Produkty

Jak dobrać moc kotła elektrycznego do CO?

Dodano 23.01.2023

Dobór kotła elektrycznego do danego obiektu budowlanego, dla wielu osób musi być nie lada wyzwaniem. Kupując to urządzenie trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, w tym należy zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać. Na rynku można znaleźć kotły dedykowane tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również modele z możliwością przygotowywania ciepłej wody. Do tego dochodzi obliczenie mocy, która jest niezbędna do ogrzania budynku. Jeśli zastanawiasz się jaka moc kotła elektrycznego będzie najlepsza w przypadku Twojego domu, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak dobrać kocioł elektryczny?
  2. W jaki sposób ustalić straty ciepła w budynku?
  3. Jaka moc kotła elektrycznego będzie najlepsza do Twojego budynku?
  4. Dlaczego warto zdecydować się na piec elektryczny?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak dobrać kocioł elektryczny?

 

Zarówno kocioł, jak i instalacja centralnego ogrzewania odpowiadają za dostarczenie odpowiedniej ilości energii cieplnej do budynku. Moc, która ma być przeznaczona na ten cel, powinna równać się stratom ciepła w chłodniejsze dni. Sprawi to, że nie będziesz musiał martwić się o niechciane niespodzianki, podczas bardzo zimnych dni. Polska Norma PN-B-02403:1982 podaje temperaturę obliczeniową, inaczej temperaturę zewnętrzną, dla której ustalane są straty ciepła danego budynku.

 

W jaki sposób ustalić straty ciepła w budynku?

 

W przypadku nowego domu, warto odnieść się do dokumentacji. W każdym projekcie nowego domu powinna znaleźć się taka informacja. Oprócz tego zanim budynek zostanie oddany do użytku, musi posiadać świadectwo energetyczne, gdzie również można znaleźć obliczenia dotyczące strat ciepła. Podawane są w jednostce W lub kW.

Biorąc pod uwagę budynek już istniejący i montaż nowego kotła ma być przeprowadzany w czasie trwania remontu, dokumentacja obiektu może nie być pełna. Możliwe, że nie znajdziesz w niej informacji na temat strat ciepła w budynku. Można jednak skorzystać z metody szacunkowej wskaźnikowej lub z programu komputerowego, który pozwoli obliczyć straty ciepła w szybki i łatwy sposób.

Jeśli oba z tych pomysłów Cię nie satysfakcjonują, możesz skorzystać z usługi firmy projektowej lub audytora energetycznego. Samodzielnie obliczenie strat ciepła budynku przy pomocy odpowiedniego oprogramowania również jest możliwe. W tym celu musisz wziąć pod uwagę konstrukcję i wymiary zewnętrznych przegród okien, dachu, ścian i podłóg, a także izolację poszczególnych warstw. Wprowadzając te dane uzyskasz raport, w którym wskazane będą straty ciepła w każdym pomieszczeniu, izolacyjność przegród zewnętrznych oraz całkowite straty ciepła budynku.

 

Jaka moc kotła elektrycznego będzie najlepsza do Twojego budynku?

 

Jeśli Twój dom jest bardzo dobrze ocieplony, wówczas orientacyjna moc kotła elektrycznego będzie wynosić 40 W/m2. W przypadku budynków bez izolacji termicznej, współczynnik ten będzie sięgał 48 W/m3.

Przykładowo więc mają bardzo dobrą izolację termiczną, możesz wykorzystać poniższy wzór:

 

Moc kotła = powierzchnia (m2) * wysokość pomieszczeń (m) * 40 W

 

Czyli przykładowo biorąc pod uwagę, że Twój dom ma 150 m2 powierzchni, a wysokość pomieszczeń wynosi 2,5 m2, wzór powinien wyglądać następująco:

 

Moc kotła = 150m2*2,5m*40W = 15000 W czyli 15 kW

 

Należy pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne budynku zależne jest w głównej mierze od jego izolacji termicznej. Jeśli Twój dom nie jest zbyt dobrze ocieplony, wówczas w ciągu roku jego zapotrzebowanie może wynosić nawet 100 kWh/m2. Jeśli nie jesteś pewien, jaka moc kotła elektrycznego będzie najlepsza dla Twojego domu, zawsze możesz zlecić te obliczenia fachowcom.

 

Dlaczego warto zdecydować się na piec elektryczny?

 

Wybór kotła elektrycznego wiąże się z wieloma korzyściami. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • Wygodne użytkowanie – wybierając kocioł elektryczny, nie musisz martwić się o dostarczanie i magazynowanie ciężkiego opału. To z kolei sprawia, że nie masz do czynienia z popiołem i innymi podobnymi zanieczyszczeniami. Kocioł elektryczny pracuje automatycznie i zgodnie ze swoim nastawem.
  • Zachowanie czystości – każde kotły na paliwa stałe wydzielają jakieś zanieczyszczenia. Piec elektryczny nie spala niczego, a więc nie wydziela sadzy i popiołu.
  • Oszczędność miejsca – kotły elektryczne mają niewielkie wymiary, dzięki czemu można je zainstalować nawet w bardzo małej wnęce.
  • Możliwość współpracy z fotowoltaiką – dzięki takiemu połączeniu koszty eksploatacji ulegają zmniejszeniu. Dodatkowo korzystasz z ekologicznego źródła odnawialnego.
  • Łatwy montaż – kocioł elektryczny nie wymaga komina ani prowadzenia żadnego przyłącza. Zbiornik na paliwo stałe i gaz nie jest tu w ogóle potrzebny.
  • Możliwość współpracy z innymi systemami grzewczymi – kocioł elektryczny może pracować zupełnie samodzielnie, jednak bardzo dobrze sprawdza się jako „pomocnik” innego źródła ciepła. Bardzo dobrym przykładem jest pompa ciepła, która w bardzo mroźnych warunkach może obniżyć swoją sprawność, co niestety generuje wyższe zużycie energii elektrycznej. W takich właśnie sytuacjach przydaje się kocioł elektryczny.
  • Elastyczność zastosowania – piece elektryczne mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym, jak i tradycyjnymi grzejnikami.
  • Możliwość dowolnego umieszczenia kotła elektrycznego – urządzenia te nie wymagają odprowadzania produktów spalania na zewnątrz czy wentylacji, tak jak np. kotły na paliwa stałe.
  • Wysoka sprawność – piece elektryczne cechuje bardzo wysoka sprawność. Wynika to z faktu, że cała energia elektryczna zostaje zamieniona w ciepło.

 

Dziś coraz większa liczba konsumentów bierze pod uwagę zakup kotła elektrycznego. W końcu zmienia się nasze podejście do środowiska naturalnego. Możliwość podłączenia fotowoltaiki również jest dla wielu osób bardzo atrakcyjną opcją. Mamy nadzieję, że teraz wiesz, że po pierwsze warto wybrać kocioł elektryczny, a po drugie wiesz także jak obliczyć moc kotła. Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania, koniecznie skontaktuj się z fachowcami z Instal-Konsorcjum. Z chęcią rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK