Produkty

Dla kogo pompa ciepła?

Dodano 27.11.2021

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto zastanowić się nad ogrzewaniem domu pompą ciepła?

  2. Czy pompy ciepła są dobrą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania?

  3. Z jakimi elementami grzewczymi współpracuje pompa ciepła?

  4. Czy pompę ciepła można zamontować w zmodernizowanym budynku?


Przyglądając się kosztom utrzymania domu, nie sposób nie zauważyć, że ⅔ z nich to wydatki związane z ogrzewaniem budynku. Jeżeli zatem zastosujemy źródło ciepła, które będzie tanie w eksploatacji, wówczas możemy zapewnić sobie niskie koszty ogrzewania. Takim rozwiązaniem z pewnością jest pompa ciepła. Co to jest pompa ciepła? To niezawodne urządzenia, które są oszczędnym i dbającym o ekologię źródłem ciepła. Na świecie urządzenie to jest chętnie stosowane. Również w naszym kraju z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i wielu zwolenników.

Dlaczego warto zastanowić się nad ogrzewaniem domu pompą ciepła?

Choć wiele osób twierdzi, że montaż pompy ciepła jest drogi, warto rozważyć instalację tego urządzenia w swoim domu. Niesie to za sobą wiele korzyści, które przedstawiamy poniżej:

  • niższe koszty budowy domu. Osoby, które wybrały pompy ciepła do swojego domu nie muszą budować komina;

  • oszczędność czasu i pieniędzy. Właściciele domów nie muszą szukać wysokiej jakości paliwa w dobrej cenie;

  • brak konieczności obsługi pompy ciepła. Nie dość, że urządzenie jest jednym z najtańszych źródeł eksploatacji ciepła na rynku, jest prawie całkowicie samoobsługowe. Wystarczy jednie na początku ustawić odpowiednie parametry na regulatorze i dostosować pracę pompy do indywidualnego zapotrzebowania domowników;

  • szybki zwrot kosztów poniesionych na kupno i instalację pompy ciepła — mowa tutaj o 5-7 latach (porównując ją do systemu grzewczego opartego na kotłowni olejowej albo gazowej lub do ogrzewania elektrycznego) od momentu montażu pompy ciepła w domu;

  • długa żywotność pompy — jeżeli wybrane rozwiązanie zostanie prawidłowo zamontowane, pompa ciepła w domu może działać bezawaryjnie nawet do 50 lat;

  • pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym;

  • w przyszłości pompy ciepła będą zasilane jedynie prądem pozyskanym z odnawialnych źródeł energii, co czyni takie rozwiązanie w 100% ekologicznym i samowystarczalnym;

  • urządzenie może samodzielnie ogrzewać dom i ciepłą wodę użytkową, jak również współpracować z innymi rozwiązaniami;

  • dobierając odpowiednią pompę ciepła można nie tylko ogrzewać, ale również chłodzić pomieszczenia.

Czy pompy ciepła są dobrą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania?

Pompy ciepła można stosować zarówno w nowopowstałych, jak i modernizowanych budynkach. Jest to doskonała alternatywa dla instalacji ogrzewania, która zasilana jest olejem opałowym lub gazem płynnym. Doskonale sprawdzi się również tam, gdzie ogrzewanie zasilane jest gazem ziemnym, jeżeli wykonanie odpowiedniego przyłącza do budynku będzie kosztowne. 

Pompa ciepła to doskonałe rozwiązania do budynków energooszczędnych i pasywnych, które mają małe zapotrzebowanie na ciepło. Warto mieć na uwadze, że im budynek jest "cieplejszy", tym właściciel będzie ponosił mniejsze koszty na ogrzewanie.

Z jakimi elementami grzewczymi współpracuje pompa ciepła?

Pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła, co oznacza, że instalacja znajdująca się w budynku, powinna być do niej przystosowana. Warto pamiętać, że im temperatura wody przeznaczonej do grzania będzie niższa, tym pompa ciepła zużyje znacznie mniej energii elektrycznej.

Nowy budynek, który właściciel zdecyduje się wyposażyć w pompę ciepła powinien mieć ogrzewanie płaszczyznowe, tj. podłogowe lub ścienne. W zimne dni do ogrzania pomieszczeń powinna wystarczyć woda o temperaturze 35-40°C. Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, jednak największą jest jego bezwładność. Oznacza to, że pompa ciepła może robić dłuższe przerwy w pracy, nie zmniejszając jednocześnie komfortu cieplnego w ogrzewanych pomieszczeniach.

Pompa ciepła sprawdzi się również w instalacjach grzewczych, w których wykorzystano grzejniki. Warto jednak wybierać modele niskotemperaturowe, w których temperatura wody grzewczej będzie dochodziła maksymalnie do 50-60°C. W tym wypadku trzeba pamiętać o tym, że kaloryfery, aby dobrze dogrzały pomieszczenie, powinny być sporej wielkości. Można także zastosować kilka na jedno pomieszczenie.

Czy pompę ciepła można zamontować w modernizowanym budynku?

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się także jako źródło ciepła w budynkach modernizowanych. Tutaj należy pamiętać o tym, że koniecznie muszą być prawidłowo ocieplone. Termomodernizacja domu (wymiana okien, ocieplenie ścian zewnętrznych itp.) sprawi, że będzie miał on mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Oznacza to, że woda grzewcza, która będzie zasilała grzejniki (nawet te stare, jeśli nie zdecydujemy się na ich wymianę), może mieć mniejszą temperaturę, np. 55°C.

Dla właścicieli domów, gdzie zastosowano kocioł gazowy, olejowy lub na paliwo stałe, ważne jest to, że decydując się na pompę ciepła, nie trzeba rezygnować z dotychczasowego ogrzewania. Urządzenie to z powodzeniem może współpracować z już istniejącymi źródłami ciepła.

W tym wypadku warto poprosić projektanta, aby tak stworzył instalację, by w pierwszej kolejności wykorzystywała tańsze źródło ciepła, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wykorzystała kolejne.

Masz pytania — każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum z pewnością odpowie na Twoje pytania.

Przeczytaj także:


Autor: Aneta Wojtczak