Produkty

Co to jest technika kondensacyjna i na czym polega?

Dodano 15.02.2022

Kotły najnowszej generacji od Saunier Duval, wyposażone są w technikę kondensacyjną. Urządzenia atmosferyczne prawdopodobnie w ciągu kilku lat będą zastąpione przez kotły kondensacyjne. Wszystko przez fakt, że są one energooszczędne i opłacalne. Dodatkowo kocioł kondensacyjny można zainstalować w praktycznie każdej instalacji. Wymiennik ciepła zawarty w tym urządzeniu umożliwia wykorzystanie energii cieplnej zawartej w parze wodnej, jak i energii zawartej w cieple spalin. 

 

Czym charakteryzuje się technika kondensacyjna?

Zaistnienie techniki kondensacyjnej jest możliwe w sytuacji, kiedy wykorzystana jest cała energia cieplna zawarta w spalinach suchych. Zjawisko to nazywane jest tzw. ciepłem jawnym. Całkowite wykorzystanie energii cieplnej obejmuje również wykorzystanie energii zgromadzonej w parze wodnej powstałej w wyniku spalania gazu ziemnego. Proces ten zachodzi poprzez dużemu schłodzeniu spalin gromadzących się w obrębie kotła, na skutek czego dochodzi do skroplenia pary wodnej. Ona również oddaje dodatkową energię cieplną do wody kotłowej. Przeważnie ciepło utajone nie jest wykorzystane w pełni, ponieważ wraz ze spalinami wydostaje się przez komin. Natomiast w przypadku kotłów kondensacyjnych wykorzystanie spalin jest możliwe, ponieważ zostaje z nich pobrana energia cieplna przekazywana do systemu grzewczego. Wszystko to dzięki wymiennikowi ciepła posiadającemu i wiele większy rozmiar niż wymienników stanowiących część kotłów konwencjonalnych.  

 

Jak działa wymiennik ciepła w kotle kondensacyjnym?

 

Każdy kocioł grzewczy Saunier Duval wyposażony jest w wymiennik ciepła, jednak w przypadku kotła kondensacyjnego wydajność tej części jest o wiele wyższa. Spaliny w nim zawarte zostają schłodzone do temperatury 56 st. C., dzięki czemu wykrapla się para wodna. W procesie tym woda zostaje ogrzana a zawarta w spalinach para wodna zaczyna wykraplać się na ściankach zewnętrznych w wymienniku ciepła. Woda ta zawiera rozpuszczone toksyczne związki powstałe w wyniku spalania. Inaczej ciecz tą nazywa się kondensatem, który gromadzi się w małym zbiorniku z syfonem, odpowiadającym za jego transport np. do oczyszczalni ścieków. Z racji tego, że kondensat zawiera substancje toksyczne, wszelkie części kotłów kondensacyjnych muszą składać się z wysokiej jakości komponentów odpornych na korozję.

 

Jaką sprawność uzyskuje kocioł kondensacyjny?

 

Stosunek energii włożonej do energii wykorzystanej określa sprawność kotła, dlatego też uważa się, że żadne urządzenie grzewcze nie jest w stanie zapewnić większej sprawności niż 100%. Skąd więc biorą się liczby powyżej tej wartości? W wyniku przeliczania sprawności kotła. Parametry cieplne brane pod uwagę to:

  • ciepło spalania (Hs) – wartość całkowitej ilości ciepła wytwarzanego podczas spalania jednostki paliwa. Zawiera się w nim również tzw. ciepło utajone, które niegdyś uważano za energię nie do odzyskania. 
  • Wartość opałowa (Hi) – oznacza tylko energię cieplną, którą można wykorzystać bez kondensacji spalin. 

Widoczny jest więc fakt, że wartość ciepła spalania jest większa od wartości opałowej. Im różnica między nimi jest większa, tym więcej energii cieplnej można uzyskać. W przypadku kotłów gazowych kondensacyjnych, ciepło spalania paliwa jest przez nie niemal całkowicie wykorzystane. Natomiast standardowe kotły grzewcze wykorzystują tylko wartość opałową, dlatego też jest w stanie ona w niektórych przypadkach wynieść więcej niż 100%. Uwzględniając jednak ciepło kondensacji, kocioł konwencjonalny może osiągnąć sprawność na poziomie 84% a kocioł kondensacyjny 97%. 

 

Jakie zalety ma technologia kondensacyjna?

Do najważniejszych atutów technologii kondensacyjnej należy zaliczyć:

  • ochronę środowiska – im mniej gazu zużywa dany kocioł, tym mniejsze ryzyko zanieczyszczenia środowiska, ponieważ emitowanie NOX i CO2 jest znacznie niższe.
  • Świetną inwestycję – na rynku pojawia się coraz więcej kotłów kondensacyjnych, wypierających standardowe modele. Dlatego też, jeśli zainwestujesz w nowoczesną technologię kondensacyjną, wartość Twojej nieruchomości zwiększy się, podczas ewentualnej sprzedaży.
  • Optymalizacja energii – im bardziej wydajny kocioł, tym mniej energii zużywa, a więc generuje niższe rachunki za ogrzewanie. W porównaniu do kotłów standardowych obniżka rachunków może sięgać od 15 do 30%. 

 

W wielu europejskich krajach kotły kondensacyjne stanowią już standardowe wyposażenie budynków. W Wielkiej Brytanii kotły niekondensacyjne zostały już w ogóle wyparte z rynku. W dzisiejszych czasach powstaje tyle różnych urządzeń opartych o nowoczesne technologie, że te wpływające negatywnie na środowisko naturalne, nie mają już swojego miejsca na rynku. Kupując urządzenie grzewcze, należy wziąć pod uwagę, że musi ono pracować dla nas przez wiele lat, dlatego warto sięgać po zdrowsze i energooszczędne rozwiązania. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą kotłów kondensacyjnych znanego na całym świecie i zaufanego producenta Saunier Duval!

 

Przeczytaj także: 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!