Produkty

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła? Jaka jest gwarancja na pompy ciepła?

Dodano 13.10.2021

Jeżeli obecnie stoisz przed wyborem instalacji grzewczej, rozważ poważnie zakup i montaż pompy ciepła. Jest to ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie, które jeśli będziesz o nie dbał, przez wiele lat będzie służyć Ci bez zarzutu. A jeśli o trwałości pomp ciepła mowa, zapewne zastanawiasz się ile lat wytrzymuje urządzenie? I jaka jest gwarancja na pompy ciepła? Na zadane pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaki wpływ na żywotność pompy ciepła ma sprężarka?

  2. Czy konserwacja pompy ciepła ma wpływ na jej trwałość?

  3. Co warto wiedzieć o gwarancji na pompy ciepła?


Nie ulega wątpliwości, że trwałość pompy ciepła zależy od wielu czynników — przede wszystkim od sposobu eksploatacji, czy jakości podzespołów wybranych do budowy pompy ciepła. Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o trwałość, jest także zasada przekazywania ciepła przez pompę ciepła. Biorąc pod uwagę te i inne aspekty warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób przedłużyć żywotność pompy ciepła.

Jaki wpływ na żywotność pompy ciepła ma sprężarka?

Kluczowym elementem każdej pompy ciepła, która ma ogromne znaczenie na jej żywotność, jest sprężarka. Część ta często się włącza i wyłącza, dzięki czemu możliwe jest usystematyzowanie temperatury w pomieszczeniach. Chcesz sprawić, aby żywotność sprężarki pompy ciepła była jak najdłuższa? Zadbaj o to, aby czas pomiędzy kolejnym uruchomieniem tego elementu były jak najdłuższe. W tym celu należy się zwrócić do wykwalifikowanego projektanta instalacji w celu wykonania profesjonalnego projektu wykonawczego.

Musisz wiedzieć, że żywotność pompy ciepła zależy w dużej mierze od pracy sprężarki. Jeżeli o nią zadbasz, możesz mieć pewność, że pompa ciepła będzie działała bez zarzutu około 20-25 lat. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że mają w swoim domu pompę ciepła, która pracuje u nich blisko 40 lat.

Co warto wiedzieć o żywotności pompy ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła powietrze-woda do prawidłowego działania potrzebują energii, która skumulowana jest w powietrzu. Dzięki niej bez problemu można ogrzać całe pomieszczenie oraz ciepłą wodę użytkową. Cały proces opiera się na pozyskaniu powietrza zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

W zależności od tego, gdzie zamontujesz pompę oraz jak będziesz ją użytkował i konserwował, możesz spodziewać się wieloletniego użytkowania produktu. Warto mieć przy tym na uwadze, że, pomimo iż sprężarka jest w tym wypadku najważniejszym elementem, na uwagę użytkownika zasługują również pozostałe części pompy ciepła. Dbając o całość można liczyć na wieloletnie użytkowanie.

Czy konserwacja pompy ciepła ma wpływ na jej trwałość?

Mówi się, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym. Teoria teorią, jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej. Długa żywotność pompy ciepła zależy nie tylko od producenta, ale również od jej właściciela. Mowa tutaj o prawidłowej konserwacji urządzenia. Jeżeli je posiadasz, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że wszelkie przewody, zawory, czy uszczelki i wiele innych części może ulec zużyciu. Co więcej, rzadko, ale jednak mogą także pojawić się poważniejsze usterki, które będą związane z dolnym źródłem. Jeżeli do tego dojdzie, trzeba będzie skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Ostatnia sytuacja jest częstym argumentem osób, które nie ufają nowoczesnym technologiom. Ty również boisz się takiej sytuacji? Nie musisz. Każdy producent pomp ciepła udostępnia swoim Klientom serwis, który przez okres trwania gwarancji jest dla nich bezpłatny.

Co warto wiedzieć o gwarancji na pompy ciepła?

