Produkty

Jak długo trwa montaż pompy ciepła i ile się na nią czeka?

Dodano 12.02.2023

Coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, że tradycyjne paliwa kopalne wyrządzają wiele szkód w środowisku naturalnym. Dlatego też szukają alternatywy, dzięki której będą mogli bez obaw pozyskiwać energię elektryczną, cieplną oraz ciepłą wodę, dbając tym samym o ekologię. Jednym z innowacyjnych urządzeń, które są chętnie wykorzystywane zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach, jest powietrzna pompa ciepła. Jeśli zdecydowałeś się na ten model, zapewne zastanawiasz się jak długo trwa montaż takiego urządzenia? Na to istotne dla każdego inwestora pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaka jest zasada działania powietrznej pompy ciepła?
  2. Na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu powietrznej pompy ciepła?
  3. Ile trwa montaż pompy ciepła?
  4. Jakie formalności należy spełnić chcąc zamontować pompę ciepła w budynku?
  5. Kiedy warto wybrać montaż pompy ciepła w budynku?
  6. Jak długo czeka się na montaż pompy ciepła?

Jaka jest zasada działania powietrznej pompy ciepła?

Dla wielu właścicieli domów działanie pompy ciepła jest niezrozumiałe. A tymczasem, aby opisać ten proces, można porównać go do pracy chłodziarki, która pobiera ciepło od produktów spożywczych i oddaje je na zewnątrz.
Zatem jak działa powietrzna pompa ciepła? Proces rozpoczyna się od pobrania powietrza atmosferycznego przez wentylator i dostarczenia go do pompy ciepła, a dokładniej do części zwanej parownikiem. Parownik jest połączony ze sprężarką, skraplaczem oraz zaworem. Wymienione elementy wchodzą w skład układu chłodniczego i są ze sobą połączone. Wewnątrz nich krąży czynnik chłodniczy, który wyróżnia się tym, że nie zamarza, nawet jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury.
Aby energia, którą urządzenie pozyskało z powietrza, pojawiła się w czynniku chłodniczym, jego temperatura musi być niższa, niż temperatura pozyskanego powietrza.
W czasie podgrzewania porcja energii, którą odbiera ciekły czynnik chłodniczy znajdujący się w parowniku, jest tak duża, że zaczyna parować. Odparowany czynnik chłodniczy, który przejął zgromadzoną energię zasysa sprężarka. To ona znacząco podnosi ciśnienie czynnika i jednocześnie temperaturę. Podgrzany czynnik trafia do skraplacza, w którym oddaje ciepło do instalacji C.O. lub podgrzewa ciepłą wodę użytkową. Czynnik, który odda ciepło ponownie zmienia się w ciecz i trafia do parownika, przepływając przez odpowiedni zawór. Cykl się powtarza.

pompa ciepła z zasobnikiem w pralni

Na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu powietrznej pompy ciepła?

Chcąc zamontować powietrzną pompę ciepła, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Pierwszą i jedną z najważniejszych, jest miejsce instalacji. Decydując się na zewnętrzną część pompy, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości jednostki zewnętrznej od ściany. Jeśli ma działać prawidłowo, musi mieć stały dostęp do powietrza. Dlatego też wentylator nie może być umieszczony za blisko pozostałych elementów.
Warto również pamiętać o tym, że nie powinno się montować powietrznych pomp ciepła tuż nad chodnikiem, ponieważ ich prawidłową pracę może zakłócać spływająca woda. Najlepszym umiejscowieniem urządzenia będzie zatem grunt o równej powierzchni.
Podczas montażu wewnętrznej jednostki pompy ciepła, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby dostęp do niej był jak najswobodniejszy. Jest to niezwykle ważne ze względu na wykonywanie prac serwisowych, a także łatwiejszy dostęp do sterownika pompy ciepła.

Ile trwa montaż pompy ciepła?

