Czy do pompy ciepła wymagana jest wymiana grzejników?
Dodano 21.09.2022
Wymiana tradycyjnego kotła na pompę ciepła to decyzja, która niesie za sobą same korzyści. Dzięki niej możesz nie tylko chronić środowisko naturalne, ale także cieszyć się z niskich kosztów eksploatacyjnych. Pod warunkiem że do pompy ciepła dopasujesz odpowiednie źródło górne, a budynek prawidłowo docieplony. Jeśli zastanawiasz się, czy modernizacja ogrzewania, gdzie wymienisz tylko kocioł na pompę ciepła, bez wydany całej instalacji, ma sens, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Odpowiadamy tam na pytanie jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła wybrać. Dowiesz się także, jakie inne rozwiązania warto zastosować.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy powietrzna pompa ciepła i grzejniki to dobry pomysł?
- Jakie inne urządzenia warto wybrać zamiast grzejników?
- Czym na tle innych rozwiązań wyróżnia się ogrzewanie płaszczyznowe?
- Dlaczego grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła to dobry pomysł?
- Czym są klimakonwektory i dlaczego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem?
Czy powietrzna pompa ciepła i grzejniki to dobry pomysł?
Zastanawiasz się nad tym, czy powietrzna pompa ciepła i grzejniki tradycyjne to dobry pomysł na efektywne ogrzewanie domu? Na branżowych forach można znaleźć wiele takich zapytań, gdzie użytkownicy podają różne rozwiązania, które nie zawsze muszą sprawdzić się w każdym przypadku. Jeśli zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie będzie dobre musisz wiedzieć, że powietrzne pompy ciepła to urządzenia grzewcze. Jeśli górnym źródłem będzie wodna instalacja ogrzewania, technicznie nie ma przeciwwskazań do tego, aby pompa powietrze-woda i grzejniki tradycyjne współpracowały ze sobą, bez względu na to, z czego zostały wykonane.
Pamiętaj jednak, że połączenie pompy ciepła, nawet tej wysokotemperaturowej (która z założenia wyróżnia się niższym współczynnikiem COP) z grzejnikami, które dobrano do kotła gazowego (szczególnie jeśli był to kocioł niekondensacyjny), kotła na paliwa stałe, nie będzie efektywne. Oznacza to, że za niska temperatura wody, której nie da się zrekompensować większą powierzchnią kaloryferów może spowodować, że pompa ciepła nie będzie w stanie ogrzać budynku. Z kolei, jeśli inwestor zdecyduje się na dobór urządzenia grzewczego o dużej mocy, może okazać się, że inwestycja przestanie być opłacalna, zwłaszcza jeśli dodatkowo budynek charakteryzuje się słabą termoizolacyjnością.
Jeśli zależy Ci na tym, aby pompa ciepła zasilała grzejniki tradycyjne i była efektywna, jako właściciel budynku musisz dobrze zaizolować dom albo wyposażyć go w dodatkowe ogrzewanie powierzchniowe. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się wymiana tradycyjnych kaloryferów na podłogówkę lub grzewcze panele ścienne. Możesz także potraktować pompę ciepła jako dodatkowe źródło ciepła, która będzie uzupełniało np. pracę kotła.
Jakie inne urządzenia warto wybrać zamiast grzejników?
Pompy ciepła osiągają stosunkowo niską temperaturę, która uzyskiwana jest na wejściu wodnej instalacji grzewczej. Dlatego też urządzenia te najlepiej współpracują z ogrzewaniem powierzchniowym. Jeśli jednak budżet lub inne aspekty nie pozwalają na to, aby wykonać takie ogrzewanie, warto zastanowić się nad montażem niskotemperaturowych grzejników albo klimakonwektorów.
Czym na tle innych rozwiązań wyróżnia się ogrzewanie płaszczyznowe?
Ogrzewanie płaszczyznowe charakteryzuje się niską temperaturą czynnika grzewczego oraz dużą powierzchnią oddawania ciepła i dużą bezwładnością cieplną. Cechy te w połączeniu z wymaganą we wnętrzach temperaturą sprawiają, że pompa ciepła będzie włączała się znacznie rzadziej, co wpłynie nie tylko na jej żywotność, ale także na wysokość rachunków.
Do najczęściej wybieranych, jeśli chodzi o ogrzewanie powierzchniowe, jest podłogówka. Warto jednak pamiętać o innych rodzajach tego typu ogrzewania. Zamiast podłogowego można wybrać także sufitowe lub ścienne. Przy ogrzewaniu sufitowym i podłogowym należy pamiętać o właściwościach stropów. Muszą być one bardzo mocne. Tylko wtedy utrzymają ciężar dodatkowej warstwy. Jeśli natomiast inwestor wybierze panele ścienne, musi liczyć się z tym, że nie będzie mógł zasłonić ich dużymi meblami, typu szafy czy komody.
Dlaczego grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła to dobry pomysł?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem, powinieneś wiedzieć, że jest to jedna z chętniej wybieranych opcji, jeśli montaż ogrzewania powierzchniowego w budynku nie może być przeprowadzony (ze względów technicznych lub ekonomicznych). Na to rozwiązanie decydują się właściciele istniejących już budynków, w których generalny remont nie ma racji bytu.
Jakie grzejniki do pompy ciepła warto zatem wybrać? Okazuje się, że urządzenie grzewcze wymusza znaczne zwiększenie powierzchni grzewczej kaloryferów (jeśli porównasz je do systemu konwencjonalnego, jaki stosowano do tej pory — np. kotły na paliwa stałe). Dzięki temu można osiągnąć odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku i jednocześnie zachować opłacalność ekonomiczną montażu pompy ciepła.
Czym są klimakonwektory i dlaczego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem?
Kolejnym rozwiązaniem, które doskonale współpracuje z pompami ciepła i które skutecznie może zastąpić ogrzewanie powierzchniowe oraz grzejniki niskotemperaturowe, są klimakonwektory. Jest to rodzaj grzejnika wyposażonego w specjalne wentylatory, które wymuszają obieg powietrza wokół lameli wymiennika. Klimakonwektory posiadają także specjalną tackę ociekową oraz system odprowadzania skroplin, dzięki czemu mogą pracować także jako klimatyzacja.
Wspomniane urządzenia można montować na ścianie (podobnie jak konwencjonalne grzejniki). Na rynku dostępne są także rozwiązania podłogowe, kanałowe oraz kasetonowe. Jak zatem widać — wybór jest duży, co sprawia, że każdy inwestor jest w stanie dopasować klimakonwektor do swoich potrzeb.
Podsumowanie
Przyglądając się zależności — pompa ciepła a grzejniki tradycyjne — trzeba pamiętać o tym, że choć połączenie tych dwóch rozwiązań jest techniczne możliwe (bez względu na to, czy wybrane zostaną gruntowe pompy ciepła czy urządzenia typu powietrze-woda), nie zawsze będzie słuszne pod względem wydajności i oszczędności, na które liczy wielu inwestorów.
Decydując się na wymianę tradycyjnego źródła ogrzewania na pompę ciepła i biorąc pod uwagę chęć wydobycia jej potencjału oraz możliwość znacznego obniżenia rachunków, warto zastanowić się poważnie nad wymianą tradycyjnych grzejników na instalację niskotemperaturową. Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat? Zachęcamy do kontaktu. Każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Grupą Instal-Konsorcjum zatrudnia fachowców posiadających odpowiednią wiedzę, którzy chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!