Produkty

Efektywne programowanie ogrzewania i wody

Dodano 16.12.2022

Nowoczesne i wydajne piece kondensacyjne oraz pompy ciepła Vaillant coraz częściej stają się podstawowym sposobem ogrzewania mieszkania i wody użytkowej. Doskonale sprawdzają się zarówno samodzielnie, jak i w ramach jednego systemu hybrydowego. Kluczem do zwiększenia skuteczności i zoptymalizowania efektywności jest jednak odpowiednie zaprogramowanie instalacji. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak wykorzystać pełen potencjał nowoczesnych rozwiązań.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działają nowoczesne pompy ciepła i kotły kondensacyjne?
  2. Jakie są zalety rozwiązań hybrydowych?
  3. Dlaczego warto korzystać z regulatorów systemowych?
  4. Jak działa regulator pogodowy multiMATIC 7006?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działają nowoczesne pompy ciepła i kotły kondensacyjne?

Większość inwestorów budujących domy niskoenergetyczne oraz pasywne stawia na nowoczesne pompy ciepła. Podczas wznoszenia nowych nieruchomości najczęściej wybiera się gruntowe lub powietrzne urządzenia. Pompa ciepła Vaillant pobiera energię z dolnego źródła, którym może być grunt, woda lub powietrze, i przekazuje je do parownik, w którym następuje ogrzanie czynnika roboczego. Ciecz odbiera energię, wskutek czego paruje i trafia do sprężarki oraz skraplacza. Następnie jest wykorzystywana do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania.

Kotły kondensacyjne Vaillant natomiast stanowią najefektywniejszy rodzaj pieców na paliwa stałe. Taki poziom skuteczności produkcji ciepła można uzyskać, dzięki wykorzystaniu pary wodnej zawartej w spalinach, powstałych w efekcie spalania gazu. W ten sposób powstaje dodatkowa ilość energii cieplnej, którą można wykorzystać w systemie grzewczym lub do ogrzania C.W.U. Przy zastosowaniu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego pozwala na wyprodukowanie nawet 109% ciepła i ograniczenie ilości wykorzystywanego paliwa. W efekcie możesz liczyć na znaczne obniżenie rachunków.

Jakie są zalety rozwiązań hybrydowych?

Chcesz optymalnie zabezpieczyć się na wypadek braku paliwa lub wzrostu cen za energię elektryczną? Zależy Ci na połączeniu funkcjonalności pompy ciepła Vaillant oraz nowoczesnego pieca kondensacyjnego? Postaw na system hybrydowy. Połączenie dwóch rodzajów instalacji świetnie sprawdzi się podczas termomodernizacji starych budynków. Pozwoli przy tym na stworzenie przyjaznego dla środowiska naturalnego rozwiązania, przy jednoczesnym obniżeniu rachunków i zapotrzebowania energetycznego domu.

Dodatkowo dzięki zastosowaniu odwróconego działania pompy ciepła możesz wykorzystywać instalacje także latem. Urządzenie skutecznie ochłodzi pomieszczenia, zastępując kosztowny klimatyzator. W zależności od potrzeb możesz wybrać jeden z trybów działania: biwalentny równoległy lub alternatywny. Pierwszy z nich zakłada, że kocioł jedynie wspomaga pracę pompy, podczas gry w drugim systemy działają naprzemiennie.

Dlaczego warto korzystać z regulatorów systemowych?

Zastosowanie odpowiednich regulatorów systemowych możne znacznie podnieść wydajność systemu, przyczyniając się do generowania większych oszczędności. Dzięki lepszej organizacji czasu i trybu pracy, zarówno kocioł kondensacyjny, jak i pompa ciepła wykorzystują swój pełny potencjał. Pierwszym rodzaje regulatorów są kontrolery pokojowe, które w inteligentny sposób analizują dane, dotyczące warunków termicznych. Dodatkowo umożliwiają wprowadzenie dodatkowych parametrów przez domowników, co pozwala na personalizację działania instalacji grzewczej.

Głównym zadaniem regulatorów pokojowych jest monitorowanie oraz utrzymywanie stałej temperatury powietrza we wnętrzach. Warto jednocześnie pamiętać o usunięciu termostatów z grzejników w pomieszczeniu, w którym dokonywany jest pomiar. W ten sposób zyskasz pewność przeprowadzanej analizy. Ten rodzaj automatycznego sprzętu z powodzeniem utrzymuje wskazaną przez użytkowników temperaturę bez konieczności dodatkowego nadzoru i monitorowania.

Gdy temperatura spadnie poniżej określonego poziomu, zwiększają moc pracy kotła lub pompy, gwarantując utrzymanie komfortu termicznego. Regulator pokojowy zadziała także w przypadku wzrostu temperatury. Obniży wtedy moc pracy urządzenia grzewczego lub zatrzyma jego działanie na określony czas. Jego głównym celem jest zatem poprawa komfortu termicznego, a nie optymalizacja pracy systemu pod kątem oszczędzania.

 

Jak działa regulator pogodowy multiMATIC 7006?

Drugim rodzajem regulatorów systemowych są regulatory pogodowe. Mogą pracować w dwóch trybach: zewnętrznym oraz zewnętrzno-wewnętrznym. Ich głównym celem jest optymalizacja wydajności pracy instalacji grzewczej. Pierwszy rodzaj monitoruje jedynie warunki atmosferyczne, dzięki czemu zapewnia najniższe koszty eksploatacji. Stosując tryb mieszany, zadbasz natomiast zarówno o komfort termiczny, jak i o sprawność kotłów grzewczych.

Nowoczesny regulator pogodowy multiMATIC zapewnia kompleksową kontrolę nad systemem. Dodatkowo umożliwia optymalne różnicowanie metod ogrzewania. Urządzenie jest proste i intuicyjne w użytkowaniu. Duży i wygodny wyświetlacz umożliwia dostęp do wszelkich najważniejszych parametrów. Bez problemu sprawdzisz temperaturę na zewnątrz i we wnętrz budynku oraz zużycie i uzysk energii. Z tego powodu świetnie sprawdzi się, gdy dodatkowo stosuje panele fotowoltaiczne.

Możesz przy tym wprowadzić dane dotyczące cen paliwa oraz taryf za energię elektryczną, co pozwoli na automatyczny wybór najtańszej metody grzewczej. Masz przy tym dostęp do zaawansowanych trybów czasowych oraz urlopowych, które umożliwią pełne kontrolowanie sprawności urządzeń w każdych okolicznościach.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK