Produkty

Jaki kocioł gazowy do domu 100m2?

Dodano 06.04.2022

Ponad połowa nieruchomości w Polsce może korzystać z ogrzewania gazowego. Jednakże wciąż nie wszyscy spośród nich chcą zdecydować się na to rozwiązanie. To prawda, że kocioł gazowy nie wymaga rąbania drewna, ani stosowania innych tradycyjnych form opałów. Mimo iż jeszcze kilka lat temu ludzie niechętnie decydowali się na korzystanie z takiej formy ogrzewania domu, to dziś coraz częściej wybierają to rozwiązanie, ponieważ staje się ono bardziej opłacalne. Gdyby więcej osób miało dostęp do sieci gazowych, zapewne ta forma ogrzewania byłaby bardziej powszechna. Czy instalacja kotłów gazowych się opłaca? Jaki piec gazowy będzie najlepszy do domu o powierzchni 100 m2?

Jaki kocioł gazowy jest najlepszy?

Urządzenie grzewcze powinno być dopasowane do danego projektu domu. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat kotłów gazowych, zawsze warto skorzystać z pomocy fachowców, aby pomogli nam w dobraniu odpowiedniego sprzętu i dobrze go zamontowali. Kotły dzielą się ze względu na sposób funkcjonowania, działania i usytuowania, dlatego warto dowiedzieć się co nieco na temat tych sprzętów.

 

Piec gazowy tradycyjny i kondensacyjny

 

Kotły tradycyjne są mniej sprawne w kwestii podgrzewania wody niż kotły kondensacyjne. Jednak niektóry wciąż wolą wybierać modele tradycyjne ze względu na niższe ceny. Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się większą ceną i wyższymi kosztami montażu. Dodatkowo jest o wiele bardziej niezawodny niż jego tradycyjne odpowiedniki. Warto wiedzieć, że kocioł kondensacyjny przekazuje ciepło generowane przez spaliny do ogrzewania domu. Dzięki temu straty ciepła są zminimalizowane. Kondensacyjne piece dobrze współpracują również podłogówką i standardowymi grzejnikami.

 

Kotły stojące i wiszące

 

Niezależnie na jaki kocioł się zdecydujemy, musimy wygospodarować na niego odpowiednio dużo miejsca. Modele wiszące są bardzo wygodne, ponieważ można ja umieścić w każdym miejscu na ścianie, ponieważ przeważnie ich rozmiar jest mniejszy niż modeli stojących. Piece gazowe stojące potrzebują zdecydowanie więcej miejsca niż wiszące, ponieważ do ich montażu będzie potrzebny duży kawałek podłogi.

 

Kocioł z zamkniętą i otwartą komorą spalania

 

Kotłów z otwartą komorą spalania jest coraz mniej na rynku, ponieważ są one wycofywane ze względu na bezpieczeństwo. Chodzi o mechanizm, który pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Przez to spaliny wydostając się do wnętrza, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia. Dlatego też coraz więcej osób wybiera kotły z zamkniętą komorą spalania, ponieważ wykorzystują one powietrze z zewnątrz.

 

Ogrzewanie gazowe – zalety i wady

Kotły gazowe wykorzystywane są nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Systemy te posiadają szereg zalet i wad, które z pewnością warto sobie przybliżyć.

 

Do zalet należy zaliczyć:

·      Łatwa eksploatacja.

·      Bezobsługowy system.

·      Kotłem można zarządzać w sposób zdalny.

·      Czystość – brak pyłu i brudu.

·      Brak konieczności zagospodarowania miejsca na opał.

·      Niskie koszty ogrzewania.

 

Do wad można zaliczyć fakt, że przyłączenie do sieci gazowej może być znacznie utrudnione, a przez to bardziej problematyczne i kosztowne.

 

Koszt ogrzewania domu do 100 m2

 

Szacuje się, że ogrzanie 1m2 to zapotrzebowanie na gaz od 100 do 150 kWh. Dziś cena 1 kWh to koszt ok. 22 groszy. Z tego wynika, że ogrzanie lokum, które posiada powierzchnię 100 m2, będzie wynosić ok. 2700 zł. Ostateczna kwota rachunków, będzie zależała od typu budownictwa, ponieważ jeśli będzie ono starsze, wówczas kwota ta może się zwiększyć. Na kwotę opłat za gaz składa się również moc kotła.

 

Dziś na rynku można znaleźć wiele różnych systemów grzewczych, dlatego nie ma problemu z tym, aby każdy znalazł indywidulane rozwiązanie dla siebie. Coraz więcej osób inwestuje w ekologiczne pompy ciepła, ponieważ do ich działania nie jest potrzebny nawet gaz. Właściwie cała ich praca opiera się o źródła zasobów naturalnych.

 

Kiedy warto zdecydować się na dany system grzewczy?

 

Najlepszym momentem na podjęcie decyzji o wybranym systemie grzewczym jest etap budowy. Wówczas dobrze jest posłuchać rad fachowców i wraz z nimi wybrać najlepsze urządzenie do ogrzania domu i wody. Jeśli decyzja będzie dotyczyła pomp ciepła, będzie można zamontować ją trochę później. Wybierając system grzewczy, dobrze jest patrzeć w przyszłość, ponieważ jeśli trafimy na droższe rozwiązanie, ale wyposażone w nowoczesne technologie, to zapewne przez kolejne lata przyniesie nam większe korzyści finansowe niż standardowe źródła ciepła.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!