Dlaczego warto zainstalować gazowe kotły kondensacyjne? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Bosch.
Dodano 18.05.2022
Smog to prawdziwa trucizna dla naszego organizmu. Dlatego, aby nie musieć go wdychać, warto skorzystać z nowoczesnych technologii, m.in. takich jak kotły grzewcze kondensacyjne, które znajdziesz w ofercie producenta Bosch. Rodzaj ogrzewania powinien być jednak dopasowany do rodzaju budynku i oczekiwań domowników. W poniższym artykule znajdziesz informacje, dzięki którym dowiesz się, dlaczego warto postawić na ogrzewanie gazowe i kto powinien skorzystać z tego rozwiązania.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto postawić na ogrzewanie gazowe?
- Na czym polega przewaga kotła kondensacyjnego gazowego nad innymi piecami?
- Jaki kocioł gazowy kondensacyjny wybrać?
Ogrzewanie gazowe – dlaczego warto na nie postawić?
Istnieje wiele powodów, przez które warto zainwestować w ogrzewanie gazowe. Poniżej zostały przedstawione 3:
· Ekonomia – producent Bosch oferuje systemy takie jak np. Bosch Condens, które posiadają wysoką półkę energetyczną. Nie mają problemu z osiągnięciem poziomu A+ dla ogrzewania pomieszczeń i A+++ do przygotowania c.w.u.
· Ekologia – kotły węglowe pod względem ekonomii nie mają szans z kotłami gazowymi. Użytkując kocioł gazowy, nie emitujesz do środowiska ciemnego dymu. Dodatkowo możesz dzięki temu zaoszczędzić miejsce, ponieważ kompaktowe kotły gazowe potrzebują go bardzo niewiele. Pozwala to na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni na inne rzeczy. Piec gazowy nie zmusza Cię do wdychania pyłu z paliw stałych i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu np. spalonego węgla.
· Wysoki komfort – kocioł gazowy nie wymusza na użytkownikach częstego biegania do kotłowni w celu dorzucenia paliwa. Dodatkowo pracę kotła gazowego można skutecznie zautomatyzować, np. ustawiając harmonogram ogrzewania nawet na cały tydzień. Za pomocą dedykowanych aplikacji, możesz kontrolować pracę pieca z każdego miejsca na świecie!
· Zamknięta komora spalania – większość dostępnych kotłów gazowych kondensacyjnych ma zamkniętą komorę spalania. Pobierają one powietrze z zewnątrz budynku, a nie z pomieszczenia, w którym się znajdują. Dzięki temu mamy gwarancję, że spaliny nie cofną się do pomieszczenia. Dodatkowo zamknięta komora spalania pozwala na montaż kotła w każdym pomieszczeniu, ponieważ dodatkowa wentylacja nie jest wymagana. Kocioł nie potrzebuje komina i ich corocznych przeglądów, co również ma wpływ na generowane oszczędności.
Na czym polega przewaga kotła kondensacyjnego gazowego nad innymi piecami?
· Eksploatacja i inwestycja – na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że kotły gazowe są drogie. Jednakże warto wiedzieć, że te systemy ogrzewania są dofinansowywane np. przez program Czyste Powietrze, który pomaga w walce o środowisko naturalne. Celem programu jest wycofanie z rynku pieców na węgiel. Dodatkowo kotły gazowe cechują się wysoką efektywnością energetyczną, co rekompensuje inwestycję w to źródło ogrzewania.
· Kompaktowe wymiary – dzięki temu, że posiadają niewielkie wymiary, mogą zmieścić się w praktycznie każdym pomieszczeniu np. w kuchni lub łazience.
· Czystość – kotły kondensacyjne gazowe nie wydzielają żadnych zapachów, sadzy czy pyłów. Dodatkowo trzeba im oddać fakt, że przybierają one coraz to bardziej nowoczesne formy, dzięki czemu mogą stanowić wspaniałą ozdobę do domu.
Jaki kocioł gazowy kondensacyjny wybrać?
Kocioł gazowy powinien być dopasowany do wielu różnorodnych czynników, takich jak:
· Powierzchnia domu – jeżeli budynek ma małą powierzchnię i nie posiada zbyt dużo miejsca na instalację systemu gazowego i dodatkowo odległość pomiędzy łazienką a kotłem nie będzie za duża, warto zastanowić się nad zakupem pieca gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnego. Jeżeli dom jest większy i odległości od kotła i poborów wody również są większe, należy skierować uwagę na kocioł jednofunkcyjny i zasobnik c.w.u.
· Energooszczędność – zapotrzebowanie na energię cieplną będzie niskie, jeśli dom będzie energooszczędny. Wówczas piec może charakteryzować się mniejszą ilością kilowatów. Zanim wybierzesz moc kotła sprawdź, jakie jest usytuowanie budynku, jaka jest izolacja, ile jest przeszkleń i jaki jest ich rodzaj oraz jaki tryb życia prowadzą domownicy. Ważnym aspektem jest również to, czy kocioł ma być zakupiony do domu jednorodzinnego wolnostojącego, czy do budynku w zabudowie szeregowej. A może ma być to zakup do mieszkania?
· Zapotrzebowanie na c.w.u. – przelicz, jakie będzie zapotrzebowanie domowników na wodę użytkową. Jeżeli w budynku znajduje się więcej niż jedna łazienka, to najlepiej zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.
· Rodzaj systemu grzewczego – kotły kondensacyjne mogą pracować właściwie z każdym systemem grzewczym, a najlepiej ta współpraca wychodzi mu z ogrzewaniem podłogowym.
· Rozbudowa instalacji grzewczej – kocioł kondensacyjny gazowy jest świetnym rozwiązaniem, jeśli w przyszłości chcesz rozbudować system grzewczy np. o pompę ciepła, fotowoltaikę czy inne źródła ciepła. Kotły jednofunkcyjne są odpowiednie do tego typu działań.
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Autor: Małgorzata Buchkovska
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!