Produkty

Dlaczego warto mieć rekuperator?

Dodano 20.10.2021

We współczesnych czasach mamy do czynienia z coraz większą dbałością i troską o środowisko naturalne, jego odnawialne zasoby oraz kwestie oszczędzania energii w budownictwie mieszkaniowym. Wszelkie te aspekty dotyczą również nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jakie zalety wypływają ze stosowania rekuperatora, o tym można poczytać w artykule.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym jest rekuperator
  2. Na czym polega rekuperacja
  3. Jakie zalety niesie za sobą stosowanie rekuperacji w budynku

Co to jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie do mechanicznej wentylacji pomieszczeń. Jego najważniejszym elementem jest wymiennik ciepła, w którym następuje wymiana ciepła pomiędzy powietrzem, które wpuszczamy do domu z zewnątrz, a tym, które z niego wydalamy. Rozdziela on te dwie masy powietrza, dzięki czemu do wnętrza budynku jest nawiewane czyste i świeże powietrze, natomiast na zewnątrz jest wypuszczane powietrze zanieczyszczone dwutlenkiem węgla, ewentualne niepożądanymi zapachami domowymi czy innego rodzaju zanieczyszczeniami. W podstawowy skład systemu wentylacji wchodzą również wentylatory nawiewne i wywiewne sterowane automatycznie. Zadaniem sterowników jest regulacja obrotów wentylatorów i temperatury powietrza, które są mierzone za pomocą czujników. Sterowniki wyznaczają też cykle pracy rekuperatora (np. dzienny i nocny). Dodatkowo mogą występować czujniki dwutlenku węgla i wilgoci. Ważnym elementem są filtry w otworach nawiewnych i wywiewnych, które chronią środek rekuperatora przed zanieczyszczeniami. Ponadto w skład systemu mogą wchodzić również nagrzewnice lub czujniki zabrudzenia filtrów itd.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to proces, w którym strumień ciepłego powietrza domowego przechodzi przez wymiennik, a w dalszej kolejności przekazuje energię cieplną do zimnego strumienia napływającego z zewnątrz. Dzięki temu procesowi udaje się odzyskać ciepło z wywiewanego powietrza, co ma wpływ na oszczędność ciepła w budynku, a co za tym idzie, znaczną oszczędność finansową!

Jakie zalety niesie za sobą stosowanie rekuperacji w budynku?

System wentylacji z rekuperatorem jest nowoczesnym rozwiązaniem, które oferuje nam szereg zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Wymiana zużytego powietrza – rekuperacja pozwala, niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury panującej na zewnątrz, na nieprzerwaną wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem budynku a tym na zewnątrz. Nie trzeba tu przeprowadzać wietrzenia pomieszczeń poprzez otwieranie okien czy drzwi. Powietrze wchodzące z zewnątrz po przejściu przez wymiennik ciepła zostaje latem ochłodzone a zimą ogrzane i dostaje się do wnętrza. Jest pozbawione nadmiernej wilgoci, alergenów i kurzu. Powietrze usuwane zaś z budynku wraz z dwutlenkiem węgla, różnego rodzaju przykrymi zapachami domowymi i zanieczyszczeniami dostaje się na zewnątrz. 
  • Ochrona przed smogiem, zanieczyszczeniami i insektami – dzięki filtracji nawiewanego powietrza, przebywając w domu, oddycha się czystym powietrzem. Poziom filtracji jest w rekuperatorach oznaczony klasami. Standardowo rekuperatory są wyposażone w filtry kieszeniowe klasy G4. Jednak założenie filtrów o podwyższonej klasie filtracji F7-9 umożliwia zatrzymanie nawet 90% pyłów wielkości 1-10µm oraz około 75% tych o rozmiarach 0,3-1µm. Ponieważ zaś pył smogowy ma w większości wielkość, która nie przekracza 10µm, jest on również z dużą skutecznością zatrzymywany przed przenikaniem do wnętrza pomieszczeń. Ponadto instalację można dodatkowo wyposażyć w system antysmogowy, który jonizuje dostające się do domu powietrze.
  • Oszczędności związane z ogrzewaniem – stosując wentylację mechaniczną z rekuperacją, można spodziewać się sporych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Mogą one sięgnąć nawet 50% w porównaniu do kosztów ponoszonych podczas stosowania wentylacji grawitacyjnej. Wszystko to za sprawą wymiennika ciepła w rekuperatorze, który pozwala na przekazywanie ciepła z powietrza wywiewanego z domu do tego, które jest wpuszczane do jego wnętrza. W efekcie tych działań zmniejsza się zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh, co sprzyja sprostaniu nowym warunkom technicznym w budownictwie, obowiązującym od 1 stycznia 2021 roku.
  • Możliwość sterowania ilością powietrza we wnętrzu – dzięki sterownikowi, który jest nieodłącznym elementem systemu rekuperacji, właściciel domu ma możliwość kontroli ilości powietrza w domu.  W przypadku gdy na przykład przyjmujemy gości, mamy do czynienia ze zwiększoną wilgotnością w pomieszczeniach lub po prostu podczas nieobecności mieszkańców, możemy dowolnie zadecydować o intensywności przewietrzenia. Gdy zaś przewidujemy dłuższą nieobecność, wystarczy ustawić działanie systemu na najniższe obroty, aby zachować nieprzerwany przepływ powietrza w domu dostosowany do naszych potrzeb. 
  • Wygoda i komfort mieszkania i użytkowania systemu – system rekuperacji mechanicznej zapewnia użytkowników nieporównywalny komfort – brak przeciągów, komarów, obniżenie poziomu wilgotności powietrza oraz szybkie pozbycie się z domu niechcianych zapachów. Wszystko to jest jak najbardziej możliwe z rekuperacją. Stosując wentylację grawitacyjną, nie da się osiągnąć tych parametrów w ten sam sposób. 
  • Oszczędności inwestycyjne – domy z rekuperacją wymagają znacznie mniejszych nakładów związanych z inwestycjami w system grzewczy. Szczególnie korzystnie wypada on w połączeniu z pompą ciepła. Pompa ciepła wytwarza ciepło (lub chłód w czasie letnim), natomiast rekuperator zapobiega ucieczce ciepła (chłodu) na zewnątrz.

    Ilość korzyści wypływających ze stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zatem dość spora. Z pewnością warto rozważyć to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jesteśmy zwolennikami energooszczędnych i ekologicznych technologii.

 

Alergicy i rekuperacja – jaką wybrać?

Niskie rachunki za ogrzewanie? Pompa ciepła i rekuperacja to najlepsze rozwiązanie

 

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska