Produkty

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Dodano 01.08.2022

Popularność pomp ciepła ciągle rośnie. Użytkownicy chętnie wybierają zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła.  Decydując się na pierwsze z wymienionych urządzeń możesz mieć pewność, że będzie pasować ono do każdego budynku mieszkalnego, bez względu na to, czy będziesz go modernizować, czy dopiero budować. Na korzyść tego urządzenia przemawia zarówno korzystna cena, jak i prosty montaż. Jak działa pompa ciepła powietrze-woda i dlaczego warto zastanowić się nad tą inwestycją?


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda zasada działania pompy ciepła powietrze-woda?
  2. Z jakich elementów składa się pompa ciepła?
  3. Co warto wiedzieć o odbiorniku, do którego podłącza się pompę ciepła powietrze-woda?
  4. Czy pompa ciepła powietrze-woda będzie działać prawidłowo w zimie?
  5. Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła powietrze-woda?

pompa ciepła Vaillant

Jak wygląda zasada działania pompy ciepła powietrze-woda?


Powietrzne pompy ciepła do prawidłowego działania wykorzystują energię cieplną, która nagromadzona jest w powietrzu. Dzięki niej urządzenie z powodzeniem ogrzewa pomieszczenia. Niektóre modele mogą także działać jak klimatyzacja.
Zasadza działania pompy ciepła powietrze-woda nie jest skomplikowana. Pompa wykorzystuje powietrze pozyskane z zewnątrz (z tzw. dolnego źródła), które dzięki czynnikowi chłodniczemu oraz prawidłowemu sprężeniu wytwarza ciepło użytkowe pozwalające ogrzać pomieszczenia i przygotować ciepłą wodę użytkową.

pompa ciepła Vaillant umieszczona na zewnątrz

Z jakich elementów składa się pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła oparte zostało na bardzo ciepłym, a także dobrze znanym użytkownikom mechanizmie, który do dzisiaj jest wykorzystywany w lodówkach. Najważniejsze elementy pompy ciepła to:

  • sprężarka;
  • skraplacz;
  • zawór rozprężny;
  • parownik.

Ważnym elementem jest także czynnik roboczy, bez którego pompy ciepła nie mogłyby spełniać swojej funkcji. Czynnik chłodniczy jest cieczą, która krąży wewnątrz układu. W niskich temperaturach i pod niskimi ciśnieniem wrze, pobierając jednocześnie ciepło. W wyniku tego w układzie rośnie temperatura i ciśnienie. Dzięki sprężarce czynnik z postaci ciekłej zmienia się w gazową, żeby trafić do skraplacza, gdzie oddaje pozyskane ciepło do instalacji c.o. Następnie czynnik znowu staje się cieczą i przechodzi przez zawór rozprężny. W tym miejscu dochodzi do spadku ciśnienia i temperatury, dzięki czemu cykl może rozpocząć się od nowa.
Jeżeli wybrana przez użytkownika pompa ciepła powietrze-woda posiada także funkcję chłodzenia, wówczas proces jest odwrócony — czynnik pozyskuje ciepło z wody instalacyjnej i skutecznie odprowadza je na zewnątrz.

pompa ciepła Vaillant umieszczona w domu jednorodzinnym

Co warto wiedzieć o odbiorniku, do którego podłącza się pompę ciepła powietrze-woda?

Powietrzne pompy ciepła typu powietrze-woda z powodzeniem można podłączyć do istniejących w budynku instalacji grzewczych. Jeśli tak się dzieje, odbiornikiem ciepła będą zamontowane wcześniej kaloryfery lub ogrzewanie płaszczyznowe — najczęściej podłogowe. 
Decydując się na pompę ciepła, trzeba mieć na uwadze, że najbardziej efektywnym będzie użycie niskotemperaturowego odbiornika, np. wspomnianego wyżej ogrzewania płaszczyznowego. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że przekazuje ono ciepło przez bardzo dużą powierzchnię, co sprawia, że nie jest potrzebna wysoka temperatura, jak to jest w przypadku punktowych urządzeń grzewczych. Czynnik grzewczy jest w stanie przenieść także energię cieplną do zasobnika, w którym przygotowywana jest ciepła woda użytkowa.

pompa ciepła umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym

Czy pompa ciepła powietrze-woda będzie działać prawidłowo w zimie?

