Jak ustawić histerezę kotła gazowego?
Dodano 19.04.2022
W przypadku nowoczesnych systemów grzewczych należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, w tym jeden najważniejszy – histerezę. Odpowiada ona za obniżenie kosztów ogrzewania, a także za zapewnienie komfortu termicznego w domu. Zanim opiszemy w jaki sposób ustawić histerezę kotła gazowego, przybliżmy sobie pojęcie histerezy.
Co to jest histereza?
Decydując się na postawienie domu należy zwrócić uwagę na koszty jego utrzymania. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę fakt, że sezon grzewczy trwa u nas pół roku, ważna jest także technologiczna strona budynku i jego kubatura. Budując dom energooszczędny, koszty utrzymania budynku z pewnością będą niższe. Na czynnik ten duży wpływ ma również system grzewczy i jego eksploatacja. Wykorzystując nowoczesne sterowniki można Ustawi odpowiednie parametry pracy kotła. Histereza jest jednym z nich i ma dość duży wpływ na komfort termiczny i zużycie energii. Regulacja histerezy opiera się o określenie temperatury wymuszającej wyłączenie i włączenie urządzenia grzewczego. Samo pojęcie histerezy oznacza różnicę pomiędzy temperaturą rzeczywistą a temperaturą zadaną w instalacji, do której urządzenie jest przyłączone, aby móc wydobyć konkretną temperaturę zadaną. Dzięki histerezie wyregulujesz więc system pracy urządzenia grzewczego dopasowując ją do swoich potrzeb. Sprawia to, że system grzewczy nie będzie się niepotrzebnie często włączał i wyłączał, a więc rachunki za energię będą niższe.
Jaka jest najlepsza histereza dla kotła gazowego?
Wiele modeli kotłów gazowych ma już fabrycznie wgarną wartość histerezy i nie da się jej zmienić. Na rynku można jednak zakupić kotły gazowe z możliwością zmiany tego parametru. Należy jednak przybliżyć sobie pewne zasady:
· Mniejsza histereza – dzięki niej uzyskasz komfort cieplny na najlepszym poziomie. Wymaga ona jednak krótszej i częstszej pracy pieca.
· Większa histereza – doprowadza do wychłodzenia się domowych pomieszczeń. Dlatego też doprowadzenie pomieszczeń do komfortowej temperatury jest o wiele dłuższe.
Jak widać, żadne z tych dwóch rozwiązań nie jest najlepszą opcją. Niska histereza szybciej wyeksploatuje system i będzie potrzebowała większej mocy na rozruch a wysoka histereza wychłodzi pomieszczenia, których podgrzanie również będzie wymagało wygenerowania większej ilości energii.
Parametr ten będzie różny w zależności od urządzenia. Histerezę kotła gazowego najlepiej ustawić w zakresie od 0,5 do 1 st.C.
Na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę w przypadku kotła gazowego?
Podstawą dobrze ogrzanego domu jest moc kotła gazowego, dopasowana do powierzchni budynku. Średnia temperatura zewnętrzna podczas okresu grzewczego wynosi ok. 0 st. C. Pod uwagę należy również wziąć jakość ocieplenia domu. Nie należy wybierać kotła o mniejszej mocy, ani takiego, który dostarczy nam jej zapas. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest komfortowe, ani oszczędne. Aby mieć pewność, że wybieramy odpowiedni kocioł do naszego domu, warto skonsultować dany model z fachowcem.
Przeczytaj także:
Autor: Małgorzata Buchkovska
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!