Produkty

Montaż kotła gazowego w domu

Dodano 14.02.2022

Decydując się na montaż kotła gazowego w domu warto mieć na uwadze, że wybór odpowiedniego modelu to dopiero połowa sukcesu, jeśli chodzi o jego późniejsze użytkowanie. Kolejnym istotnym krokiem jest jego prawidłowa instalacja. W tym wypadku należy nastawić się na kilkuetapowy proces, który może trochę potrwać. Jeżeli jesteś na etapie dobierania odpowiedniego źródła ciepła, powinieneś zapoznać się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy proces montażu kotła gazowego z uwzględnieniem czasu potrzebnego do przeprowadzenia każdego etapu. 

 

Co wziąć pod uwagę przygotowując się do montażu pieca gazowego? 

Montaż kotła gazowego wymaga czasu. Cały proces składa się z kilku etapów, których stopień skomplikowania i czas wykonania uzależnione są od rodzaju pieca gazowego, jaki wybrał inwestor. 

Zanim fachowiec przystąpi do ostatecznego montażu urządzenia, w pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować pomieszczenie, w którym ma się znaleźć kocioł. W tym wypadku najlepszą sytuację mają właściciele domków jednorodzinnych, którzy już na etapie projektowania i budowy domu, mogą wyznaczyć i stworzyć specjalne pomieszczenie, zwane kotłownią. To właśnie tutaj będzie można bez obaw zamontować gazowy kocioł grzewczy. Rozwiązanie to pozwoli odizolować domowników od źródła ogrzewania, dzięki czemu jest bezpieczniejsze. 

Jeżeli właściciel domu nie ma możliwości wyizolować specjalnego pomieszczenia na kocioł gazowy, musi upewnić się, że wnętrze, w którym będzie montowane urządzenie, będzie spełniało określone w przepisach budowlanych założenia i że będzie bezpieczne dla domowników. W wielu przypadkach piec gazowy montowany jest w łazience lub w kuchni. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Bez względu na to, jakiego rodzaju kotły gazowe wybierze inwestor, musi pamiętać, aby pomieszczenie, w którym będą się znajdować, było odpowiedniej wielkości i posiadało prawidłowo działającą wentylację. Jest to warunek konieczny do spełnienia w przypadku ogrzewania gazowego. 

 

O jakich aspektach pamiętać kupując piec gazowy? 

Kiedy wiadomo, w której części domy będzie znajdował się kocioł gazowy, warto pomyśleć o odpowiednim urządzeniu. Nie da się ukryć, że na rynku dostępnych jest wiele kotłów, przez co podjęcie ostatecznej decyzji nie należy do najłatwiejszych. Zanim inwestor wybierze ostatecznie model, powinien zapoznać się z poszczególnymi rodzajami kotłów, ich parametrami i poszczególnymi funkcjami. Informacje, które warto porównywać to m.in.: 

  • rodzaj pieca (jedno- czy dwufunkcyjny, z zamkniętą albo otwartą komorą spalania, kondensacyjny, czy tradycyjny itp.); 
  • wielkość pieca; 
  • producent sprzętu. 

 

Kogo zatrudnić do montażu pieca gazowego? 

Kiedy kotły gazowe zostaną przejrzane i wybierzesz odpowiedni model, przychodzi moment jego instalacji. Zastanawiasz się jak przebiega montaż kotła gazowego i kto powinien go przeprowadzić? W tym celu należy zatrudnić fachowca, który nie tylko zna poszczególne etapy postępowania, ale także posiada odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. 

 

Jak wygląda montaż pieca gazowego? 

Aby montaż kotła gazowego przebiegał bez problemów, należy przejść przez kilka podstawowych kroków, które przedstawiamy poniżej. 

Ustawienie pieca gazowego w wyznaczonym do tego miejscu 

Pierwszym i jednym z ważniejszych etapów jeśli chodzi o montaż kotłów gazowych jest ustawienie ich lub zawieszenie w przygotowanym na ten cel miejscu. Tutaj istotne jest zastosowanie wszystkich wytycznych, które dotyczą tzw. odstępów montażowych. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiednich odległości, jakie wskazane zostały do poszczególnych elementów pieca. 

Podłączenie kotła do poszczególnych instalacji 

Kiedy piec zostanie odpowiednio ustawiony, można podłączyć go do odpowiednich instalacji. Mowa tutaj o: 

  • instalacji gazowej, która będzie zapewniała paliwo niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kotła; 

  • instalacji centralnego ogrzewania, która pozwoli ogrzać wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się grzejniki lub system ogrzewania płaszczyznowego, np. ogrzewanie podłogowe lub ścienne. 

Przyłączenie pieca gazowego do właściwych przewodów 

Ostatnim krokiem, o którym nie można zapomnieć, jest przyłączenie kotła gazowego do przewodów powietrzno-spalinowych. To one odpowiedzialne są za dopływ powietrza, które potrzebne jest do prawidłowego procesu spalania, a także odprowadzania spalin. 

EKSPERT RADZI 

Jeżeli nowy piec gazowy będzie podłączany w miejsce starego, przy czym nie będą wymieniane rury centralnego ogrzewania, inwestor powinien zdecydować się na ich dokładne czyszczenie. Proces ten odbywa się zazwyczaj przy wykorzystaniu przeznaczonych na ten cel środków chemicznych, dzięki którym możliwe jest pozbycie się zalegających w rurach zanieczyszczeń, jakie mogłyby obniżyć wydajność nowo zainstalowanego kotła gazowego. 

 

Ile trwa instalacja kotła gazowego w domu? 

Czas montażu kotła gazowego może być różny. Pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii. Jeżeli instalacja odbywa się w nowym mieszkaniu lub domu, cały proces będzie przebiegał znacznie szybciej. Jeżeli jednak kocioł gazowy montowany jest w modernizowanym budynku i wiąże się z tym usunięcie starego pieca, całość potrwa nieco dłużej. Jeżeli za montaż kotła gazowego odpowiedzialny będzie doświadczony serwisant, inwestor może mieć pewność, że cała operacja przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Dzięki temu w przyszłości nie wystąpią niepożądane usterki, które sprawią, że piec będzie musiał być naprawiany. 

Podsumowanie 

Montaż kotła gazowego to zadanie dla profesjonalistów. Istotna jest tutaj nie tylko odpowiednio dobrana automatyka kotłowa, ale także miejsce, czy odpowiedni piec. Dlatego też zawsze warto to zadanie powierzyć profesjonalistom, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna wchodząca w skład Grupy Instal-Konsorcjum. 

 

Przeczytaj także: 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!