Wrzenie czynnika roboczego w warunkach normalnego ciśnienia odbywa się nawet kilkadziesiąt stopni poniżej 0°C. Dlatego też nie trzeba się obawiać, że powietrzne pompy ciepła, w tym także pompy ciepła c.w.u. będą w zimie działać nieprawidłowo. Urządzenia te pracują doskonale nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panuje temperatura do -25°C. Specjalnie dobrana technologia sprawia, że nawet zimą z powodzeniem można ogrzać dom i wodę do optymalnej dla użytkownika temperatury.
Kto powinien zainwestować w pompę ciepła powietrze-woda?
Pompy ciepła powietrze-woda to najlepsza alternatywa dla urządzeń gruntowych tego typu. Trzeba bowiem mieć świadomość, że gruntowe pompy ciepła, choć są bardzo wydajne i trwałe, najlepiej montować w nowo powstałych budynkach. Powietrzne pompy natomiast z powodzeniem sprawdzą się także w modernizowanych domach. Co więcej,  przyniosą komfortowe i bezpieczne ogrzewanie całego budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Warto również mieć na uwadze, że powietrzna pompa ciepła jest znacznie prostsza w montażu, ponieważ nie wymaga wykonywania specjalistycznych odwiertów.
Powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda to także doskonałe rozwiązanie w przypadku osób, którym zależy na zmniejszeniu kosztów ogrzewania domu, w których wykorzystuje się inne, konwencjonalne źródła ciepła, takie jak kotły gazowe, czy na węgiel. 
Decydując się na montaż pompy ciepła z fotowoltaiką, możesz stworzyć niezależne źródło ogrzewania całego budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej i jednocześnie przyczynić się znacznego zmniejszenia emisji w swoim najbliższym otoczeniu.

pompa ciepła Vaillant umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła powietrze-woda?

Trzeba przyznać, że pompy ciepła typu powietrze-woda są wysoce efektywne. Jest to ich główna zaleta, ale nie jedyna. Do pozostałych można zaliczyć:

  • uniwersalność i dostępność — z powodzeniem sprawdzają się w nowych oraz modernizowanych budynkach. Nie zajmują wiele miejsca, dlatego nie trzeba budować dla nich dodatkowej kotłowni, jak również wykonywać specjalistycznych odwiertów (jak to dzieje się w przypadku gruntowych pomp ciepła);
  • łatwy i szybki montaż — doświadczonemu instalatorowi montaż pompy ciepła zajmie około 3 dni;
  • wielofunkcyjność urządzenia, które jest w stanie nie tylko ogrzać dom, ale także przygotować ciepłą wodę użytkową, czy chłodzić pomieszczenia w upalne dni;
  • bezpieczeństwo użytkowania — decydując się na pompę ciepła użytkownik eliminuje ryzyko wybuchu, pożaru, czy zaczadzenia;
  • komfort użytkowania — pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa. Urządzenia nie trzeba czyścić, rozpalać w nim ognia, czy pilnować, aby działała prawidłowo. Jest to rozwiązanie ciche w pracy (jedynie ok. 39 dB) oraz bezemisyjne;
  • możliwość ochrony środowiska — eksploatacja pompy ciepła nie powoduje emisji szkodliwych związków do atmosfery;
  • niebanalną estetykę — stosując tego typu urządzenia możesz mieć pewność, że otrzymasz eleganckie urządzenie, które będzie zdobić wnętrze i co więcej — nie będziesz musiał stosować grzejników ściennych, które często nie wyglądają dobrze w pomieszczeniach;
  • spore oszczędności — choć pompa ciepła może wydawać się na początku drogą inwestycją, z czasem poniesione koszty się zwrócą. Warto również pamiętać o tym, że praca rozwiązania została oparta na odnawialnych źródłach energii, dzięki czemu jest to najtańsze źródło energii cieplnej;
  • trwałość pompy ciepła — szacuje się, że urządzenie może pracować bezproblemowo nawet ponad 20 lat;
  • niskie koszty eksploatacji, a jeśli połączysz ją z fotowoltaiką, będziesz miał praktycznie bezkosztowe urządzenie grzewcze.

pompa ciepła powietrze-woda Vaillant zamontowana w domu jednorodzinnym

Podsumowanie

Popularność pomp ciepła regularnie rośnie. Wynika to nie tylko z wysokiej efektywności rozwiązania, ale także z ciągle rosnących wymagań użytkowników dotyczących komfortu cieplnego budynku. Warto mieć równie na uwadze, że dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda stanowi ekologiczne i najbardziej naturalne źródło ciepła. Doskonałe parametry techniczne oraz oszczędności, które są generowane podczas eksploatacji sprawiają, że jest to urządzenie idealne dla osób, które cenią wysokiej jakości, tanie w eksploatacji i ekologiczne rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania, specjaliści, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna GIK, z przyjemnością Ci o nim opowiedzą i pomogą wybrać najlepsze urządzenie.

Autor: Aneta Wojtczak

pompy ciepła Vaillant

Przeczytaj także:


Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!