Jak dobrać bufor do pompy ciepła?
Dodano 11.12.2021
Pompy ciepła to obecnie najbardziej ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze. Ich bezobsługowa praca sprawia, że coraz chętniej wybiera się je do domów jedno- i wielorodzinnych. Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją tego rozwiązania, musisz wiedzieć, że można jeszcze bardziej zwiększyć jego wydajność i energooszczędność. Wystarczy zastosować odpowiednie ogrzewacze wody oraz zbiorniki buforowe. Czym jest bufor do pompy ciepła i jak go dobrać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Z artykułu dowiesz się:
Czy wybrać pompę ciepła wyposażoną w bufor?
Buforem ciepła nazywa się zbiornik, którego główne zadanie polega na magazynowaniu ciepła oraz oddawaniu energii cieplnej do grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego, ściennego lub sufitowego) w momencie, kiedy źródło ciepła (piec, kocioł) nie pracuje. Warto jednak mieć na uwadze, że bufor do pompy ciepła ma nieco inną rolę. Element ten montuje się tam, gdzie występuje mała pojemność wodna (grzejniki panelowe, rurki miedziane lub ogrzewanie podłogowe). Dzięki temu rozwiązaniu można ją zwiększyć w instalacji grzewczej, dzięki czemu nie będzie dochodziło do taktowania pompy ciepła, co znacznie wydłuży jej żywotność.
Bez względu na to, czy wybierze się bufor z wężownicą czy bez pozwoli on na:
-
rzadsze włączanie się sprężarki inwertorowej pompy ciepła;
-
magazynowanie wytworzonego ciepła;
-
regulacje przepływu cieczy grzewczej;
-
prawidłowe działanie pompy (dzieje się tak za sprawą zwiększenia pojemności wodnej);
-
podłączenie dodatkowych źródeł ciepła, np. kolektorów słonecznych lub kotła gazowego oraz ogrzania ciepłej wody użytkowej(w zależności od modelu pompy ciepła);
-
magazynowanie energii, która potrzebna jest do odmrożenia parownika (dla pomp powietrze-woda).
Patrząc na powyższe funkcje, pompa ciepła wyposażona w bufor jest zalecana w przypadku tworzenia większości instalacji grzewczych. Odpowiedni dobór zbiornika buforowego jest konieczny, kiedy pojemność wodna systemu C.O. jest mniejsza niż 10 l/1kW mocy grzewczej wybranej pompy ciepła. Pompa ciepła z buforem sprawdzi się również w domach, które zostały podzielone na kilka obiegów, tzn. znajdują się w nich np. grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe lub jeśli oprócz pompy ciepła do ich ogrzania wykorzystuje się także inne źródła ciepła, np. kotły na paliwa stałe.
Kiedy wybrać pompę ciepła bez bufora?
Bufor do pompy ciepła może okazać się zbędnym wydatkiem, jeśli dom jest energooszczędny i zastosowano w nim jedynie ogrzewanie podłogowe i co więcej — nie jest planowany montaż dodatkowego źródła ciepła, a pojemność wodna układu grzewczego jest wyższa niż 10 l na 1kW mocy grzewczej pompy ciepła. Jeżeli nie wiesz, czy bufor powinien zostać zamontowany w Twoim przypadku, skontaktuj się z producentem wybranej pompy ciepła, który z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.
Jak dobrać bufor do pompy ciepła?
Jeżeli zastanawiasz się jaki bufor do pompy ciepła wybrać, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Mowa o:
-
funkcjach, jakie musi spełniać bufor do pompy ciepła;
-
pojemności, jaką powinno mieć omawiane rozwiązanie.
Wybierając odpowiedni bufor warto mieć na uwadze, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu rozwiązań:
-
z wymiennikiem;
-
bez wymiennika;
-
bufor ciepła wyposażony w zbiornik CWU (tzw. podgrzewacz wody kombinowany);
-
bufor ciepła posiadający wężownicę CWU (tzw. podgrzewacz wody higieniczny).
Czy wybrać bufor z wężownicą czy bez?
Jeżeli głównym zadaniem bufora do pompy ciepła ma być przedłużenie jej żywotności (poprzez wydłużenie cyklu pracy) najlepszym urządzeniem będzie zbiornik buforowy bez wymiennika, który będzie miał prostą konstrukcję. Jego przewagą nad pozostałymi rozwiązaniami jest z pewnością niska cena. Warto jednak mieć na uwadze, że w związku z tym, że nie posiada wymienników ciepła, nie będzie możliwe ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Jeżeli w domu stosowane będą różne układy, np. grzejniki panelowe i ogrzewanie podłogowe, należy wybrać zbiornik, który będzie miał kilka króćców przyłączeniowych. Dzięki nim możliwe będzie prawidłowe podłączenie każdego układu do zbiornika.
Bufor do pompy ciepła wyposażony w wymiennik
Bufor do pompy ciepła z wężownicą, czyli wymiennikiem może być wyposażony w jeden lub więcej takich elementów. Wężownica zazwyczaj wykonana jest z rury stalowej, do której podłącza się dodatkowe źródła ciepła.
Bufor z wężownicą do pompy ciepła spełnia kilka istotnych funkcji:
-
Dzięki wydłużeniu cyklu pracy pompy ciepła zwiększa żywotność urządzenia.
-
Zbiera i składuje ciepło z kilku źródeł ciepła, dzięki czemu potrzeby grzewcze domu zawsze są zabezpieczone.
-
Pozwala na podłączenie kilku niezależnych obiegów grzewczych.
Jaką pojemność powinien mieć bufor do pompy ciepła?
Dobór zbiornika buforowego powinien być uzależniony od mocy pompy ciepła. Na tej podstawie dobiera się jego minimalną pojemność.
Eksperci zakładają, że pojemność zbiornika buforowego nie powinna być mniejsza niż 10 l/1kW mocy pompy ciepła, jeśli w budynku zastosowano ogrzewanie podłogowe. Jeżeli wybrano grzejniki, wówczas bufor powinien mieć co najmniej 20l/1 kW pojemności. W wyliczeniach nie powinna być uwzględniona ilość wody, która znajduje się w układzie pompy ciepła.
Jeżeli do bufora oprócz pompy ciepła będą za pomocą wymiennika podłączone również inne urządzenia grzewcze (np. kocioł gazowy), pojemność bufora musi być dobrana dla źródła, które będzie miało większe zapotrzebowanie na jego pojemność.
Nie masz pewności, czy dobrze wykonałeś obliczenia lub jaki osprzęt i akcesoria do pomp ciepła będą Ci potrzebne? Skontaktuj się ze specjalistami. Każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum na pewno udzieli wyczerpującej odpowiedzi i pomoże dobrać odpowiednie rozwiązania.
Przeczytaj także:
Autor: Aneta Wojtczak