Produkty

Czy warto postawić na ogrzewanie gazowe? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Saunier Duval.

Dodano 20.05.2022

Choć z ogrzewania gazowego nie może wciąż korzystać wielu z nas, to jednak sieć gazownicza sukcesywnie rozbudowuje się, docierając w ten sposób do następnych zainteresowanych. Dodatkowo świadomość w stosunku do ochrony środowiska wzrasta i coraz więcej osób wybiera nowoczesne, ekologiczne rozwiązania grzewcze, takie jak np. kotły gazowe. Czy jednak jest to faktycznie tak opłacalna inwestycja? Jakie są koszty ogrzewania gazowego? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału bazującego na poradach ekspertów z Saunier Duval.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Ile kosztuje gaz?
  2. Jaki jest koszt m3 gazu i 1 kWh?
  3. Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?

Zobacz inne nasze PORADY 


Ile kosztuje gaz?

 

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób ocenić koszty ogrzewania gazowego, zastosuj konkretną metodę obliczeniową. Dostawcy operują jednostką kilowatogodziny – kWh, ale nasze liczniki pokazują zużycie w jednostce m3. O co więc chodzi? Przyczyną jest to, że krajowy system dystrybucji oferuje różne rodzaje gazu ziemnego, który jest różny pod względem ciepła spalania. Wyróżniamy więc gaz taki jak:

·      „Gaz ziemny wysokometanowy G20 (grupa E) – dawniejsze oznaczenie GZ-50. Jego ciepło spalania wynosi ok. 39 MJ/m3.

·      Gaz ziemny zaazotowany G27 (grupa L, podgrupa Lw) – dawniejsze oznaczenie GZ-41,5. Jego ciepło spalania to ok. 32 MJ/m3.

·      Gaz ziemny zaazotowany GZ350 (grupa L, podgrupa Ls) – dawniejsze oznaczenie GZ-35. Ciepło spalania ok. 28 MJ/m3.”

 

Im wyższa wartość cieplna spalania, tym większa jest możliwość pozyskania energii z 1m3 gazu. Dlatego też należy płacić na pozyskaną energię, a nie za ilość gazu, który został pobrany.

Aby obliczyć ilość energii, należy skorzystać ze współczynników konwersji. Umożliwiają one zamianę metrów sześciennych na kilowatogodziny, o czym świadczy ten wzór – Ilość gazu w m3 × współczynnik konwersji = ilość energii w kWh.

Jaki jest koszt m3 gazu i 1kWh?

Dziś cena 1kWh gazu z grupy taryfowej W-3, skierowanej do odbiorców, którzy potrzebują gazu do ogrzania budynku i ciepłej wody użytkowej, wynosi ok. 0,12 zł. Należy jednak pamiętać, że na rachunku nie znajduje się tylko ta wartość, ale również opłata abonamentowa, dystrybucyjna zmienna i stała.

Nie masz wpływu na opłaty związane z przesyłem gazu, ale na koszt gazu już tak. Sprzedawcy mają różne stawki, które uzależnione są od wielu mechanizmów rynkowych. Jeśli chcesz wstępnie przeliczyć koszt roczny ogrzewania gazem, przemnóż roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzania budynku i c.w.u. przez cenę energii – 1 kWh.

Nie tylko gaz ziemny może być wykorzystywany do ogrzewania. Do tego procesu nadaje się również gaz ciekły, czyli propan techniczny. Litr propanu wynosi ok. 0,52 kg, a więc kg propanu to 1,92 l. Przeliczając tę wartość na m3, litr propanu posiada wartość 0,254 m3 gazu. Dodatkowo propan ma większą wartość opałową niż gaz ziemny. Koszty eksploatacyjne gazu ciekłego, jak i ziemnego są do siebie bardzo zbliżone. Jednak propan najbardziej opłaca się w sytuacji, w której inwestor zwiększy nakłady i zakupi własny zbiornik, dzięki czemu będzie mógł w swobodny sposób wybierać dostawców gazu, dostosowując do siebie najlepszą ofertę.

Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?

W ostatnich latach ceny gazu malały, ale jednak wciąż były droższe niż węgiel. Jednakże porównując systemy grzewcze gazowe, z innymi źródłami ogrzewania, to jednak nie jest to najdroższa inwestycja. Dodatkowo należy pamiętać, że nowoczesne kotły gazowe nie potrzebują wiele miejsca do zamontowania, ponieważ większość z nich po pierwsze posiada zamkniętą komorę spalania, a po drugie posiadają bardzo kompaktowe wymiary. Kotły na paliwa stałe wymuszają posiadanie dodatkowego miejsca np. dużej kotłowni, ponieważ oprócz samego urządzenia grzewczego, należy wydzielić przestrzeń na składowanie paliwa. Należy również pamiętać, że kondensacyjne kotły gazowe nie wymagają dużych nakładów pracy, ponieważ działają właściwie bezobsługowo, co pozwala zaoszczędzić czas i zdrowie.

Nowoczesne kotły gazowe Saunier Duval, również dzięki swojemu innowacyjnemu designowi, mogą być instalowane w kuchni czy łazience, ponieważ nie zagrażają zdrowiu człowieka, a także potrafią prawdziwie ozdobić wnętrze. Wszystko to sprawia, że choć inwestycja w kocioł gazowy Saunier Duval może wydawać się wysoka, to jednak jest warta swojej ceny. Choć początkowo wydawało się, że koszty ogrzewania gazowego nie są zbyt proste w obliczeniu, to jednak korzystając z powyższych informacji z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie.

Jeśli interesuje Cię oferta nowoczesnych kotłów gazowych, koniecznie zapoznaj się z modelami oferowanymi przez renomowanego producenta systemów grzewczych – Saunier Duval.

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!