Produkty

Czym jest współczynnik COP pompy ciepła? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Saunier Duval.

Dodano 19.05.2022

Czy wiesz, że aby zwiększyć efektywność instalacji grzewczej, należy wyliczyć współczynnik COP pompy ciepła? Efektywność pracy urządzeń wyliczana jest na podstawie nieodnawialnej ilości energii, która jest dostarczana w postaci paliwa np. węgla w porównaniu do ilości energii cieplnej, która jest uzyskiwana w procesie spalania. W bardzo podobny sposób oceniany jest proces dostarczania energii cieplnej przez pompę ciepła. Współczynnik COP to nic innego jak ukazanie relacji zachodzącej pomiędzy energią cieplną, która jest wtłaczana do budynku a energią elektryczną, która musi być wykorzystana do tego procesu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek od firmy Saunier Duval, które pomogą Ci w uzyskaniu jeszcze wyższej sprawności Twojej pompy ciepła.

Z artykułu dowiesz się:


  1. W jaki sposób wyliczyć współczynnik COP?
  2. Od czego zależy współczynnik COP pompy ciepła?
  3. Co zrobić, by współczynnik COP był jak najwyższy?
  4. Jakie są klasy efektywności energetycznej pomp ciepła?
  5. Co ma wpływ na efektywność pompy ciepła?

Zobacz inne nasze PORADY 


W jaki sposób wyliczyć współczynnik COP?

 

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale sprawność tradycyjnych urządzeń grzewczych zawsze jest niższa od 1. Wynika to z faktu, że podczas spalania paliwa otrzymuje się niższą ilość ciepła niż tą, która faktycznie dostarczana jest w paliwie.

Pompy ciepła Saunier Duval działają jednak w inny sposób, ponieważ potrzebują energię elektryczną tylko do pracy sprężarki, a poza tym pobierają energię z powietrza lub gruntu, która jest odnawialna. Ciekawostką jest fakt, że ilość energii cieplnej pobieranej z energii elektrycznej jest o wiele niższa niż w przypadku energii cieplnej dostarczanej z powietrza. Współczynnik sprawności pompy ciepła zawsze będzie więc wyższa od 1, właśnie dzięki możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. To właśnie ta wartość nazywana jest współczynnikiem COP. Teraz już wiesz, że im większa jest wartość współczynnika COP, tym bardziej oszczędne jest dane urządzenie.

 

Od czego zależy współczynnik COP pompy ciepła?

 

W przypadku pomp ciepła współczynnik COP zależny jest od różnicy pomiędzy temperaturą czynnika, który zasila instalacje grzewczą a temperaturą powietrza atmosferycznego. Im mniejsza jest różnica pomiędzy tymi oboma temperaturami, tym większa jest sprawność cieplna. Dlatego, jeśli temperatura powietrza atmosferycznego spada, a temperatura w instalacji grzewczej rośnie, tym mniejsza jest sprawność cieplna pompy ciepła. Warto wiedzieć, że tak długo, jak pompa ciepła będzie pracować w całkowicie samodzielny sposób, tak długo jej wskaźnik COP będzie wyższy od 1.

Co zrobić, by współczynnik COP był jak najwyższy?

 

Zawsze, zanim podejmiesz decyzję odnośnie zakupu systemu grzewczego, warto zastanowić się, który z nich będzie pasował najbardziej do Twojego domu. Nie inaczej jest z pompą ciepła. Aby zapewnić sobie najlepszą efektywność cieplną, należy dopasować ją do budynku i ilości domowników, a także zapewnić profesjonalny montaż. Zawsze warto skorzystać pomocy autoryzowanego instalatora, aby mieć pewność, że urządzenie będzie w pełni sprawnie pracować przez cały okres grzewczy, co pozwoli zminimalizować nakłady inwestycyjne.

Pompy ciepła dedykowane są do współpracy z systemami grzewczymi niskotemperaturowymi np. z ogrzewaniem płaszczyznowym podłogowym. Nie dyskwalifikuje to jednak systemów grzejnikowych, zwłaszcza ze względu na możliwość wykorzystania sterowników pogodowych, które przez cały okres swojej pracy dostosowują bieżącą temperaturę zasilania instalacji do temperatury powietrza atmosferycznego.

Aby pompy ciepła mogły pracować sprawnie i bezpiecznie, należy przeprowadzać ich coroczny przegląd techniczny przez Serwis Autoryzowany. Taki fachowiec doskonale wie, na co zwrócić uwagę, jak wyczyścić parownik czy układ chłodniczy pracuje w odpowiedni sposób i przeprowadzi ważne korekty w nastawach regulatora.

Jakie są klasy efektywności energetycznej pomp ciepła?

 

Dyrektywa mówiąca o efektywności energetycznej i znakowaniu sprzętów grzewczych nałożyła nowe wymagania na producentów. Skoro pompy ciepła potrzebują do swojej pracy energii elektrycznej, powinny posiadać etykietę z klasą swojej efektywności. Dodatkowo są to urządzenia charakteryzujące się najwyższą klasą efektywności energetycznej. Im wyższą sprawność posiada pompa ciepła, tym lepiej. Jakie sprzęty mają największy wpływ na współczynnik COP?

·      Sprężarka,

·      Zawór płytowy.

·      Wymiennik płytowy.

·      Pompa obiegowa.

 

Najwięcej energii pobiera sprężarka, która pełni również najważniejszą rolę w układzie pompy ciepła Saunier Duval. To dzięki niej urządzenie może rozpocząć swoją pracę.

Co ma wpływ na efektywność pompy ciepła?

 

Na efektywność pomp ciepła ma wpływ jej budowa – a właściwie sprężarka. Nowoczesne pompy ciepła posiadają wbudowane sprężarki inwerterowe, które upłynniają regulację mocy grzewczej pompy. Ma to również wpływ na budowę całego systemu grzewczego, ponieważ nie wymagają one zbiornika buforowego wody grzewczej, jak to było w przypadku pomp ciepła ze sprężarkami ON-OFF. Dzięki temu pompy obiegowe nie wymagają dużego zużycia energii i obniżają straty ciepła układu. Wszystko to sprawia, że efektywność instalacji grzewczej spada, a koszty nakładów eksploatacyjnych mocno maleją.

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!