Produkty

Alergicy i rekuperacja – jaką wybrać?

Dodano 25.10.2021

Coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Jedną z częściej występujących jest ta na pyłki, kurz i roztocza unoszące się w powietrzu. Ponieważ sporą część naszego wolnego czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach domów oraz biur, nowoczesne budownictwo również zaczęło przykładać większą uwagę do kwestii zdrowotnych mieszkańców i osób w nich przebywających. Niezwykłym udogodnieniem dla osób uczulonych może okazać się właśnie rekuperacja. Dlaczego? Tego dowiesz się z artykułu.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działa rekuperacja
  2. Jakie nowe warunki techniczne w budownictwie maja wpływ na jakość powietrza w budynku oraz na alergików
  3. Jakie znaczenie może mieć rekuperacja dla alergika
  4. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, decydując się na system rekuperacji

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zapewnia ona świeże i czyste powietrze w domach i innych budynkach. Rekuperator zbudowany jest m.in. z dwóch wentylatorów (wywiewnego i nawiewnego) oraz wymiennika ciepła. Zanieczyszczone powietrze z wnętrza domu jest przepuszczane właśnie przez ten wymiennik. Następuje tu odzyskanie energii cieplnej i oddanie ciepła do powietrza pobieranego z zewnątrz. Do najważniejszych zalet rekuperacji należą:

  • dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien;
  • eliminacja wilgoci z pomieszczeń (a co za tym idzie - ryzyka pojawienia się pleśni i grzybów);
  • czyste i pozbawione pary szyby;
  • łatwy sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z kuchni i łazienki;
  • sen w zdrowym i czystym powietrzu;
  • brak insektów wpuszczanych do domu przez okna;
  • brak przeciągów;
  • oszczędności związane z brakiem konieczności budowania kominów wentylacyjno-grawitacyjnych.
  • oszczędność energii, a co za tym idzie, redukcja kosztów ogrzewania. 

Nowe warunki techniczne w budownictwie i ich wpływ na jakość powietrza w budynku oraz na alergików

Nowe wytyczne budowlane, które sukcesywnie, co 5 lat, są zaostrzane, sprawiają, iż nasze domy stają się coraz bardziej szczelne. Stolarka okienna i drzwiowa, fundamenty i ściany – wszystkie te elementy muszą spełniać rygorystyczne normy izolacyjne. Celem jest, aby jak najmniej energii cieplnej uciekało z domu przez różnego rodzaju przegrody. Ma to sporo plusów, ale niestety wiąże się również z pewnymi minusami. Przede wszystkim chcąc mieć dostęp do świeżego powietrza, mieszkańcy dobrze zaizolowanych domów muszą dość często je wietrzyć. Latem nie jest to tak problematyczną czynnością. Jednak zimą, gdy temperatury są dość niskie, wpływa to znacznie na wychłodzenie pomieszczeń. Poza tym, w zależności od miejsca zamieszkania, wpuszczamy do domu powietrze określonej jakości. W dzisiejszych czasach jest ono niestety coraz gorszej jakości i zawiera metale ciężkie oraz smog. Wietrzenie wnętrz, poprzez otwieranie okien nie uchroni nas przed tego rodzaju zanieczyszczeniami. Jest to utrapieniem zwłaszcza dla osób cierpiących na alergię i astmę, a więc tych bardziej wrażliwych na walory powietrza.

Jakie znaczenie może mieć rekuperacja dla alergika?

Wentylacja grawitacyjna niestety nie zapewnia komfortu osobom mającym problemy alergiczne. Wietrzenie nie jest w stanie wyeliminować większości elementów, które, zwłaszcza przy alergiach wziewnych i astmie, po prostu są obecne we wdychanym powietrzu. Świeże powietrze z zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. Szczególne okres wiosenny bywa dla alergików trudny, gdyż mamy wówczas do czynienia z silnym pyleniem roślin, które objawia się u osób bardziej podatnych na te zmiany katarem lub kaszlem albo innymi dysfunkcjami organizmu. Szczelna izolacja budynków wymusza na mieszkańcach konieczność dostarczenia świeżego powietrza z zewnątrz. Zbyt suche powietrze bowiem może być dla nich problemem i powodować podrażnienia dróg oddechowych, a w konsekwencji również infekcje. Ponieważ w obecnych czasach na porządku dziennym jest stosowanie różnego rodzaju chemikaliów, na przykład do prania czy sprzątania, okazuje się, iż także one mogą negatywnie wpływać na naszą skórę i drogi oddechowe. Innym czynnikiem ryzyka jest też skondensowana para wodna, która wytwarza się, chociażby podczas gotowania czy kąpieli. Zwiększa ona wilgotność powietrza, ale jednocześnie może się przyczyniać do rozwoju pleśni, grzybów i roztoczy, które negatywnie wpływają na mikroklimat mieszkania. Dlatego właściwa wentylacja pomieszczeń może okazać się kluczowa, aby zapewnić dogodne warunki również alergikom. Rekuperacja z pewnością jest rozwiązaniem, które wiele problemów związanych z jakością powietrza może rozwiązać. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia bowiem świeże i czyste powietrze, tak ważne do prawidłowego funkcjonowania i komfortu przede wszystkim alergików.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, decydując się na system rekuperacji?

Sama zasada działania rekuperatora sprawia, iż strumień powietrza dostający się do domu jest oczyszczony z większości zarazków, pyłków, kurzu i roztoczy. Zalety tego rodzaju wentylacji są zatem nieporównywalne z wentylacją tradycyjną (grawitacyjną). System sterowania rekuperacją zapewnia stałą wilgotność i temperaturę, która optymalnie powinna się utrzymywać w granicach 18-20°C. Roztocza giną, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 45%. 

Dlatego każdy system rekuperacji będzie dobrym rozwiązaniem dla alergika. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne elementy składowe rekuperacji i zatroszczyć się o jakość tych części, biorąc pod uwagę szczególne potrzeby osób z alergią:

  • FILTRY – Standardowo zakłada się filtry klasy G4. Jednak dla osób uczulonych najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się filtry o podwyższonej klasie filtracji F7, F8, F9. Są to filtry nazywane dokładnymi. Wychwytują one ok. 80-90% cząsteczek o średnicy 0,4 μm (filtry F7) lub nawet ok. 95% cząsteczek tej średnicy (filtry F9). Jednocześnie są one dobrą ochroną przed smogiem, którego większość cząsteczek również jest zatrzymywana przez te właśnie filtry. Tutaj warto nadmienić o konieczności regularnej wymiany filtrów, zgodnej z zaleceniami producenta.
  • KANAŁY WENTYLACYJNE – Przewody wentylacyjne powinny być (zwłaszcza w przypadku alergików) antystatyczne, antygrzybiczne i antybakteryjne. Najlepiej, aby były od środka wyłożone powłoką posiadającą jony srebra, które nie sprzyjają tworzeniu się pleśni, gromadzeniu bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów. 

Jeśli nasi domownicy są alergikami, warto rozważyć opcję założenia systemu rekuperacji w domu. Z pewnością ułatwi ona im codzienne funkcjonowanie i będzie miała pozytywny wpływ na komfort odczuwany z przebywania w wentylowanych pomieszczeniach.

 

Niskie rachunki za ogrzewanie? Pompa ciepła i rekuperacja to najlepsze rozwiązanie

15 powodow, dla ktorych warto mieć rekuperator

 

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska