Produkty

Jak działa rekuperator entalpiczny?

Dodano 07.02.2022

Jednym z coraz bardziej docenianych na rynku wentylacyjnych produktów jest rekuperator entalpiczny. Charakteryzuje się trochę innym działaniem niż reszta rekuperatorów dostępnych na rynku i niesie za sobą wiele korzyści dla użytkowników. W jaki więc sposób działa rekuperator z wymiennikiem entalpicznym i dlaczego zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę? Dowiesz się z poniższego materiału!

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym charakteryzuje się rekuperacja entalpiczna?
  2. Co oznacza słowo “entalpiczny”?
  3. Jaka jest sprawność termiczna rekuperatora entalpicznego?
  4. W jaki sposób cząsteczki pary wodnej mogą wpływać na temperaturę?
  5. Czy warto zainwestować w rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym?

Czym charakteryzuje się rekuperacja entalpiczna?

Konstrukcja rekuperatora entalpicznego różni się od innych tego typu urządzeń. Pozwala on bowiem nie tylko na odzysk ciepła z powietrza wywiewnego, ale również i na odzyskanie wilgoci. Częścią, którą rekuperator entalpiczny mocno różni się od innych rekuperatorów jest zawarta w nim membrana z paroprzepuszczalnego i selektywnego materiału, jakim jest celuloza, zamiast metalowych lameli. Poniżej dowiesz się skąd wzięła się nazwa “entalpiczny” wykorzystana w stosunku do rekuperacji.

 

Co oznacza słowo “entalpiczny”?

 

Hasło “entalpiczny” pochodzi od zjawiska entalpii, czyli fachowo mówiąc określa ono potencjał termodynamiczny gazu, czyli miarę energii niesionej przez czynnik przy zachowaniu konkretnych parametrów. Entalpia więc określa zawartość ciepła. W powietrzu będącym mieszaniną gazów suchych i pary wodnej wykorzystuje się tzw. entalpię powietrza wilgotnego o danym poziomie wilgoci. W standardowych rekuperatorach skroplona woda pojawia się na ściankach wymiennika, co z kolei prowadzi do konieczności zamontowania odpływu skroplin, ale i wysuszenia powietrza w budynku. Z kolei w rekuperatorach z wymiennikiem entalpicznym proces ten wygląda inaczej. Ciepło przekazywane jest wraz z cząsteczkami wilgoci do powietrza nawiewanego poprzez porowatą celulozę. Dodatkowo z racji tego, że nie dochodzi do skraplania się pary wodnej, nie występuje ryzyko szronienia i zamarzania wymiennika podczas mroźnych dni. 

 

Jaka jest sprawność termiczna rekuperatora entalpicznego?

Sprawność wymiennika entalpicznego określana jest od 80 do 85%. Dlatego może wydawać się, że nie jest to lepsze rozwiązanie niż rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym, którego efektywność cieplna może dochodzić nawet do 96%. Należy jednak wziąć pod uwagę jeszcze energię przekazywaną wraz z wilgocią, dzięki czemu sprawność cieplna rekuperatora entalpicznego może wynosić nawet 127% a takich danych nie zapewni żaden inny wymiennik ciepła. Co to oznacza dla użytkowników tego urządzenia?

  • Lepszy komfort klimatyczny, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy powietrze ma wówczas tendencję do wysuszania się. Rekuperator entalpiczny nie dopuści do zbytniego obniżenia poziomu wilgoci w pomieszczeniu.
  • Wymiennik entalpiczny nie ulegnie oszronieniu ani zamarznięciu, więc stała wentylacja będzie zapewniona a zużycie energii mniejsze.
  • Nie są potrzebne żadne dodatkowe elementy np. nawilżacz powietrza, odpływ skroplin czy nagrzewnica wstępna.

 

W jaki sposób cząsteczki pary wodnej mogą wpływać na temperaturę?

 

Aby sobie dobrze zobrazować tę sytuację weźmy pod uwagę klimatyzery, które są ogólnodostępne w marketach budowlanych. Zadaniem tych urządzeń jest nawilżanie powietrza i schładzanie go. Wykorzystują one zjawisko pozornego obniżenia temperatury powietrza poprzez jego silne nawilżenie. Aby praca ta mogła zostać wykonana, należy odebrać energię z powietrza suchego i ciepłego. Dlatego też klimatyzator nie schładza powietrza, ale zwiększa poziom jego wilgotności, co w konsekwencji prowadzi do poczucia chłodu bez wielkiej zmiany temperatury powietrza. 

W tradycyjnych rekuperatorach dochodzi do wykroplenia wilgoci przez co powietrze nawiewane do budynku jest ciepłe, ale suche, co wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Oczywiście można wówczas dokupić nawilżacz powietrza, ale będzie to dodatkowy koszt na urządzenie, ale i na zużytą energię. Mimo tego sprawność rekuperatora z nawilżaczem będzie i tak niższa, niż samego rekuperatora entalpicznego. Wynika to z faktu, że powietrze nawiewane zostaje nasycone parą wodną, która zawiera również energię cieplną pobraną z pomieszczeń, a więc o wyższej temperaturze niż ta nawiewanego z zewnątrz. A więc nie ma wątpliwości, że jeśli chodzi o komfort, ale i o bilans energetyczny, rekuperator z wymiennikiem entalpicznym nie ma sobie równych

 

Czy warto zainwestować w rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym? 

 

Choć rekuperatory entalpiczne są jednymi z najdroższych na rynku to jednak nie ulega wątpliwości, że są to urządzenia, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Posiadają szereg korzyści, które mają bardzo duży wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników, zapewniając energię cieplną i odpowiednią ilość wilgoci w powietrzu. Dodatkowo zimą nie zamarzają i cechują się efektywnością energetyczną. Czego chcieć więcej?

 

Prawie każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum oferuje wysokiej jakości rekuperatory Warszawa, jak i w innych okolicach. Przekonaj się sam!

 

Przeczytaj także: 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!