Produkty

Rekuperacja w nowoczesnym domu

Dodano 28.09.2021

Budując dom, chcemy, aby był on dla nas oazą spokoju i miejscem, do którego z chęcią wracamy po ciężkim dniu pracy. Nowoczesne budownictwo oferuje nam niezliczoną liczbę projektów, których bryły i architektura potrafią zwalić z nóg. Jednak w dzisiejszych czasach liczy się nie tylko piękno kształtu i formy, ale również pomysły, które zapewnią energooszczędność i podążają za trendami ekologicznymi. Dlatego też warto nieco zgłębić tematykę najnowszych rozwiązań i wymogów budowlanych, w tym i systemu rekuperacji.


 

Z artykułu dowiesz się:

 

 

  1. czym charakteryzuja się nowoczesne domy
  2. jak kształtuja się przepisy budowlane względem nowoczesnych domow
  3. czy warto instalowac w nowoczesnych domach rekuperację
  4. jakie sa zalety rekuperacji w nowoczesnym domu

 


Nowoczesne domy i ich cechy charakterystyczne

 

Nowoczesne budownictwo mieszkalne znacznie różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia w dalekiej przeszłości. Najważniejsze jego cechy to:

  • Zwarta budowa;
  • Asymetryczny układ pomieszczeń;
  • Duże przeszklenia;
  • Stosowanie najróżniejszych materiałów wykończeniowych: drewna, betonu, kamieni;
  • Minimalizm odnoszący się zarówno do architektury zewnętrznej domu, jak i pomieszczeń w środku budynku;
  • Zastosowanie rozwiązań sprzyjających ekologii np. energooszczędne pralki, lodówki czy telewizory, które zużywają mniej prądu;
  • Inteligentne i energooszczędne systemy, które pozwalają nawet zdalnie zarządzać domem i warunkami w nim panującymi w postaci np. wentylacji mechanicznej, zapewniającej stały dopływ świeżego powietrza.

 

Nowoczesne domy a nowe wytyczne budowlane

 

Na początku roku 2021 wprowadzono nowe standardy budowlane, które obowiązują osoby prywatne i podmioty gospodarcze, chcące uzyskać pozwolenie na budowę domu lub jego rozbudowę. Odnoszą się one przede wszystkim do warunków związanych z izolacją budynku, kwestii ogrzewania oraz wentylacji . Zakładają one między innymi:

  • Obniżenie wartości współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych (U), które zapewnić ma odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych, podłóg i dachu.
  • Obniżenie wartości współczynnika zużycia energii pierwotnej (EP), która definiuje maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do chłodzenia, ogrzewania, oświetlenia, przygotowywania ciepłej wody oraz wentylacji.
  • Popularyzację wykorzystania ekologicznych źródeł ciepła poprzez stosowanie rozwiązań takich jak: baterie fotowoltaiczne, panele słoneczne, pompy ciepła, czy rekuperację.

Nowe zalecenia mają wyraźnie przybliżyć inwestorów do budownictwa pasywnego, dzięki któremu domy staną się wysoce energooszczędne, a po jakimś czasie i samowystarczalne. Wentylacja mechaniczna w postaci rekuperacji z pewnością ułatwia sprostanie tym wymogom.

Nowoczesne domy a rekuperacja

 

Nowe wytyczne nakładają na budujących domy coraz ostrzejsze wymagania, co do stosowanych rozwiązań. Budynki mają być szczelne. Wszystko to sprawia, iż coraz większego znaczenia nabiera właściwa wentylacja pomieszczeń celem uzyskania jak najniższych parametrów zużycia energii. Dobrze zaizolowany dom oznacza jednak mniejszą możliwość wydostawania się powietrza z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie. Z pomocą może przyjść rozwiązanie w postaci rekuperacji. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która przy „wyśrubowanych” parametrach nieprzepuszczalności okien i drzwi jest dla nas prawdziwym ratunkiem. Zapewnia ona bowiem regularny dopływ świeżego powietrza bez względu na warunki atmosferyczne oraz ogranicza straty energii.

Wentylacja grawitacyjna z pewnością sprawdzała się dobrze w „starym” budownictwie, gdzie niższy współczynnik szczelności okien i drzwi pozwalał na dobrą regulację i dostęp do naturalnego powietrza w wyniku nieszczelności tych elementów. Obecnie wytyczne budowlane zakładając nowe wartości izolacji, sprawiają, iż inwestor, kupując okna, często decyduje się i na zakup nawiewników, za co ponosi dodatkowe koszty. Czy jest to jednak nowoczesne rozwiązanie, skoro dbając o izolację okien, musimy jednocześnie zapewnić dopływ świeżego powietrza poprzez ich rozszczelnienie? Odpowiedź na to pytanie jest warta przynajmniej przemyślenia.

 

Zalety rekuperacji w nowoczesnym domu

 

Chcąc rozważyć kwestie rekuperacji w nowoczesnym budownictwie, warto przytoczyć najważniejsze jej zalety. A jest ich sporo.

  • Świeże powietrze w domu, które jest wolne od nadmiernej wilgoci, zanieczyszczeń kurzu oraz alergenów.
  • Ochrona przed smogiem, którą zapewnia zastosowanie filtrów odpowiedniej (podwyższonej) klasy.
  • Oszczędności związane z ogrzewaniem, dzięki czemu obniża się ogólne zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP).
  • Indywidualne dopasowanie wentylacji pomieszczeń mieszkalnych do potrzeb i trybu życia jego użytkowników.
  • Komfort życia z rekuperacją, która pomaga pozbyć się uciążliwych przeciągów, komarów i much, pleśni oraz grzybów.
  • Oszczędności inwestycyjne domów z rekuperacją, które mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło.

Rekuperacja nie jest oczywiście rozwiązaniem pozbawionym wad w postaci np. większych kosztów na początku inwestycji czy tych, które mogą być związane, chociażby z błędami montażowymi. Warto jednak mieć to rozwiązanie na uwadze. Coraz więcej osób inwestujących w nowoczesne budownictwo skłania się ku stosowaniu wentylacji mechanicznej. Ogrom atutów i komfort, które niesie ze sobą rekuperacja, z pewnością zasługują na rozważenie tej kwestii podczas budowy własnych czterech kątów.

Zalety i wady rekuperacji

Czy warto montować GWC

 

 


Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:


Oferta rekuperatorów na ik.pl



Autor: Małgorzata Buchkovska