Produkty

Jak się przygotować do montażu pieca gazowego?

Dodano 16.12.2021

Wybrałeś już piec gazowy do swojego domu? Musisz wiedzieć, że to dopiero połowa sukcesu. Teraz przyszedł czas na prawidłowy montaż urządzenia, który sprawi, że użytkowanie będzie bezpieczne. Warto mieć na uwadze, że montaż kotła gazowego to proces wieloetapowy, który wymaga czasu. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak przebiegają poszczególne etapy i ile czasu potrzeba na każdy z nich, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Z artykułu dowiesz się: 

  1. Jak prawidłowo przygotować się na montaż pieca gazowego? 
  2. Jaki kocioł gazowy wybrać? 
  3. Kto powinien instalować piec gazowy? 
  4. Jak długo trwa instalacja kotła gazowego?  

 

Nie ulega wątpliwości, że kocioł gazowy jest wygodnym sposobem na ogrzanie budynku. Po prawidłowej instalacji stosunkowo niewielkiego urządzenia oraz jego prawidłowym uruchomieniu kocioł jest praktycznie bezobsługowy. Co istotne, jeśli inwestor wybierze odpowiedni model, poza ogrzaniem wnętrz, będzie także w stanie przygotować ciepłą wodę użytkową. Oznacza to, że można zaoszczędzić sporo na rachunkach, nie wydając także zbyt wiele na samą inwestycję. 

Podczas podejmowania strategicznych decyzji dotyczących zakupu pieca gazowego, warto mieć na uwadze, że nie tylko same nabycie odpowiedniego urządzenia jest istotne. Uwagę trzeba także zwrócić na samą instalację urządzenia. Aby mieć pewność, że zostało prawidłowo zamontowane należy zatrudnić fachowca, który ma aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne. Jeśli znalezienie takiej osoby sprawia Ci problem, nasza hurtownia instalacyjna zrzesza wielu specjalistów, którzy na pewno przyjdą z pomocą. 

 

Jak prawidłowo przygotować się na montaż pieca gazowego? 

Podłączenie pieca gazowego może okazać się długotrwałym procesem. Istotne są kolejne etapy, na które trzeba poświęcić czas, aby mieć pewność, że instalacja przebiegnie bez żadnych problemów, a te nie pojawią się także podczas późniejszego użytkowania kotła. Warto podkreślić, że stopień skomplikowania poszczególnych części montażu w dużej mierze uzależniony jest od tego, jaki kocioł gazowy zostanie wybrany przez przyszłych użytkowników. 

Zanim jednak przyjdzie czas na ostateczny montaż pieca gazowego, w pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować pomieszczenie, w którym ma się znaleźć. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy właśnie projektują i budują swoje mieszkania nie muszą się tym martwić, ponieważ na tym etapie są w stanie wygospodarować dodatkową przestrzeń, w którym podłączenie pieca gazowego dwufunkcyjnego lub jednofunkcyjnego będzie możliwe. Kotłownia, bo o tym miejscu mowa, jest osobnym pomieszczeniem, które pozwala odizolować domowników od urządzenia ogrzewającego dom. 

Jeżeli w domu nie ma możliwości wyizolowania osobnego pomieszczenia na piec gazowy, właściciele powinni upewnić się, że przestrzeń, w której chcą umieścić wybrane rozwiązanie, jest do tego odpowiednio dostosowane. Najczęściej piece gazowe montuje się w łazienkach, czasami również w kuchniach. Decydując się na taki krok, trzeba sprawdzić, czy wybrane pomieszczenie jest odpowiedniej wielkości i czy posiada wentylację, która jest niezbędna, jeśli planuje się ogrzewać dom gazem. 

 

Jaki kocioł gazowy wybrać? 

Znając już miejsce, w którym będzie znajdować się, piec gazowy, należy wybrać jego rodzaj. Od tego w dużej mierze będzie zależała instalacja pieca gazowego. Mnogość produktów na rynku z pewnością nie ułatwia zadania. Aby dobrze wybrać, należy zapoznać się z różnicami (w tym również z funkcjami), jakie występują pomiędzy poszczególnymi modelami. 

Wybór kotła gazowego powinien być uzależniony m.in.: od: 

  • rodzaju pieca — jedno- czy dwufunkcyjny, z otwartą, czy zamkniętą komorą spalania, kondensacyjny lub nie; 

  • wielkości kotła 

  • producenta, któremu zaufał inwestor. 

 

Kto powinien instalować piec gazowy? 

Gdy piec jest w miejscu docelowym, trzeba wybrać osobę, dla której podłączenie pieca gazowego kondensacyjnego nie będzie żadnym problemem. Warto zatrudnić wyspecjalizowaną osobę, która nie tylko zna poszczególne etapy postępowania, ale także będzie wiedziała jakie wyposażenie dodatkowe kotłów zastosować, aby były w pełni funkcjonalne. 

Montaż kotła krok po kroku — o jakich etapach nie można zapomnieć? 

Pierwszym z kroków, o których nie można zapomnieć jest prawidłowe ustawienie lub powieszenie kotła gazowego w wybranym miejscu. Tutaj kluczowe są tzw. odstępy montażowe, o których absolutnie nie można zapominać. Są to odległości, które trzeba stosować dla wskazanych szczegółowo części. 

Kolejnym krokiem jest podłączenie pieca co do instalacji. W tym wypadku są to: 

  • instalacja gazowa, która zapewnia paliwo niezbędne do prawidłowej pracy kotła; 

  • instalacja co, która umożliwia ogrzewanie każdego pomieszczenia w domu, a dokładniej tych, w których znajdują się elementy grzewcze takie jak grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. 

Ostatnim z etapów, który jest niezbędny do tego, aby kocioł prawidłowo pracował, jest podłączenie go do właściwych przewodów powietrzno-spalinowych. Dzięki nim możliwy jest dopływ powietrza, które jest niezbędne do procesu spalania oraz odprowadzania spalin. 

 

Jak długo trwa instalacja kotła gazowego? 

Czas, który potrzeby jest to montażu kotła gazowego, uzależniony jest od kilku istotnych kwestii. Jeżeli piec instaluje się w nowym domu lub mieszkaniu, można liczyć na szybsze zakończenie prac. Kiedy jednak montaż nowego pieca uzależniony jest od demontażu starego rozwiązania, czas z pewnością się wydłuży. Warto mieć na uwadze, że zatrudniając wykwalifikowanego fachowca, można liczyć na szybszą instalację. Co więcej, inwestor będzie mógł mieć pewność, że montaż przebiegł prawidłowo i nie pojawią się niepożądane usterki, które nie tylko są niebezpieczne dla zdrowia i życia, ale również powodują konieczność częstych napraw pieca gazowego. 

 

Przeczytaj także: 

 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę kotłów na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!