Jak często czyścić rekuperator?
Dodano 21.12.2021
Jak w przypadku każdego innego urządzenia, konserwacja rekuperatora nie powinna zostać pominięta. Zwłaszcza jeśli daje nam znak, że czas na wymianę filtrów, czy sprawdzenie jego systemu. Gdy na oknach zacznie się skraplać para wodna, to znak, że rekuperator musi zostać wyczyszczony i wyregulowany. Ta sama sytuacja dotyczy hałasu oraz zaduchu, mimo że rekuperacja jest włączona. Nie ma sensu ignorować tych incydentów, ponieważ narazi nas to na dodatkowe, wysokie koszty np. wymianę poszczególnych elementów rekuperacji. Dla spokoju powinno się przeprowadzać konserwację rekuperacji raz w roku. Niektóre czynności możemy wykonać samodzielnie, a niektóre powinny zostać zlecone serwisantowi.
Czyszczenie rekuperatora – na czym polega?
Rekuperator powinien być czyszczony systematycznie, ponieważ im bardziej wymiennik będzie zanieczyszczony, tym mniejsza będzie jego sprawność, a więc odzyskiwanie przez niego ciepła będzie mniejsze. To samo tyczy się łopatek wentylatora które, jeśli będą zakurzone, zyskają większy opór, tym samym pobierając więcej energii. Kontrola wymiennika i łopatek powinna być przeprowadzona przynajmniej raz w roku. Aby nie narobić sobie kłopotu, najlepiej zlecić to zadanie fachowcowi, ponieważ aby dostać się do tych części, konieczny będzie częściowy demontaż rekuperatora.
Konserwacja rekuperatora
Czerpnia odpowiada za pobieranie powietrza do wentylacji. Wyposażona jest w metalową siatkę, której zadaniem jest niedopuszczenie do przedostania się do rekuperacji większych zanieczyszczeń oraz owadów. Wyrzutnia ma usuwać powietrze na zewnątrz. Te elementy wentylacji są bardzo ważne, dlatego powinny być systematycznie serwisowane. Jeżeli nie wiemy, czy przyszedł czas na konserwację, oznaką może być głośna praca rekuperatora. W tej sytuacji powinno wystarczyć przeczyszczenie siatki czerpni za pomocą szczotki. W okresie zimowym trzeba zadbać o to, aby czerpnia nie była zasklepiona przez śnieg, ponieważ wówczas nawiew będzie zablokowany. Do wykonania tych czynności nie jest potrzebny specjalista.
Czyszczenie instalacji rekuperacji
Rekuperatory Warszawa powinny mieć regularnie czyszczone przewody wentylacyjne – nawiewne i wywiewne. Najbardziej zabrudzone są kanały wywiewne, dlatego że odprowadzają one zużyte i brudne powietrze na zewnątrz. Wszystkie te przewody powinny zostać poddane konserwacji co 4-5 lat. Można to zrobić za pomocą dwóch sposobów:
- czyszczenia mechanicznego – najlepiej, aby było przeprowadzone przez fachowca, ponieważ musi on wykorzystać do tego specjalną, okrągłą szczotkę. Wkłada ją w kanał, a ona obraca się i zbierze większość zalegających w kanale zanieczyszczeń. Specjalista podłącza ją do wentylatora wyciągowego, pełniącego funkcję odkurzacza. Oczywiście można w takie urządzenie zaopatrzyć się osobiście. Jednak wówczas należy liczyć się z kosztem od kilkuset złotych do paru tysięcy.
- Dezynfekcja – po wyczyszczeniu mechanicznym kanałów wentylacyjnych, serwisant może zaproponować dezynfekcję, polegającą na spryskaniu wnętrza przewodów środkiem odkażającym. Zabieg ten jest bardzo polecany dla osób, posiadających klimatyzację, ponieważ w jej wnętrzu dochodzi do skraplania się pary wodnej, a w efekcie do namnażania się grzybów i bakterii.
Jeśli nadszedł czas na wyczyszczenie instalacji rekuperacji, należy pamiętać, aby nie zgadzać się na samą dezynfekcję wcześniej niewyczyszczonych kanałów wentylacyjnych. Nie ma sensu dezynfekować powierzchni, która wcześniej nie została w żaden sposób wyczyszczona.
Oprócz czyszczenia instalacji należy pamiętać również o anemostatach, znajdujących się na końcach kanałów wentylacyjnych. Odpowiadają one za regulowanie ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. Wystarczy od czasu do czasu chwycić szmatkę nasączoną wodą i je przetrzeć, aby mogły dalej działać prawidłowo.
Eksploatacja rekuperatora – o czym jeszcze należy pamiętać, czyszcząc rekuperatory Warszawa?
Głównym miejscem, w którym zbierają się wszelkie zanieczyszczenia, są filtry, które powinny być cyklicznie wymieniane, aby móc skutecznie chronić domowników przed brudnym powietrzem. Jeśli chcemy sprawdzić, w jakim są stanie, należy je wyjąć z kasety i ocenić ich zabrudzenie. Powinny być one wymieniane co 5 miesięcy. Absolutnie zakazane jest pranie filtrów, ponieważ podczas tego zabiegu tracą one swoje właściwości. Ewentualnie, jeśli są one lekko zanieczyszczone, można je lekko odkurzyć i z powrotem włożyć do rekuperatora.
Niejedna hurtownia instalacyjna, należąca do Grupy Instal-Konsorcjum, zaoferuje Ci wysokiej jakości rekuperatory w Twoim regionie.
Przeczytaj także:
Autor: Małgorzata Buchkovska