Zastanawiasz się, ile trwa montaż pompy ciepła powietrznej? Otóż trwa on stosunkowo krótko i nie jest skomplikowany. Zazwyczaj wystarczą 2-3 dni, aby móc cieszyć się ekologicznym źródłem ciepła. Jest on zdecydowanie krótszy niż w przypadku gruntowej pompy ciepła, ponieważ nie trzeba wykonywać specjalistycznych odwiertów w gruncie.

Jakie formalności należy spełnić chcąc zamontować pompę ciepła w budynku?

Żeby móc zainstalować powietrzną pompę ciepła, trzeba spełnić dwa istotne warunki. Pierwszym z nich jest prawidłowa termoizolacja budynku, która odpowiada obecnym przepisom budowlanym. Ten warunek powoduje, że powietrzne pompy ciepła instaluje się najczęściej w nowych lub zmodernizowanych budynkach.
Kolejnym warunkiem, który należy spełnić jest zainstalowanie w budynku ogrzewania wodnego, np. grzejników lub ogrzewania podłogowego.

pompa ciepła zamontowana na zewnątrz

Kiedy warto wybrać montaż pompy ciepła w budynku?

Jeśli jesteś osobą, której zależy na efektywnym ogrzaniu domu i na wygodnym korzystaniu z ciepłej wody, powinieneś starannie przemyśleć montaż powietrznej pompy ciepła. Jest to rozwiązanie idealne dla inwestorów, którym dodatkowo zależy na komforcie i wygodzie oraz na oszczędnościach. A jeśli o tych ostatnich mowa, aby znacznie obniżyć rachunki, warto zainstalować moduły fotowoltaiczne. Zamontowana fotowoltaika sprawi, że uzyskasz darmową energię elektryczną, która pozwoli Ci zasilić sprężarkę pompy ciepła.

Jak długo czeka się na montaż pompy ciepła?

Decydując się na montaż powietrznej pompy ciepła, musisz nastawić się na koszt około 35 tys. zł. Cena jest uzależniona od modelu i rodzaju urządzenia oraz parametrów, i powierzchni budynku, jaki musi ogrzać.

Oczekiwanie na pompę ciepła — nawet rok

Przyglądając się rynkowi pomp ciepła oraz zainteresowaniu, jakie wzbudzają, należy mieć na uwadze, że czas oczekiwania na wybrane urządzenia może się wydłużyć. Nie bez znaczenia jest mniejsza liczba instalatorów, która ma wpływ na rosnące koszty robocizny. Jak zatem widać — podaż nie nadąża za popytem.
Biorąc pod uwagę, że ceny paliw kopalnych ciągle się wahają i nie należą do najniższych, pompy ciepła stały się popularnym rozwiązaniem, na które stawia coraz więcej osób. Nie bez znaczenia są także dopłaty i programy rządowe, dzięki którym ich koszt zakupu i montażu się zmniejsza, np. Program Czyste Powietrze. Choć czas oczekiwania na pompy ciepła zmniejsza się sukcesywnie, obecnie wynosi około 4-5 miesięcy. Należy jednak zaznaczyć, że czas oczekiwania uzależniony jest od konkretnego modelu, producenta oraz wybranej jednostki. W wielu hurtowniach instalacyjnych jeszcze do niedawna brakowało dostępnych urządzeń. Optymistyczną informacją jest jednak to, że większość hurtowni, mając na uwadze popularność pomp ciepła, zadbała o zabezpieczenie łańcucha dostaw, dzięki czemu bez problemu może realizować zamówienia swoich klientów.
upy Instal-Konsorcjum, którzy nie tylko dopasują urządzenie do Twoich potrzeb, ale także opowiedzą czym są gruntowe pompy ciepła, kondensacyjne kotły gazowe i inne urządzenia grzewcze dostępne w ofercie.


Autor: Aneta Wojtczak

montaż pompy ciepła przez specjalistów Vaillant

Przeczytaj także:

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!