A jeśli o gwarancji mowa, warto mieć na uwadze, że każdy producent działa w tym zakresie indywidualnie. Standardowy czas gwarancji na pompy ciepła wynosi 2 lata, jednak niektóre firmy oferują także 3, a nawet 5 lat gwarancji oraz możliwość jej przedłużenia. Warto pamiętać, że gwarancja na zakupione urządzenie przysługuje jedynie wtedy, kiedy użytkownik pompy ciepła spełni określone w dokumencie warunki. Do najczęściej wymienianych należą:

  1. Właściwe pierwsze uruchomienie pompy ciepła — jest to niezwykle ważna kwestia, jeśli właściciel budynku chce utrzymać warunki gwarancji. Producenci pomp ciepła zazwyczaj wymagają, aby pierwsze uruchomienie pompy ciepła przeprowadził autoryzowany serwisant lub instalator. Jeżeli samodzielnie uruchomisz pompę ciepła, możesz stracić gwarancję na produkt. Istotny jest także czas, w którym nastąpi pierwsze uruchomienie urządzenia. Producenci wymagają, aby nie był on dłuższy niż 6 miesięcy od daty zakupu pompy.

  2. Obowiązkowe przeglądy pompy ciepła — jeżeli chcesz zachować gwarancję, musisz mieć na uwadze, że producenci pomp ciepła wymagają, aby każdy przegląd techniczny był przeprowadzany przez autoryzowany serwis. Obowiązkowy przegląd należy przeprowadzić przed upływem roku od podłączenia i rozpoczęcia użytkowania pompy ciepła. 

Wydłużenie gwarancji na pompę ciepła — kiedy jest możliwe?

Niektórzy producenci pomp ciepła oferują swoim Klientom możliwość wydłużenia gwarancji. Opcja ta jest dodatkowo płatna. W tym wypadku gwarancja jest zazwyczaj wydłużana do 5 lat. Niektórzy producenci pomp ciepła chcąc zachęcić do zakupu właśnie ich pomp ciepła oferują swoim Klientom wydłużenie gwarancji w obniżonej cenie. Może także zdarzyć się tak, że w określonym miesiącu lub dłuższym czasie producenci oferują wydłużoną gwarancję w cenie zakupu pompy ciepła. Warto zatem śledzić propozycje poszczególnych firm.

Decydując się na wydłużoną gwarancję warto mieć na uwadze, że bardzo często wymagane są coroczne przeglądy, których musi dokonać autoryzowany serwis. Istotne jest także to, że przeglądy pomp ciepła zgodnie z ustawą o f-gazach są obowiązkowe, jeżeli ilość czynnika w całym układzie jest większa niż 3 kg w pompach ciepła typu split i 6 kg w pompach typu monoblok.

Kiedy gwarancja na pompy nie przysługuje?

Gwarancja, podobnie, jak w innych urządzeniach, przysługuje w momencie, kiedy urządzenie szwankuje z winy producenta. Oznacza to, że awarie, które są spowodowane m.in.:

  • nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia, które jest niezgodne zarówno z instrukcją obsługi, jak i przepisami BHP;

  • wyładowaniami atmosferycznymi lub innymi czynnikami mechanicznymi;

  • podpięciem pompy ciepła do niewłaściwej, nieprawnej lub wadliwej instalacji elektrycznej;

  • sterowaniem pompy za pomocą urządzeń innych niż zalecane przez producenta;

nie będą podlegały gwarancji. 

Gwarancja powinna być istotna dla każdego użytkownika. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, aby mieć pewność, że będziesz mógł z niej skorzystać, zapoznaj się z jej warunkami jeszcze przed kupnem i montażem wybranego urządzenia. Dzięki temu spokojnie będziesz mógł użytkować pompę ciepła, a jeśli zajdzie taka potrzeba — skorzystać za darmo z usług autoryzowanego serwisu.

Przeczytaj także:

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!