Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Bosch.
Dodano 17.05.2022
Coraz częściej na rynku można usłyszeć o połączeniu pomp ciepła wraz z fotowoltaiką. Wiele osób korzysta z tych systemów, ale niekoniecznie łącząc je ze sobą. Jeżeli masz panele fotowoltaiczne, zastanów się nad zamontowaniem pompy ciepła i na odwrót. Przyniesie Ci do dodatkowe oszczędności i prawie całkowite odcięcie się od sieci energetycznej. Jeśli zainteresował Cię ten pomysł, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem, w którym znajdziesz jeszcze więcej korzyści płynących z łącznej pracy tych urządzeń.
Z artykułu dowiesz się:
- Do czego służy pompa ciepła?
- Co zyskasz, instalując pompę ciepła?
- Jak działa fotowoltaika?
- Jakie zalety ma fotowoltaika?
- Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?
- Jakie dofinansowania są przewidziane na fotowoltaikę i pompę ciepła?
Do czego służy pompa ciepła?
Ekologiczna pompa ciepła to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań na rynku. Do swojej pracy wykorzystuje powietrze, słońce lub wodę. Najczęściej wybierane są modele powietrze-woda, które pobierają ciepło z powietrza i przetwarzają ją na energię cieplną. Proces też zachodzi dzięki czynnikowi chłodzącemu i odpowiedniemu sprężeniu. Dzięki temu ciepło może zostać wytworzone i wykorzystane przez ogrzewanie podłogowe, centralne i do podgrzania ciepłej wody użytkowej i to niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Pompa ciepła woda-powietrze może pracować zarówno podczas upalnych dni, jak i bardzo mroźnych. Zanim jednak wybierzesz jakąkolwiek z nich, sprawdź zakres temperatury, w której może pracować dana pompa ciepła.
Co zyskasz, instalując pompę ciepła?
· O wiele niższe rachunki za prąd, nieporównywalne z innymi źródłami ciepła.
· Niezależność w stosunku do rosnących cen paliw stałych.
· Wyższą wartość domu, w przypadku jego sprzedaży.
Ceny pomp zaczynają się od 10 tys. złotych, co może być dla wielu osób dość dużym jednorazowym wydatkiem. Dlatego z pomocą przychodzą dofinansowania np. z programu ”Czyste powietrze”, dzięki któremu duża część kosztów zostanie pokryta.
Jak działa fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku lub na gruncie zajmują się pozyskiwaniem energii ze słońca, którą następnie przekształcają na energię elektryczną trafiajacą do inwertera. Część ta odpowiedzialna jest za zamianę prądu stałego w zmienny zasilający dom. Energia z fotowoltaiki wykorzystywana jest na bieżąco, a jeśli wytworzona zostanie nadwyżka, może ona trafić do sieci. W każdej chwili możesz z niej jednak skorzystać. Panele fotowoltaiczne muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, aby były przydatne. Chodzi głównie o poziom nasłonecznienia i zaciemnienia oraz kąt nachylenia dachu lub gruntu. Panele powinny być umieszczone w większości od strony południowej, aby móc czerpać jak największą energię ze słońca. Inwestycja w fotowoltaikę również zwraca się po kilku latach i pozwala mocno zoptymalizować rachunki za energię.
Jakie zalety ma fotowoltaika?
· Generuje oszczędności. W momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna się zwróci, przestaniesz ponosić jakiekolwiek koszty związane z tą inwestycją.
· Nie będziesz musiał korzystać z energii elektrycznej, więc uniezależnisz się od jej cen.
· Fotowoltaika jest odporna na uszkodzenia.
· System fotowoltaiczny jest bezpieczny.
· Montaż paneli jest szybki i prosty.
· Zyskasz darmowy prąd, dzięki któremu możesz zasilić pracę pompy ciepła.
Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?
Oba te urządzenia oddzielnie nie przyniosą takich oszczędności jak połączone razem. To prawda, że pompa ciepła do swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii, jednakże wyposażona jest w sprężarkę, która potrzebuje ok. 20% energii elektrycznej. Dlatego też warto połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką, ponieważ energia słoneczna, przekształcona na elektryczną zapewni wystarczającą ilość mocy dla sprężarki. Dodatkowo dzięki temu uniezależnisz się od dostawców gazu i prądu, Twój dom stanie się właściwie samowystarczalny, komfort życia zwiększy się, podejmiesz walkę z globalnym ociepleniem, zwiększysz wartość swojej nieruchomości i nie będziesz musiał budować kotłowni.
Należy pamiętać, że łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką, należy dobrać odpowiedniej mocy instalację PV. Aby to zrobić, trzeba w pierwszej kolejności określić jakie jest zużycie prądu w danym gospodarstwie domowym. Do tego przydadzą się rachunki za zeszły rok. Najczęściej do zaspokojenia potrzeb czteroosobowej rodziny wystarczające są panele o mocy od 3 do 5 kWp.
Pod uwagę należy wziąć również zapotrzebowanie cieplne budynku, które zależne jest m.in. od kubatury, wentylacji, rodzaju termoizolacji i jakości okien. Najszybciej dane o zapotrzebowaniu cieplnym budynku znajdziesz w dokumentacji technicznej. Jeśli nie wiesz, gdzie znajdują się te dokumenty, wystarczające będzie przeprowadzenie audytu energetycznego.
Skorzystaj z dofinansowania na pompy ciepła i fotowoltaikę
Pompy ciepła i fotowoltaika są objęte dofinansowaniem. Uzyskasz je m.in. z programem Mój Prąd, który został zorganizowany przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu możesz zyskać dodatkowe pieniądze na budowę mikroinstalacji PV o mocy od 2 do 10 kW. Warto również zapoznać się z programem Czyste Powietrze, gdzie łączenie fotowoltaiki i pomp powietrza jest premiowane najmocniej. Kwota, którą można otrzymać, zależna jest od rocznych dochodów. Program pozwala uzyskać nawet ok. 32 tys. złotych. Jego celem jest wyeliminowanie kotłów na paliwa stałe, które sukcesywnie trują powietrze. Program Czyste Powietrze może być łączony z innymi dotacjami np. Mój Prąd lub lokalnymi programami.
Przeczytaj także:
- Gruntowe czy powietrzne pompy ciepła? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Bosch.
- Czy warto instalować pompę ciepła w starym domu? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Bosch.
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Autor: Małgorzata Buchkovska
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!