Produkty

Czym różnią się od siebie regulatory pokojowe i pogodowe? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Saunier Duval.

Dodano 25.05.2022

Jeszcze do niedawna kontrola ogrzewania opierała się na ustawieniu temperatury na kotle, który wciąż pracował na tym parametrze, a następnie w pomieszczeniach regulowało się temperaturę za pomocą nieskomplikowanego termostatu na kaloryferach. Wszystkie te działania należało wykonać po to, aby uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Osoba obsługująca piec musiała co jakiś czas chodzić do kotłowni i majstrować przy grzejnikach, co nierzadko potrafiło wywołać frustrację. W dzisiejszych czasach praktycznie każdym z tych działań zajmuje się automatyka, ponieważ do naszej dyspozycji są sterowniki pogodowe i pokojowe, a także dedykowane aplikacje pozwalające na zdalne sterowanie ogrzewaniem. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym są i czym różnią się od siebie regulatory pogodowe i pokojowe pochodzące od marki Saunier Duval.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. W jaki sposób działa regulator pokojowy?
  2. Czym jest regulator pogodowy?

Zobacz inne nasze PORADY 


W jaki sposób działa regulator pokojowy?

 

Za sprawą sterowników pokojowych Saunier Duval możesz zaplanować czasowo, na różne dni i godziny, kiedy ma być podgrzewana np. woda użytkowa. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie zadanej temperatury w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane. Najlepiej, kiedy urządzenie to zainstalowane jest w największym domowym wnętrzu np. w salonie. Najczęściej sterowniki pokojowe instalowane są w małych domach i mieszkaniach, gdzie reguluje się temperaturę na podstawie największego z domowych pomieszczeń.

Domownicy mogą skorzystać z dwóch rodzajów regulacji – ciągłej i dwustanowej. Do najmniej skomplikowanych zalicza się dwustanową, której działanie polega na włączeniu pieca przy konkretnej temperaturze, niższej niż zadana i wyłączeniu go, kiedy system osiąga wyznaczoną wartość. Regulacja ta polega więc na tym, aby kocioł w płynny sposób osiągał zadaną temperaturę. Warto wiedzieć, że regulatory pokojowe mają swoje wady – dedykowane są tylko do sterowania pojedynczym obiegiem grzewczym i reagują dopiero na spadek temperatury w domu oraz nie pozwalają na obniżenie temperatury zasilania.

 

Czym jest regulator pogodowy?

 

Z racji tego, że na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych systemów grzewczych, takich jak m.in. pompy ciepła czy kotły gazowe kondensacyjne, potrzebne są bardziej zaawansowane narzędzia do zarządzania temperaturą w pomieszczeniach. Jednym z nich jest regulator pogodowy, który pozwala na zarządzenie w jednoczesny sposób kilkoma obiegami grzewczymi. Czujnik mierzy temperaturę na zewnątrz i przekazuje ten parametr do sterownika, który posiada krzywą grzewczą i na tej podstawie zadaje właściwą temperaturę wody grzewczej w obiegu. Krzywa grzewcza powinna być dobrana do danego budynku i instalacji. Nowoczesne regulatory pogodowe samodzielnie ustalają krzywą grzewczą, wykorzystując wiedzę na temat temperatury w otoczeniu.

Aby wygodniej zarządzać obiegiem grzewczym, który znajduje się np. na niższym piętrze niż sterownik, można wykorzystać sterowanie w sposób zdalny – czyli kolejny sterownik, który będzie współpracował z głównym posiadającym wbudowany czujnik temperatury pomieszczenia.

Oprócz tego, że sterownik pogodowy Saunier Duval pozwala na wybranie jednej z krzywych grzewczych, to dodatkowo możemy zmienić jej kształt, przesuwając jej początek na wykresie, co inaczej nazywa się temperaturą minimalną. Dzięki temu mamy gwarancję poprawnego działania systemu, gdy temperatura na zewnątrz wynosi tylko kilka stopni na plusie i kiedy nie ma dużego zapotrzebowania na moc grzewczą.

Praca sterownika pogodowego jest uzupełniania również przez temperaturę panującą wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu nie istnieje ryzyko przegrzewania się pomieszczeń, ponieważ uruchomienie wpływu temperatury pomieszczenia pozwoli na wyłączenie się ogrzewania lub przejście na niższą krzywą grzewczą. Należy jednak pamiętać, że zdalne sterowanie i sterownik danego obiegu, muszą znajdować się w tym pomieszczeniu, w którym znajduje się dodatkowe źródło ciepła np. kominek. Sterownik pogodowy uwzględni zmiany temperatury zewnętrznej i odpowiednio wcześnie zareaguje, zmieniając parametry wody grzewczej, co sprawi, że w domu panować będzie optymalna temperatura.

 

Instalacja sterowana pogodowo pozwala na uzupełnieniu bieżących strat ciepła budynku, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię. Natomiast sterowanie pokojowe generuje większe zapotrzebowanie na energię, ponieważ musi stale dogrzewać pomieszczenia, które przestają być ogrzewane po tym, jak system ogrzewania wyłączy się po osiągnięciu zadanej temperatury.

 

Wybierając pompy ciepła lub kotły kondensacyjne gazowe wato zdecydować się na sterowanie pogodowe, ponieważ będzie ono pilnować pobór energii w taki sposób, aby przyczyniła się tylko do bieżącego uzupełnienia strat.

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!