Ile kW pieca na m2 - jak dobrać moc kotła gazowego?
Dodano 08.03.2023
Kotły gazowe są jednym z najpopularniejszych urządzeń grzewczych, które chętnie wybierają inwestorzy budujący mieszkania i domy. Ich przewagą nad innymi dotychczas stosowanymi rozwiązaniami jest łatwa obsługa, wydajność oraz możliwość oszczędności. Nic zatem dziwnego, że w miejscach, w których można korzystać z instalacji gazowej, są chętnie wybieranym źródłem ciepła. Wybierając kocioł gazowy należy pamiętać o prawidłowym doborze jego typu i mocy. Tylko wtedy można mieć pewność, że spełni one nie tylko potrzeby użytkowników, ale również będzie odpowiadał zapotrzebowaniu na ciepło budynku. Jak dobrać moc kotła gazowego i ile kW na m2 powinien mieć? Na te pytania odpowiedzi szukaj w dalszej części wpisu.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie rodzaje kotłów gazowych są dostępne na rynku?
- Jak dobrać moc kotła gazowego?
- Ile kW na m2 należy wybrać dla budynków o różnym metrażu?
- Jaka moc kotła gazowego do c.w.u?
Jakie rodzaje kotłów gazowych są dostępne na rynku?
Zanim zabierzesz się za dobór mocy kotła gazowego do swojego domu, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności skupić się na rodzaju urządzenia. A tych jest sporo. Od budowy kotła zależeć będzie m.in. wydajność grzewcza. Szukając najlepszego rozwiązania warto pamiętać o tym, że każdy dom i jego użytkownicy są inni, dlatego każde urządzenie grzewcze należy dobierać indywidualnie.
Tradycyjny czy kondensacyjny — który kocioł wybrać?
Obecnie najczęściej wybieranymi są kotły kondensacyjne. Modele te wyróżniają się nowoczesną technologią, która zwiększa ich sprawność. Kotły kondensacyjne potrafią odzyskać część ciepła ze spalin i wykorzystać je do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie sprawia, że minimalizowane są straty ciepła i zyskuje się większą ilość energii cieplnej, przy takim samym zużyciu gazu. Dla inwestora oznacza to, że może wybrać kocioł gazowy o mniejszej mocy, uzyskując taki sam efekt. Takie urządzenie doskonale współpracuje zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i tradycyjnymi grzejnikami. Warto jednak mieć na uwadze, że jest droższy w montażu, niż tradycyjne piece gazowe.
Który kocioł zatem wybrać — tradycyjny czy kondensacyjny? Zależy to od tego, czy inwestorowi zależy na natychmiastowych czy długofalowych oszczędnościach. Warto zwrócić uwagę na to, że w większości przypadków eksperci polecają kotły kondensacyjne.
Kotły z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?
Kotły gazowe dzieli się także ze względu na budowę komory spalania. Jeszcze do niedawna popularne były modele z otwartą komorą spalania, obecnie jednak odchodzi się od ich stosowania na rzecz tych, które mają zamkniętą komorę spalania. Decydując się na to rozwiązanie, użytkownik może mieć pewność, że wybrany model kotła jest bezpieczne, ponieważ powietrze pobierane jest z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym zamontowano kocioł. Co istotne — nie ma także ryzyka przedostania się szkodliwych spalin do wnętrza, co sprawia, że użytkownik może mieć pewność, że nie dojdzie do zatrucia tlenkiem węgla.
Sposób montażu kotła
Wybierając kocioł gazowy, warto zwrócić uwagę na sposób jego montażu. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia stojące, jak i wiszące. Obecnie coraz częściej stawia się na niewielkie kotły wiszące, które można zamontować na niewielkiej przestrzeni. Z powodzeniem można je zamontować w łazience labo w kuchni. Wszystko jednak zależy od preferencji użytkowników oraz przestrzeni, jaka została przeznaczona na kocioł.
Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Jedną z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć wybierając kocioł gazowy, jest to, czy wybrać model jedno- czy dwufunkcyjny. Jest to niezwykle ważne, jeśli chce się prawidłowo dobrać moc kotła grzewczego. Na rynku dostępne są kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło w ramach instalacji centralnego ogrzewania. Kotły gazowe dwufunkcyjne natomiast poza dostarczeniem ciepła do grzejników podgrzewają także ciepłą wodę użytkową. Warto tutaj pamiętać o tym, że kocioł dwufunkcyjny będzie wymagał zatem większej mocy dla tej samej powierzchni budynku.
Jak dobrać moc kotła gazowego?
Zastanawiasz się, 3, biorąc pod uwagę powyższe informacje? Musisz wiedzieć, że powinna być przede wszystkim do zapotrzebowania na ciepło w domu. Jej wartość będzie zatem zależała od wielu czynników. Do najważniejszych, jakie trzeba wymienić, należą:
- powierzchnia budynku, który ma być ogrzany;
- lokalizacja domu (chodzi tutaj o strefę klimatyczną);
- rodzaj zastosowanej izolacji termicznej oraz wentylacji;
- sposób, w jaki domownicy użytkują budynek;
- wskaźniki szczytowego i sezonowego zapotrzebowania na ciepło;
- wielkość zużycia ciepłej wody użytkowej.
Potrzeby cieplne dla istniejącego budynku można oszacować na podstawie dotychczasowego zużycia energii. Jeśli szukasz kotła gazowego dla nowego domu, zapotrzebowanie na ciepło powinien oszacować fachowiec.
Ile kW na m2 należy wybrać dla budynków o różnym metrażu?
Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, ile kW mocy pieca a m2 sprawdzi się w Twoim domu, powinieneś mieć świadomość, że eksperci przyjmują określone przeliczniki. I tak — zazwyczaj przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni budynku należy przyjąć około 0,6 kW mocy. Jest to najprostsza metoda obliczenia, która może skomplikować się, jeśli weźmiesz pod uwagę inne parametry, np. to, że dom jest energooszczędny. Co więcej, jeśli kocioł gazowy poza ogrzewaniem ma także podgrzewać ciepłą wodę użytkową, wówczas jego moc należy podwoić.
Zależy Ci na tym, aby znać odpowiedź na pytanie, ile kW na m2 będziesz potrzebował? Wykorzystaj kalkulator, który możesz znaleźć w sieci lub na stronach producentów.
Jaka moc kotła gazowego do c.w.u?
Decydując się na kondensacyjny kocioł gazowy, wielu inwestorów duży nacisk kładzie na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Zanim wybierzesz odpowiedni model, który spełni oczekiwania domowników względem c.w.u., przeprowadź dokładną analizę zapotrzebowania na c.w.u. Takie działania wiążą się z określeniem liczby punktów poboru wody oraz ich rodzaju. Na kąpiel pod prysznicem zużywa się zazwyczaj od 50 do 60 litrów wody, a do wypełnienia wanny — około 150 litrów. Zapewnienie odpowiedniej ilości wody w każdym przypadku można rozwiązać na dwa sposoby:
- wybrać kondensacyjny kocioł gazowy jednofunkcyjny z dużym zasobnikiem, w którym będzie magazynowana c.w.u.;
- nabyć kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł gazowy o dużej mocy, który dzięki wymiennikowi ciepła szybko podgrzeje odpowiednią ilość wody.
Jeśli wybierzesz kocioł dwufunkcyjny, jednak nie chcesz długo czekać na napełnienie wanny gorącą wodą, skoncentruj się na modelach o mocy nie mniejszej niż 20 kW. Wybierając kocioł jednofunkcyjny z dużym podgrzewaczem pojemnościowym, możesz wybrać urządzenie o mniejszej mocy.
Podsumowanie
Chcesz prawidłowo dobrać moc kotła gazowego do powierzchni domu? Poradź się fachowców współpracujących z hurtowniami instalacyjnymi Grupy Instal-Konsorcjum. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są w stanie obliczyć zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u., a tym samym prawidłowo dobrać odpowiednią moc kotła gazowego.
Autor: Aneta Wojtczak