Produkty

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Dodano 25.01.2023

Para wodna jest zjawiskiem występującym w spalinach kotłów. Podczas jej skraplania zostaje uwolnione ciepło, które wykorzystywane jest do ogrzewania pomieszczeń. Aby i w Twoim domu możliwe było zastosowanie takiego rozwiązania, musisz wyposażyć się w kocioł kondensacyjny. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zakup, dowiedz się jak działa i jak jest zbudowany. Dodatkowo sprawdź, dlaczego warto ogrzewać nim swój dom.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym jest kondensacja?
  2. Jak zbudowany jest kocioł kondensacyjny i jak działa?
  3. Jakie są rodzaje kotłów kondensacyjnych?
  4. W jaki sposób powinno się dobrać kocioł kondensacyjny do powierzchni budynku?
  5. Jaki jest koszt ogrzewania domu kotłem kondensacyjnym?

Zobacz inne nasze PORADY 

Czym jest kondensacja?

 

Gdy dochodzi do zmiany stanu skupienia danej substancji, automatycznie zachodzi zjawisko wymiany energii. Aby więc litr wrzącej wody zamienił się w parę wodną, bez zmiany jej temperatury, należy zastosować energię wynoszącą ok. 0,6 kWh. Energia ta może być z powodzeniem odzyskana, podczas zamiany pary wodnej w ciecz. Podczas tego procesu dochodzi do oddania energii do otoczenia, co nazywa się właśnie zjawiskiem kondensacji. 

 

Jak zbudowany jest kocioł kondensacyjny? Jak działa?

 

Kotły grzewcze pracujące w oparciu o zjawisko kondensacji są bardziej oszczędne i tańsze w eksploatacji. Dodatkowo wiele z nich zbudowanych jest w oparciu o bardziej zaawansowaną technikę. Ich wadą może być wyższa cena niż w przypadku kotłów nie działających kondensacyjnie. Choć jeszcze niedawno były one uważane za nieopłacalne, aktualny dostęp do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, umożliwił zbudowanie opłacalnego kotła kondensacyjnego. Oprócz tego w ciągu kilku lat zaczęto przywiązywać uwagę do szkodliwości emitowanych do atmosfery toksyn pochodzących z innych typów kotłów. Dlatego też na rynku grzewczym pojawia się coraz większa ilość modeli kotłów gazowych kondensacyjnych. 

Składnikiem powietrza oraz paliwa jest woda, która transportowana jest do palnika kotła. Spaliny pochodzące z kotłów, muszą więc w większej części składać się z pary wodnej, która z łatwością ulega zjawisku kondensacji. Zamienia się więc z pary w ciecz. Spaliny ochładzają się w wymienniku ciepła do temperatury punktu rosy, która w przypadku gazu ziemnego wynosi ok. 57 st. C. 

Podczas spalania paliwa zostaje uwolnione ciepło odbierane przez wodę znajdującą się w wymienniku ciepła woda-spaliny. W standardowych kotłach po przepłynięciu spalin przez wymiennik osiągają one temperaturę nieco niższą niż 100 st. C. W przypadku kotłów kondensacyjnych temperatura ta jest niższa, dzięki czemu spaliny są w stanie oddawać ciepło podgrzanej wodzie. 

Im woda powracająca z instalacji c.o. jest chłodniejsza, tym większa jest możliwość oddawania ciepła ze spalin. 

 

Rodzaje kotłów kondensacyjnych

 

Na rynku grzewczym znajdziesz dwa rodzaje kotłów kondensacyjnych – jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Zdaniem jednego i drugiego jest przygotowywanie ciepłej wody, jak i wody grzewczej. Czym więc się różnią?

  • Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny – przeważnie kupowany jest do podgrzewania wody do ogrzewania pomieszczeń, a jeśli chce się go wykorzystać do przygotowywania c.w.u. należy wyposażyć go w osobny zasobnik. Jego pojemność można dopasować do potrzeb mieszkańców. Jeśli, w którymś momencie ciepła woda się skończy, wówczas trzeba poczekać, na podgrzanie kolejnej partii wody.
  • Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – jego zadaniem jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, ale i wody grzewczej, za pomocą wymiennika płytowego. Nie trzeba więc montować tu żadnego zasobnika dodatkowego. Oprócz tego woda użytkowa jest podgrzewana na bieżąco, za każdym razem, gdy zostanie puszczona w kranie.

 

Jak widać, oba modele różnią się od siebie, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek modelu, zastanów się, który z nich w Twoim przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem. Bardziej ekonomiczny wydaje się piec kondensacyjny dwufunkcyjny, ponieważ wykonuje on oba zadania na raz i nie dochodzi do strat ciepła. W przypadku kotła jednofunkcyjnego woda w zasobniku będzie stygnąć, a więc i wymagać ponownego podgrzania, co nie jest zbyt oszczędne w kosztach energii.

 

W jaki sposób powinno się dobrać kocioł kondensacyjny do powierzchni budynku?

 

Chcesz kupić kocioł kondensacyjny, ale kompletnie nie wiesz, jaki model wybrać? Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma Twój budynek. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj izolacji termicznej. Aby obliczyć moc kotła, który chcesz zakupić, musisz pomnożyć powierzchnię domu z wysokością pomieszczenia i wskaźnikiem powierzchniowym. Ostatni wymieniony wskaźnik dla nowych domów wynosi 40 W/m3 a dla starszych o gorszej izolacji – 60 W/m3.

Biorąc więc pod uwagę dom o metrażu 70 m2 i wysokości 3m z dobrą izolacją, należy zakupić piec kondensacyjny o mocy 8,4 kW. 

 

Jaki jest koszt ogrzewania domu kotłem kondensacyjnym?

 

Wiele osób wybiera kotły kondensacyjne ze względu na ich energooszczędność. Decydując się na nowoczesny kocioł kondensacyjny, zyskasz źródło ciepła, które będzie płynnie dobierać swoją moc do warunków pogodowych i do założonych ustawień. Chcąc powołać się na średnie zużycie gazu ziemnego przez te urządzenia, wynosi ono od 1,9 do 3m3 gazu ziemnego w ciągu doby. Przykładowo, jeśli piec będzie pracował codziennie przez 4 godziny, to w ciągu roku zużycie gazu może wynieść od 2700 do 4300 m3. Biorąc pod uwagę, że cena za 1m3 gazu wynosi np. 2 zł, wówczas za rok ogrzewania otrzymasz rachunek z kwotą od 5400 do 8600 zł

 

Kotły kondensacyjne są jednymi z bardziej energooszczędnych urządzeń na rynku. ich sprawność wynosi ponad 100%, ale nie jest to jedyna ich zaleta. Dlaczego więc warto zdecydować się na to urządzenie?

·      Zaoszczędzisz pieniądze – Twoje rachunki za energię będą niższe.

·      Możesz programować piec bezprzewodowo – np. dzięki termostatowi grzejnikowemu, który automatycznie wykrywa temperaturę powietrza i zmienia ogrzewanie.

·      Zaoszczędzisz miejsce – kotły kondensacyjne nie zabierają wiele miejsca.

·      Wybierzesz ekologiczne rozwiązanie – kotły kondensacyjne wytwarzają mniej śladu węglowego, w porównaniu do innych, tego typu urządzeń. 

 

Oprócz tego kocioł kondensacyjny w zależności od marki i swojej klasy może służyć swojemu właścicielowi od 8 do nawet 20 lat. To jak? Chyba warto zdecydować się na jego zakup?

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK