. Wówczas sprawność cieplna takiego rekuperatora jest jeszcze wyższa.
  • Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy – to zdecydowanie ulepszona wersja wymiennika krzyżowego. Niebezpośredni kontakt powietrza nawiewanego i wywiewanego został wydłużony, dzięki czemu sprawność rekuperatora z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym wynosi między 80 a 90%.
  • Wymiennik entalpicznym – jego działanie jest podobne do wymiennika przeciwprądowego, jednak jego dodatkową zaletą jest odzysk wilgoci z powietrza. Wyposażony w specjalną membranę przepuszcza wilgoć z jednego strumienia powietrza do drugiego. Membrana przeważnie wykonana jest z celulozy lub polimeru. Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym pomaga utrzymać wilgoć na prawidłowym poziomie – między 40 a 60%. Na wymienniku nie zbiera się nadmierna ilość kondensatu i jest mniejsza szansa na jego oblodzenie. Wilgoć z usuwanego powietrza nie kondensuje się w wymienniku, tylko zostaje przekazana w cząsteczkowej postaci do powietrza nawiewanego. Odzysk ciepła wynosi w jego przypadku prawie 90%. 

 

Zastanawiasz się jaki model rekuperatora wybrać? Na szczęście żyjemy w takim klimacie, że mamy nieograniczone możliwości wyboru, więc wybór rekuperatora z danym wymiennikiem jest właściwie tylko kwestią indywidualnego wyboru. 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę rekuperatorów na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!