Produkty

Powietrzna pompa ciepła – czy opłaca się ogrzewać nią dom i wodę?

Dodano 01.12.2022

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie pompy ciepła nie tylko do ogrzewania domu, ale także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia pozwalają na znaczne obniżenie rachunków za prąd, przez co stają się ciekawą opcją dla wielu gospodarstw domowych. Jednocześnie sama instalacja powietrznej pompy nie wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów inwestycyjnych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie rozwiązanie od Vaillant sprawdzi się w Twoim domu.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czy można ogrzewać dom i wodę pompą ciepła?
  2. Czy opłaca się ogrzewać wodę pompą ciepła?
  3. Jaką pompę ciepła wybrać do podgrzewania wody?
  4. Dlaczego warto wybrać rozwiązania hybrydowe?

Zobacz inne nasze PORADY 

Czy można ogrzewać dom i wodę pompą ciepła?

Powietrzne pompy ciepła Vaillant stanowią uniwersalny wybór, który możesz zastosować zarówno w nowych budynkach, jak i w istniejących nieruchomościach. Może zapewniać kompletne ogrzewanie domu i wody lub jedynie wspomagać istniejący system grzewczy. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia, należy pamiętać jednak o dopasowaniu mocy grzewczej. W pierwszej kolejności powinieneś uwzględnić zapotrzebowanie energetyczne budynku, na które składa się m.in. jego lokalizacja, parametry stolarki, rodzaj zastosowanej termoizolacji oraz potencjalne straty ciepła. W tym celu należy przeanalizować dokumentację budowlaną lub zlecić przeprowadzenie audytu.

System powinien brać pod uwagę także wielkość nieruchomości, liczbę mieszkańców oraz punkt biwalencyjny, czyli temperaturę, przy której uruchamia się szczytowe źródło ciepła. Na ogół ma ono postać grzałki elektrycznej. Wybór pompy powinien zatem pozwalać na maksymalne ograniczenie poboru prądu i wykorzystać pełną sprawność nowoczesnego urządzenia, wykorzystującego energię odnawialną.

 

Czy opłaca się ogrzewać wodę pompą ciepła?

Pompa ciepła to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Do wytworzenia od 3 do 5 kW energii grzewczej wykorzystuje zaledwie 1 kW energii elektrycznej, dzięki czemu znacznie obniża comiesięczne rachunki za prąd. Powietrzne pompy ciepła Vaillant działają nieprzerwanie nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach, sięgających -20 stopni Celsjusza. Dzięki temu gwarantują pełen komfort termiczny oraz podgrzewanie wody przez cały rok. Pod względem efektywności spełnia przy tym kryteria A++ dla ogrzewania i A dla podgrzewania wody.

Ważnym parametrem jest także wskaźnik COP, który wskazuje, jaki jest stosunek produkcji ciepła względem poboru energii elektrycznej. W nowoczesnych pompach powietrznych typu split Vaillant, wynosi on nawet 4,7. W codziennym życiu oznacza to, że dostarcza więcej ciepła, niż pobiera prądu, przez co jest wyjątkowo tani w eksploatacji.

Aby obniżyć koszty produkcji ciepła, należy pamiętać przy tym o odpowiednim ustawianiu parametrów urządzenia. Ogrzewanie wody powinno być ograniczone czasowo na moment największego zapotrzebowania mieszkańców. Warto przy tym podkreślić, iż nowoczesne zasobniki gwarantują taki poziom izolacji, który umożliwia korzystanie z ciepłej wody nawet po kilku godzinach.

Jaką pompę ciepła wybrać do podgrzewania wody?

Jeśli wybrałeś już rodzaj pompy ciepła, powinieneś zastanowić się także nad zasobnikiem. Na rynku dostępne są zarówno modele wyposażone w zasobnik, jak i niezależne zbiorniki, które można wykorzystać z posiadaną już pompą ciepła. Pierwsze rozwiązanie umożliwia kupno pompy razem ze zbiornikiem o pojemności od 150 do 200 litrów. Często pojemnik ma postać stojącą, przez co konieczne jest posiadanie dodatkowego miejsca.

Jeśli jednak decydujesz się na niezależny zakup zbiornika, powinieneś zwrócić uwagę na szereg istotnych parametrów. Przede wszystkim jego pojemność musi być dostosowana do wszelkich potrzeb i ilości mieszkańców. Warto uwzględnić także możliwości lokalowe oraz miejsce, w którym chcemy umieścić pojemnik. Ciekawym rozwiązaniem są podwieszane zasobniki, które zajmują wyjątkowo mało miejsca. Dodatkowo często odznaczają się prostym i estetycznym designem, dzięki czemu bez obaw możesz zamontować je w widocznym miejscu, bez szkody dla walorów estetycznych aranżacji wnętrza.

Ważnym parametrem technicznym jest także moc wężownicy, która zależy od jej wielkości oraz temperatury zasilającej wody. Przeważnie jej moc określa się, mnożąc moc pompy ciepła przez współczynnik 0,2. W przypadku stosowania instalacji fotowoltaicznej konieczne może okazać się zastosowanie zasobników z dwiema wężownicami, przy jednoczesnej większej powierzchni wymiany ciepła. Ostateczny wybór najlepiej skonsultować z doświadczonym instalatorem.

Dlaczego warto wybrać rozwiązania hybrydowe?

Ciekawym rozwiązaniem są także instalacje hybrydowe, które pozwalają na połączenie w jednym systemie dwóch urządzeń. Jest to nie tylko doskonałe zabezpieczenie na wypadek awarii linii energetycznych, ale także sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. W przypadku stosowania kotłów na paliwa stałe można zmniejszyć je nawet o 40%. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki instalacja sama decyduje, jakie rozwiązanie grzewcze jest najbardziej ekonomiczne. Dzięki temu tradycyjny kociło kondensacyjny lub na paliwa olejowe uruchamia się dopiero po określonym spadku temperatury otoczenia.

Oprócz ogrzewania C.W.U i domu, hybrydowe pompy ciepła typu powietrze-woda pozwalają na chłodzenie mieszkań latem. Świetnie sprawdzą się zatem jako alternatywa dla klimatyzatora. Dodatkowo powietrzna pompa ciepła Vaillant nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych, które mają miejsce podczas zakładania gruntowych pomp ciepła.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK