Produkty

Czy pompy ciepła są ekologiczne - jak wpływają na środowisko?

Dodano 21.03.2023

Coraz częściej inwestorzy decydują się na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych instalacji grzewczych. Wysokie rachunki za ogrzewanie, zanieczyszczenie środowiska oraz uciążliwa obsługa kotłów na opał sprawia, że pompy ciepła stają się doskonałym wyborem zarówno dla nowych domów, jak i już istniejących nieruchomości. Jedną z największych zalet pompy ciepła jest znikomy wpływ na środowisko naturalne.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działają pompy ciepła?
  2. Jakie są zalety pomp ciepła?
  3. Czy pompy ciepła są ekologiczne?
  4. Jak pompy ciepła wpływają na środowisko naturalne?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła opierają swoje działanie na pozyskiwaniu energii pierwotnej z dolnych źródeł, czyli z gruntu, wody lub powietrza i przetwarzaniu jej w ciepło rozprowadzane w instalacji i grzejnikach. W przypadku gruntowych pomp ciepła proces odbywa się przy zastosowaniu roztworu glikolu. Natomiast powietrzne modele bezpośrednio wtłaczają powietrze do obiegu czynnika roboczego dzięki zastosowaniu wiatraków. W drugim przypadku możemy przy tym wybrać pompy ciepła typu split, składające się z dwóch jednostek lub monoblok.

Pobrane ciepło pozwala na odparowanie czynnika roboczego w parowniku. Para jest następnie transportowana do zasilanej prądem sprężarki, gdzie podnosi swoją temperaturę. Kolejno trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło, następnie wykorzystywane do zasilenia instalacji grzewczej oraz podgrzewania wody użytkowej. Jako czynnik grzewczy najczęściej wykorzystywana jest woda, która jest następnie rozprowadzana w grzejnikach oraz ogrzewaniu płaszczyznowym.

Jakie są zalety pomp ciepła?

Jedną z głównych zalet pomp ciepła jest znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych, co sprawia, że koszty użytkowania są wyjątkowo niskie i ograniczają się do opłat związanych z pracą sprężarki. Dodatkowo brak konieczności zakupu paliwa uniezależnia cenę od zmiennej sytuacji politycznej oraz gospodarczej. Ponadto jest to wyjątkowo bezpieczne rozwiązanie, które nie stwarza ryzyka zatrucia oraz wybuchu. Działa całkowicie bezobsługowo, nie generując trudnych do usunięcia zabrudzeń.  

Powietrzne pompy ciepła odznaczają się szerokim zastosowaniem. Mogą być montowane zarówno w nowych domach, jak i podczas termomodernizacji starych budynków. Nie wymagają bowiem prowadzenia skomplikowanych prac ziemnych. Nie potrzebują przy tym osobno wydzielonej kotłowni oraz mogą współpracować z istniejącą instalacją, dzięki czemu sprawdzą się w każdym domu. Jest to jednocześnie wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie. Odpowiedzmy teraz na pytanie, jaki jest wpływ na środowisko pompy ciepła.

Pompy ciepła – ekologia

Wielu użytkowników decyduje się na montaż pompy ciepła ze względu na znikomy wpływ na środowisko naturalne. Pozyskuje energie z odnawialnych źródeł oraz nie generuje spalin, stanowiąc doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kotłów na paliwa stałe. Nie stanowi źródła popiołu, sadzy oraz szkodliwych oparów, co nie tylko przekłada się na komfort użytkowania, ale także pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego. Wspomniane substancje znacznie przyczyniają się bowiem do zanieczyszczenia otoczenia. Sprężarki pobierają energię elektryczną z sieci, jednak stanowi ona jedynie 20% zapotrzebowania urządzenia. Pozostałe 80% energii pozyskiwanych jest ze środowiska w czasie pracy pompy.

Użytkując pompę ciepła, możesz być pewien, iż nie przyczyniasz się do emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji, które znacznie pogarszają jakość naszego powietrza, będąc przyczyną poważnych chorób. W Polsce każdego roku ok. 45 tys. osób traci życie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Jednocześnie jest to wyjątkowo energooszczędne rozwiązanie. Gwarantuje maksymalny komfort termiczny przy zmniejszeniu zużycia energii, co przekłada się nie tylko na obniżenie rachunków, ale także redukuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Warto również wspomnieć, iż sprzęt najefektywniej działa razem z ekonomicznym ogrzewaniem płaszczyznowym.

Pompa ciepła, a środowisko naturalne

Pompy ciepła mogą działać w 100% ekologicznie, jeśli użytkownik zdecyduje się na stosowanie prądu z odnawialnych źródeł. Urządzenie stanowi świetne uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu mieszkańcy mogą zagwarantować sobie zupełną niezależność energetyczną i cieplną. Korzystając z kolektorów słonecznych, możesz przez cały rok użytkować pompę do grzania i chłodzenia mieszkania oraz podgrzewania ciepłej wody. Energia słoneczna może zasilać także systemy wentylacyjne z odzyskaniem ciepła.

Jeśli nie posiadasz instalacji fotowoltaicznej, ale chcesz korzystać z pomp ciepła w sposób maksymalnie ekologiczny, możesz skorzystać z oferty energii odnawialnej dostępnej u coraz większej liczby dostawców prądu. Warto przy tym zaznaczyć, iż udział energii pozyskiwanych z farm wiatrowych, fotowoltaicznych oraz elektrowni wodnych z każdym rokiem wzrasta, trafiając tym samym do naszych domów.  

Jeśli chcesz zrezygnować ze stosowania prądu, możesz wybrać alternatywne absorpcyjne pompy ciepła, których sprężarka może działać przy wykorzystaniu gazu. Energia elektryczna jest wtedy potrzebna wyłącznie do obsługiwania automatyki, czyli sterowników i regulatorów odpowiedzialnych za ustawianie temperatury.

Praktycznie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum oferuje również gruntowe pompy ciepła, rekuperatory i kotły.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK