Dobór pomp ciepła – na co zwrócić uwagę?
Dodano 23.12.2022
Pompy ciepła stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych metod ogrzewania na paliwa stałe. Aby jednak to rozwiązanie dobrze spełniało swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowane do potrzeb lokalowych. Podczas wyboru urządzenia należy uwzględnić szereg parametrów i czynników. Czy pompa będzie pracować samodzielnie? Będzie odpowiadać jedynie za ogrzewanie domu, czy także za podgrzewanie wody? W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak dobrać najlepszą pompę ciepła Vaillant.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak dobrać pompę ciepła do budynku?
- Jaką pompę ciepła wybrać?
- Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?
- Kiedy warto wybrać pompę ciepła typu split?
Dobór pomp ciepła do stanu technicznego budynku
Jedną z najważniejszych kwestii, które należy uwzględnić podczas wyboru urządzenia, jest wiek oraz stan techniczny budynku. Jeśli dopiero planujesz budowę domu, możesz znacznie zmniejszyć koszty inwestycji, rezygnując z przyłącza gazu oraz budowy przewodu kominowego. Co więcej, nowoczesne pompy grzewcze nie wymagają osobnej kotłowni, dzięki czemu masz większą dowolność podczas wybierania projektu architektonicznego. W takiej sytuacji warto postawić na gruntowe pompy ciepła Vaillant, które pozwalają na zachowanie optymalnego komfortu termicznego przez cały rok, nawet podczas mroźnej zimy. Dodatkowo na początkowych etapach budowy domu, odwierty niezbędne do instalacji nie będą stanowić problemu.
Coraz więcej osób decyduje się jednak na montaż systemu w istniejących już budynkach, zwłaszcza gdy te nie są podłączone do sieci gazowej. Dobór pomp ciepła będzie zależeć wtedy m.in. od stanu termoizolacji oraz zapotrzebowania cieplnego budynku. W istniejących domach na ogół stosuje się pompy powietrzne lub wodne. Dobrze sprawdzają się także rozwiązania hybrydowe, które łączą w sobie tradycyjne ogrzewanie gazowe lub to na paliwa stałe z nowoczesnymi pompami ciepła. Jest to doskonały sposób, który pozwala na znaczne zmniejszenie miesięcznych kosztów eksploatacyjnych.
Wybór pompy a źródło ciepła
Kolejnym czynnikiem, który powinieneś uwzględnić podczas zakupu, jest źródło ciepła. W pierwszej kolejności należy jednak krótko wyjaśnić, jak działa pompa ciepła Vaillant. Urządzenie pobiera energię z otoczenia, tzw. dolnego źródła ciepła i przenosi ją do budynku, czyli górnego źródła ciepła. Odebrane ciepło pozwala na odparowanie czynnika roboczego, który następnie trafia na sprężarkę oraz skraplacz, skąd rozprowadzane jest po instalacji budynku. Energia może być pobrana zarówno z powietrza, jak i z gruntu oraz wody.
Gruntowe pompy ciepła są najbardziej efektywne, wymagają jednak kosztownego montażu. Dodatkowo konieczność wykonania odwiertów sprawia, że często decydują się na niego inwestorzy, którzy dopiero rozpoczęli budowę domu. Prace ziemne zakładają wykonanie aż 2 lub 3 odwiertów oraz wykorzystanie sprzętu ciężkiego. Jedną z ich największych zalet jest stała praca, niezależna od temperatury otoczenia.
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Ich montaż jest niemal bezinwazyjny, dodatkowo sama instalacja jest o wiele tańsza. Nie wymagają przy tym zdobywania pozwoleń na budowę. Na rynku dostępne są zarówno pompy ciepła powietrze-woda oraz powietrze-powietrze. Pierwszy rodzaj urządzenia przenosi pobraną energię do instalacji grzewczej budynku, np. do ogrzewania podłogowego. Pompy powietrze-powietrze natomiast pozwalają na kierowanie ciepła bezpośrednio do wnętrza pomieszczenia. Oba typy umożliwiają chłodzenie pomieszczeń latem.
Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?
Jednym z najważniejszych parametrów jest moc urządzenia, która powinna być dopasowana do potrzeb cieplnych budynku oraz ilości zużywanej wody. Podczas określania zapotrzebowania cieplnego należy uwzględnić usytuowanie nieruchomości, rodzaj zastosowanej termoizolacji oraz ewentualne straty energii przez okna i drzwi. O zapotrzebowaniu na energię cieplną mówi świadectwo energetyczne budynku. W małych domach o dobrej izolacji świetnie sprawdzi się pompa ciepła o mocy 3,6–5,3 kW. Jeśli jednak planujesz jej instalację w firmie, konieczny może okazać się wybór sprzętu o mocy grzewczej powyżej 11 kW.
Kolejnym ważnym parametrem, który należy uwzględnić, jest wskaźnik COP, określający wydajność pompy. Pozwala przewiedzieć stosunek pozyskiwanego ciepła względem zużytego prądu. Informuje zatem ile razy tańsze jest ogrzewanie pompą ciepła niż prądem elektrycznym. W nowoczesnych urządzeniach parametr ten waha się od 2,99 do 4,20. Warto jednak podkreślić, iż jest on zmienny i zależy m.in. od temperatury otoczenia.
Kiedy warto wybrać pompę ciepła typu split?
Nowoczesne pompy ciepła Vaillant typu split sprawdzą się w niewielkich nieruchomościach zamieszkałych przez dwie lub trzy osoby. Składają się z dwóch modułów, jednego montowanego na zewnątrz oraz drugiego wewnątrz pomieszczenia. Dwie jednostki połączone są ze sobą miedzianym orurowaniem, którym przepływa gazowy czynnik roboczy. Warto przy tym zauważyć, iż możesz zamontować je na każdym etapie inwestycji oraz w wykończonym już domu.
Jedną z największych zalet urządzenia, jaką jest jego cicha praca. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych tłumików drgań, izolacji obudowy oraz górnej izolacji akustycznej codzienne działanie nie powoduje dyskomfortu nawet u najwrażliwszych mieszkańców. Jest to także optymalne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na niskich kosztach instalacji i montażu.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także: