Czy warto stosować pompę ciepła w starym domu?
Dodano 30.01.2023
Właściciele starych domów, którzy właśnie je modernizują, często zastanawiają się, czy mogą w nich zastosować pompę ciepła i jaki byłby koszt takiego przedsięwzięcia? Okazuje się, że powietrzne pompy ciepła to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w starych budynkach, ale nie wszystkich. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, w których starych budynkach warto zamontować powietrzne pompy ciepła oraz jak poprawić termoizolację budynku, aby montaż powietrznej pompy ciepła był opłacalny.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy pompy ciepła w starym domu będą generować oszczędności?
- Pompa ciepła a stary dom — czy jej montaż zawsze się opłaca?
- Na co zwrócić uwagę montując pompy ciepła w starym domu?
Każdy stary dom teoretycznie można skutecznie ogrzewać pompą ciepła. Niektóre budynki trzeba jednak do tego odpowiednio przygotować. Tylko wtedy pompa ciepła będzie efektywna, a rachunki za energię cieplną znacznie się zmniejszą.
Czy pompy ciepła w starym domu będą generować oszczędności?
Domy, które budowano do niedawna, w tzw. tradycyjnych technologiach, zazwyczaj są kosztowne w utrzymaniu. W czasach, kiedy je budowano, energia i opał były znacznie tańsze. Obecnie, kiedy ceny rosną w górę, wielu właścicieli poszukuje oszczędności. Jedną z największych bolączek właścicieli tradycyjnych domów, jest obecnie koszt ogrzewania. Nic zatem dziwnego, że coraz większe zainteresowanie budzą pompy ciepła, które zainstalowane w budynku mogą sprawić, że rachunki będą znacznie niższe.
Pompy ciepła do prawidłowej pracy wykorzystują energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii — powietrza, gruntu lub wody. Oznacza to, że ich stosowanie jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Dodatkowo są bezobsługowe i nie wymagają stosowania dodatkowych paliw kopalnych. Nie wytwarza zanieczyszczeń ani tlenku węgla, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna. Nic zatem dziwnego, że dla właścicieli starych domów ogrzewanych węglem lub drewnem, pompy ciepła jawią się jako prawdziwy cud techniki. Jak widać powyżej — montaż pompy ciepła w starym domu będzie generował oszczędności. Czy jednak w każdym wypadku?
Pompa ciepła a stary dom — czy jej montaż zawsze się opłaca?
Choć pompy ciepła są nowoczesnymi i niezwykle wydajnymi urządzeniami, w większości przypadków ich montaż, z powodu wysokich kosztów, nadal jest poza zasięgiem niektórych właścicieli domów. Na szczęście dostępne są dofinansowania i różne programy, np. Program Czyste Powietrze, które znacznie obniżają wydatki na zakup i instalację pompy ciepła. Argumentem "za" są także niskie koszty eksploatacyjne, które sprawiają, że pompa ciepła może realnie obniżyć domowe rachunki.
Warto mieć na uwadze, że zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła osiągają największą sprawność, jeśli mają zapewnione odpowiednie warunki pracy. Jeśli stary dom będzie źle zaizolowany, wówczas wytworzone przez pompę ciepło będzie uciekać, przez co urządzenie będzie pracowało cały czas, a dom może być ciągle niedogrzany. Jeżeli właściciel domu zadba jednak o prawidłową termoizolację budynku, montaż pompy ciepła będzie uzasadniony, a oszczędności związane z jej użytkowaniem — duże.
To właśnie brak odpowiedniej izolacji termicznej sprawia, że tradycyjne domy, które budowane były w myśl starszej technologii, są drogie w utrzymaniu. Już samo wykonanie izolacji termicznej znacznie obniży koszty ogrzewania, a jeśli dodatkowo właściciel zadba o modernizację instalacji grzewczej, wówczas rachunki będą znacznie niższe. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie rozwiązania.
Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji z tradycyjnymi grzejnikami
Zastanawiając się nad tym, czy pompa ciepła do starego domu to dobre rozwiązanie, warto mieć na uwadze, że nie tylko słaba termoizolacja może być problemem. Kolejnym jest konstrukcja instalacji grzewczej, w skład której najczęściej wchodzą grzejniki. Obecnie bowiem wykorzystuje się znacznie wydajniejsze metody ogrzewanie. Co więcej, również pompy ciepła najlepiej pracują w połączeniu z technologią niskotemperaturową, np. ogrzewaniem płaszczyznowym. Okazuje się jednak, że podłączenie pompy ciepła do Istniejącej instalacji i sama wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe może nie wystarczyć do wydajnej pracy pompy ciepła. Chcąc zatem zamontować pompę ciepła w starym domu, warto skorzystać z pompy fachowca, który oceni realne szanse na sukces w tym zakresie i podpowie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.
Na co zwrócić uwagę montując pompy ciepła w starym domu?
Pompy ciepła w starym domu to naprawdę dobry pomysł! Jego realizacja wymaga jednak odpowiednich działań, w tym wykonania prawidłowej termoizolacji. Zanim zatem inwestor zacznie zastanawiać się, czy podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji jest możliwe, powinien najpierw zastanowić się nad tym, jak obniżyć straty ciepła, do jakich dochodzi w budynku.
Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, jest analiza obecnej konstrukcji układu grzewczego. Sprawdzenie wydajności energetycznej budynku pozwoli prawidłowo zaplanować prace, które pomogą poprawić sprawność każdego systemu grzewczego. W ramach termomodernizacji właściciel powinien wykonać:
- docieplenie elewacji;
- wymianę drzwi i okien;
- termoizolację dachu albo stropu;
- modernizację istniejącej instalacji wentylacyjnej — najlepiej wymienić ją na wentylację mechaniczną z rekuperacją.
Powyższe działania wymagają przeprowadzenia dość dużego remontu budynku oraz nakładów finansowych. Nie da się jednak ukryć, że są opłacalne. Dlatego, jeśli właściciel chce znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku, powinien wiedzieć, że jest to jedyna słuszna droga.
Dopiero po termomodernizacji montaż pompy ciepła w starym domu ma sens. Należy przy tym pamiętać, aby jej parametry były dopasowane do nowych wymagań domu, a dokładnie do jego zapotrzebowania na ciepło.
Podsumowanie
Na pytanie, czy warto stosować pompy ciepła w starym domu, odpowiedź jest jedna — tak, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli powietrzne pompy ciepła zostaną zamontowane w słabo zaizolowanym domu, wówczas nie osiągnie się stabilnego i wydajnego ogrzewania.
Jeśli zależy Ci na jeszcze większej obniżce rachunków w domu, fotowoltaika to kolejne rozwiązanie, nad którym warto pomyśleć. Dowiedz się o niej więcej, kontaktując się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK: