Produkty

Gazowe kotły kondensacyjne Vaillant — istotne informacje

Dodano 24.12.2022

Gazowe kotły kondensacyjne, zwane również piecami gazowymi, podczas swojej pracy schładzają spaliny do znacznie niższych temperatur, niż kotły konwencjonalne. Dzięki temu wykorzystują większą ilość energii, które w tradycyjnych kotłach uchodzi wraz ze spalinami przez komin. Marka Vaillant w swojej ofercie proponuje wysokiej klasy rozwiązania, na które warto wziąć pod uwagę. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu, która mamy nadzieję, pomoże podjąć najlepszą decyzję zakupową.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie zalety mają kotły kondensacyjne Vaillant?
  2. Jaka jest zasada działania kotła kondensacyjnego?
  3. Jak działają przewody powietrzno-spalinowe w kondensacyjnych kotłach gazowych Vaillant?
  4. Dlaczego prawidłowa instalacja ogrzewania jest istotna dla efektywnego działania systemu grzewczego?

Tradycyjne kotły gazowe są w stanie schłodzić powstałe spaliny jedynie to temperatury 115-120°C, co oznacza, że nie są w stanie wykorzystać znacznej części znajdującej się w nich energii cieplnej, która uchodzi wraz ze spalinami do komina. Ograniczone możliwości tradycyjnych kotłów gazowych związane są z materiałem, z którego wykonany jest wymiennik ciepła. Mowa tutaj o miedzi lub żeliwie, czyli materiałach, dla których groźny jest kwaśny kondensat, który powstaje podczas chłodzenia spalin do temperatury niższej niż 55°C oraz skraplania się pary wodnej, która znajduje się w spalinach.
Jeśli użytkownik doprowadziłby do długotrwałej pracy tradycyjnego kotła z niską temperaturą i powstawania kondensatu, wówczas w szybkim czasie doszłoby do korozji i zniszczenia pieca. Dlatego też osoby, które wybierają to rozwiązanie, muszą pogodzić się z marnotrawstwem ciepłej energii i wyższymi rachunkami, a tym samym uniknąć szybkiej wymiany kotła już po jednym lub dwóch sezonach grzewczych.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli wybiera się kocioł kondensacyjny. Jak sama nazwa wskazuje tego typu urządzenia zbudowane są w sposób, który pozwala na chłodzenie spalin do bardzo niskiej temperatury (nawet między 30-40°C), co sprawia, że para wodna skrapla się i wykorzystuje maksymalnie ilość energii, która jest zawarta w spalinach. Porównując kotły kondensacyjne do urządzeń tradycyjnych, te pierwsze wykonane są z zupełnie innych materiałów, które są odporne na działanie kwaśnego kondensatu (mowa tutaj o stali nierdzewnej lub stopach krzemu i aluminium). Dodatkowo wymiennik w kotłach kondensacyjnych, który jest odpowiedzialny za schładzanie spalin, jest bardziej rozbudowany. 
Kotły kondensacyjne charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie kosztów ogrzewania oraz wielkości emisji. Kotły, które oferowane są przez markę Vaillant, doskonale sprawdzają się do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń. Inwestorzy najchętniej wybierają kocioł ecoTEC Plus Vaillant, który dostępny jest zarówno w wersji jednofunkcyjnej (VC), jak i dwufunkcyjnej (VCW) oraz ze wbudowanym zasobnikiem (VCI). 

kotły gazowe Vaillant

Jakie zalety mają kotły kondensacyjne Vaillant?

Decydując się na kondensacyjne kotły gazowe Vaillant, użytkownik może liczyć na szereg zalet wynikających z ich zastosowania. Do najważniejszych należą: 

  • doskonała sprawność energetyczna, która sięga 98% (109%, jeśli porównuje się ją do wartości opałowej);
  • spadek zużycia paliwa nawet o 30% w porównaniu do starych urządzeń;
  • niewielkie koszty inwestycyjne;
  • niski poziom hałasu;
  • zamknięta komora spalania, która pozwala cieszyć się wysokim poziomem bezpieczeństwa;
  • możliwość rozbudowy systemu grzewczego np. o pompy ciepła, zasobniki i regulatory, czy kolektory słoneczne.

Jaka jest zasada działania kotła kondensacyjnego?

Podczas pracy kotła kondensacyjnego, wentylator oraz zespół gazowy dostarczają do palnika mieszankę gazu i powietrza, która ma ściśle ustalone proporcje. W obrębie palnika dochodzi do spalenia paliwa i uwolnienia gorących spalin, które następnie trafiają do dwustrefowego wymiennika ciepła. Tam najpierw zostają wstępnie schłodzone i oddają część energii do instalacji, a następnie trafiają do ostatniej sekcji w wymienniku, aby doszło do ich dalszego schłodzenia — nawet do poziomu 30-40°C. W tym czasie skrapla się para wodna, jaka zawarta była w spalinach, dzięki czemu prawie cała ilość energii jest przekazana do wody w instalacji. Chłodne spaliny, które pozbawiono energii, uchodzą przewodem spalinowym do atmosfery, a kwaśny kondensat, który się wytworzył, spływa do kanalizacji.

kocioł gazowy Vaillant umieszczony w piwnicy

Jak działają przewody powietrzno-spalinowe w kondensacyjnych kotłach gazowych Vaillant?

Tradycyjne kotły gazowe, które wyposażono w otwartą komorę spalania, pobierają powietrze potrzebne do całego procesu z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Oznacza to, że musi ono napływać do wnętrza specjalną kratką wentylacyjną. W trakcie pracy tradycyjnego kotła powstają spaliny, które odprowadzane są przez tradycyjny komin. Musi mieć on odpowiednie wymiary, aby bez problemu wytworzyło się w nim odpowiednie podciśnienie oraz żeby bez problemu odbierał spaliny, jakie powstają w kotle.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o gazowe kotły kondensacyjne Vaillant. W tym wypadku kocioł osobnym przewodem pobiera powietrze spoza budynku niezbędne do spalania gazu. Drugim przewodem natomiast usuwa powstałe produkty spalania. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas pracy kotła nie występuje dyskomfort, który może pojawić się podczas napływu zimnego powietrza do pomieszczenia. Co ważniejsze, nie ma także ryzyka przedostania się do wnętrz spalin, jeśli dojdzie do niedrożności komina. 
Kotły kondensacyjne Vaillant zapewniają zatem znacznie większy komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo, ponieważ są nie tylko ciche, ale pozwalają również na odseparowanie komory spalania od powietrza znajdującego się w pomieszczeniu.
Warto również podkreślić, że montaż kotła kondensacyjnego może okazać się czasami tańszy, niż inwestycja w kocioł tradycyjny. Mowa tutaj o produktach o mocy do 21 kW, jakie doskonale sprawdzają się w budynkach jednorodzinnych lub wolnostojących. Dzięki temu rozwiązaniu architekt nie musi projektować dużego komina ceramicznego (jak to się dzieje w przypadku instalacji grzewczych wyposażonych w tradycyjny kocioł gazowy). W takim wypadku wystarczy zastosować poziomy wyrzut spalin. Takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale pozwala także zaoszczędzić na przestrzeni. Decydując się na poziomy wyrzut spalin, właściciel domu powinien jednak wziąć pod uwagę wymaganą odległość od okien oraz elementów, które wystają z budynku.

kocioł gazowy Vaillant z zasobnikiem

Dlaczego prawidłowa instalacja ogrzewania jest istotna dla efektywnego działania systemu grzewczego?

Każdy właściciel budynku, który zdecyduje się na kondensacyjny kocioł gazowy Vaillant, musi wiedzieć, że o efektywnej pracy systemu grzewczego decyduje nie tylko sam kocioł, ale również instalacja grzewcza oraz odpowiedni system sterowania. Dlatego też przed ostatecznym wyborem najlepszego rozwiązania, warto skontaktować się z instalatorem, który podpowie, jakie rozwiązanie sprawdzi się w określonych sytuacjach. 
Dla przykładu, jeśli inwestor modernizuje starą instalację grzewczą, nie zawsze musi decydować się na wymianę znajdujących się w budynku grzejników. Jeśli są nowe lub w dobrym stanie technicznym, wówczas warto zainwestować w odpowiednie docieplenie budynku oraz montaż kotła kondensacyjnego, który będzie przystosowany do współpracy ze starą instalacją grzewczą.
Decydując się na gazowe kotły kondensacyjne Vaillant w nowych budynkach, warto zastosować do nich ogrzewanie płaszczyznowe, dzięki któremu możliwe będzie ogrzanie pomieszczeń przy znacznie niższej temperaturze wody. Oznacza to osiągnięcie najwyższej sprawności kotła kondensacyjnego. Co więcej, ważne dla niektórych osób jest również to, że rezygnacja z tradycyjnych grzejników pozwala na łatwiejszą aranżację wnętrz oraz zapewnienie stabilnej temperatury w pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że kotły kondensacyjne mogą współpracować jedynie z ogrzewaniem podłogowym. Z powodzeniem poradzą sobie także, jeśli będą pracowały razem z grzejnikami i sterownikiem pogodowym. Takie rozwiązanie także pozwoli połączyć komfort użytkowania instalacji grzewczej z wysoką efektywnością kotła.

kotły gazowe Vaillant

Podsumowanie

Gazowe kotły kondensacyjne Vaillant to rozwiązanie, które obok pomp ciepła można uznać za jedne z najlepszych, jeśli chodzi o efektywne ogrzewanie domów i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Decydując się na to rozwiązanie, inwestor może mieć pewność, że przez wiele lat będzie mógł cieszyć się ekologicznym i oszczędnym systemem grzewczym. Jeśli szukasz takiego rozwiązania, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami, którzy pracują w hurtowniach instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy znają produkty marki Vaillant , dzięki czemu pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję zakupową.

Autor: Aneta Wojtczak

Przeczytaj także:


Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!