Produkty

Pompy ciepła - 5 najczęstszych błędów podczas montażu

Dodano 02.12.2021

Pompy ciepła w wielu krajach są coraz chętniej wybierane, jako podstawowe urządzenia grzewcze. Decydują o tym nie tylko względy ekonomiczne, ale również ekologiczne. Co więcej, także stosunkowo prosty montaż urządzeń oraz niskie koszty inwestycji (jeśli wybierze się urządzenie typu powietrze-woda) to kolejne atuty tych rozwiązań. Pomimo tego, że instalacja pomp ciepła powietrze-woda jest znacznie protsza, niż ich gruntowych odpowiedników, w tym wypadku także zdarzają się błędy. Aby każdy instalator mógł ich uniknąć, poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego nie można ignorować instrukcji montażu i uruchomienia przekazanej przez producenta pompy ciepła?

  2. Jak prawidłowo dobrać moc grzewczą pompy ciepła?

  3. Dlaczego nie można lekceważyć głośności pracy pompy ciepła?

  4. Co może powodować duże zużycie energii elektrycznej?

  5. Dlaczego odpowiednie warunki zabudowy pompy ciepła są tak istotne?


Dlaczego nie można ignorować instrukcji montażu i uruchomienia przekazanej przez producenta pompy ciepła?

Najczęstsze błędy, które pojawiają się podczas montażu pompy ciepła, wynikają z tego, że monter skutecznie ignoruje wskazówki i zalecenia producenta, które umieścił on w instrukcji montażu i uruchomienia wybranego rozwiązania.

Początkujący instalatorzy, zamiast w pierwszej kolejności zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami, przechodzą rutynowo do instalacji urządzenia, traktując je, jakby było standardowym urządzeniem grzewczym. Muszą jednak pamiętać, że każda pompa ciepła posiada szereg innych cech użytkowych, które koniecznie należy wziąć pod uwagę podczas montażu.

Jednym z pierwszych błędów, jaki jest często popełniany już przed montażem, jest sam transport pompy ciepła. Jeżeli urządzenie zostanie nadmiernie przechylone, może dość do uszkodzeń w obiegu chłodniczym. Może dość np. do zerwania mocowań sprężarki lub braku smarowania olejem, który zawarty jest w czynniku chłodniczym.

Jak prawidłowo dobrać moc grzewczą pompy ciepła?

Aby pompa ciepła zabezpieczyła potrzeby użytkowników, musi mieć odpowiednią moc. Porównując to rozwiązanie z kotłami, nie da się nie zauważyć, że pompy ciepła charakteryzują się zmienną mocą grzewczą. W momencie, kiedy spada temperatura zewnętrzna, moc grzewcza pompy ciepła także potrafi się obniżyć. Jej wartość może spaśc nawet o połowę, w stosunku do możliwej wartości maksymalnej. Jeżeli nie wzięto tej sytuacji pod uwagę podczas doboru urządzenia, w czasie, kiedy pojawiają się najniższe temperatury, może dojść do niedogrzewania pomieszczeń.

Jeżeli pompa ciepła powietrze-woda dobierana jest do nowych albo zmodernizowanych budynków, można mieć pewność, że będzie mohła pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła. Należy jedynie wziąć pod uwagę ewentualne zastosowanie dodatkowej grzałki elektrycznej. Zazwyczaj ta funkcja pełniona jest przez wbudowany elektryczny podgrzewacz przepływowy do podgrzewania wody użytkowej. Warto mieć na uwadze, że praca tego elementu jest potrzebna przez około 5 do 10% całego sezonu grzewczego.

Dlaczego nie można lekceważyć głośności pracy pompy ciepła?

Jeżeli pompa ciepła zostanie źle zamontowana, można spodziewać się, że znacznie wzrośnie głośność jej pracy. Dzieje się tak za sprawą zbyt dużego przepływu powietrza lub pracą sprężarki, dla którego zostało źle dobrane miejsce w zabudowie pompy ciepła. 

Warto mieć na uwadze, że producenci, projektując najnowsze pompy ciepła, skutecznie obniżyli to ryzyko. Warto zatem skupić się na pompach ciepła, które mają np. wbudowany system Sound Safe System, które emisję dźwięków i drgań podczas pompy ciepła obniżają do minimum. Rozwiązanie to sprawia, że pompa ciepła podczas pracy wydaje dźwięki, które można porównać do wentylatorów, które stoją od użytkowników w odległości 2-3 metrów. 

Najnowsze pompy ciepła wyposażone są także w ciche sprężarki inwerterowe oraz wentylatory, które wyróżniają się płynnie regulowaną prędkością obrotową.

Głośna praca pompy ciepła może być także spowodowana niekorzystnymi warunkami zabudowy urządzenia. Jeśli np. zamontuje się ją we wnęce, można spodziewać się, że jej ściany spowodują wzmocnienie poziomu hałasu.

Co może powodować duże zużycie energii elektrycznej?

Jeżeli pompa ciepła zostanie dobrze dobrana, z pewnością stanie się jedną z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych źródeł ciepła. Warto mieć na uwadze, że w takim wypadku współczynnik COP powinien wynosić nie mniej niż 3,5. Tego typu pompa ciepła zużyje energię na poziomie 13-20 kWh/m2/rok. Jeśli okaże się, że zużycie jest większe, trzeba koniecznie poszukać przyczyny takiego stanu.

Dlaczego odpowiednie warunki zabudowy pompy ciepła są tak istotne?

Podczas montażu pompy ciepła niezwykle istotna jest odpowiednia zabudowa urządzenia. Istotne są w tym wypadku odpowiednie warunki dla prawidłowego odprowadzania kondensatu.

Ciepło, które odbierane jest z parownika pompy ciepła sprawia, że skrapla się zawarta w nim wilgoć. Jeżeli pompa zostanie zamontowana w nieodpowiednim miejscu, pojawiająca się ciecz może zamarzać, a tym samym nadmiernie oblodzić parownik. Warto mieć na uwadze, że oblodzenie parownika jest naturalny stanem eksploatacji, jednak powinno być szybko usunięte w trybie automatycznym, aby nie zablokowało na długo prawidłowej pompy ciepła

Błedy przy montażu pompy ciepła mogą się pojawić. Jeśli jednak wybierzesz nie tylko powietrzne pompy ciepła, ale również sprawdzonych Instaltorów polecanych przez dystrybutorów rozwiązań, możesz mieć pewność, że urządzenie zostanie zainstalowane prawidłowo, a użytkownik będzie mógł cieszyć się jej bezawaryjną pracą przez wiele lat. Warto również w tym momencie pamiętać, aby wybrać osprzęt i akcesoria do pomp ciepła dopasowane do urządzenia. Może Ci w tym pomóc hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum.

Przeczytaj także:

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!